Hernádi Zsolt megnyilvánulása, amelyet egy volt MOL-alkalmazott idézett fel, sokakat megdöbbentett. A beszólás, amely a cég belső kultúrájára és a vezetés stílusára is rávilágít, sokféle reakciót váltott ki. A szerepjáték keretein belül a szituációt újraé


A korábbi molos közgazdász-mérnök véleménye szerint az elnök csupán egy kommunikációs figura, aki a kormányzati kritikákkal kapcsolatban csupán látszólagos szerepet tölt be.

Ahogy azt mi is megírtuk, a Mol-csoport 357 milliárd forintos eredménnyel zárta a tavalyi évet, és az igazgatóság 220 milliárd forintos osztalék kifizetésére tesz javaslatot. Emellett azonban Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató arról is beszélt a MOL éves közgyűlésén, hogy a közép-európai országok kormányai szeretnek extra adókat kivetni a nehéz gazdasági helyzet ellensúlyozására, ami miatt már kétszer-háromszor bele kellett nyúlnia a vállalatnak a saját zsebébe, de most már sok a sarcolás. Úgy véli, kiszámíthatóbb belső szabályozásra van szükség, mert a változó jogszabályoknak vannak anyagi következményei.

Megkerestük a vállalat egykori vezetőjét, hogy megossza velünk véleményét a MOL vezérének legutóbbi megnyilvánulásáról. Különösen érdekesnek találtuk azt a kijelentést, amely a 24.hu szerint hangzott el: "A Mol-csoport mindig is arról volt ismert, hogy a vállalatokat fenyegető növekvő bizonytalanság idején új ötletekkel rukkol elő, így várható, hogy a cég hamarosan olyan meglepetésekkel állhat elő, amelyeket még nem is sejtünk."

Mire célozhatott Hernádi Zsolt ezzel a rejtélyes kijelentésével? Ezt a kérdést tettük fel Miklós László mérnök-közgazdásznak, aki korábban a MOL vállalati kapcsolatok igazgatójaként tevékenykedett, továbbá az MVM felügyelőbizottságának elnöki posztját is betöltötte, és részt vett az FGSZ igazgatóságának munkájában is.

- Semmire, csak a szokásos nagyotmondásról van szó - állította a szakember. Az orosz kőolajon szerzett extra haszon kormányzati lefölözése indokolt, mert az a háború miatt az orosz kőolajra kivetett embargó alóli mentességből és nem normál piaci folyamatokból fakad. A kormány elsősorban azért küzd az Oroszországból érkező nyersanyagért, mert komoly költségvetési bevétele származik belőle. Valójában ebből a szempontból a MOL és az állam számára is nagyon kedvező gazdaságilag az EU orosz kőolajra kivetett embargója alóli mentesség. Nevezhetjük ezt háborús járadéknak is.

Miklós László megjegyezte, hogy a háború előtt a MOL számára az orosz olaj beszerzési ára hordónként mindössze 1-2 dollárral volt alacsonyabb a Brent jegyzésáránál. Jelen helyzetben azonban, még az állam által levont különbözet után is, a MOL-nak 5 dollárral többet kell fizetnie, mint korábban.

- Hernádi Zsolt időről időre külső kormányzati szövetségesként mond nagyokat. Ugyanaz a szerepe, mint Hont Andrásnak a médiában - fogalmazott Miklós László. A különadókról például úgy beszél, mintha a cégeket sújtanák, holott árbevétel-arányos forgalmi adóként valójában a lakosságot terhelik. Mégsem váltanak ki különösebb lakossági ellenállást, mivel a kormányzat az áfával azonos módon, a cégekkel szedeti be ezeket, és úgy is kommunikálják, hogy tőlük veszik el. Az, hogy ezt nem terhelhetik rá a fogyasztókra - mint legutóbb a tranzakciós illeték emelésénél -, nem több, mint PR-akció, hiszen végül mindenképp ők fizetik ki a megemelt árakban, szolgáltatási díjakban.

Miklós László véleménye szerint a MOL a kőolajbeszerzés terén egyértelműen profitál a háborús helyzetből, hiszen lényegesen kedvezőbb árakon juthat az olajhoz. Ráadásul az a kijelentés, miszerint a finomítóik kizárólag orosz olajat dolgoznak fel, nem állja meg a helyét.

A szankciók miatt az orosz kőolaj olcsóbb a MOL-nak. Nem véletlen, hogy a vállalat 2022-ben a 480 forintos hatósági üzemanyagár mellett is rekord nyereségre (628,3 milliárd forint nettó nyereségre) tett szert, így Hernádi Zsolt 2023-ban több mint egymilliárd forintot keresett a vállalatnál. is. Akkor az orosz kőolaj hordónként 29 dollárral volt olcsóbba világpiaci árnál, ami 30 százalékos különbségnek felelt meg. Ez óriási árelőnyt jelent.

A "MOL finomítói orosz olajra vannak tervezve" kijelentés olyan, mintha egy pálinkafőző azt állítaná, hogy kizárólag János bácsi cefréjét tudja feldolgozni. Én magam is terveztem finomítói termelést, így pontosan tudom, miről beszélek - mondja a szakértő.

Related posts