Heti Klassz Grafitemberrel: Schiff András, a szomszéd művész, és egy cseppnyi umcacca a hangulatban.


Örömmel osztom meg veletek az én személyes klasszikus zenei koncertajánlómat, amelyet minden hét végén frissítek majd. Ezek olyan események, amelyeket szívesen látogatnék, vagy éppen el is mennék, ha az időm engedné. Az e heti válogatás különleges, hiszen a Diótörő filmzenés koncertek izgalma közben már megérkeztek a jövő év első programajánlatai is. Early bird kedvezményekre fel, ne hagyjátok ki!

A Classic.Esterhazy egy igazán puritán, mégis izgalmas koncertnaptár formájában tette közzé a 2025-ös programját, amelyben 33 lenyűgöző esemény várja a klasszikus zene szerelmeseit. Érdemes alaposan átböngészni a kínálatot, hiszen olyan neves művészek lépnek fel, mint Schiff András, Antonio Pappano, Giovanni Antonini, Kate Lindsey, Jeanine De Bique, Andre Schuen, Julina Hagen, Sunwook Kim, Maria Dueñas, Janine Jansen, Alexandra Dowgan, a BBC Filharmonikusok és az Il Giardino Armonico. A sorozat január 19-én indul egy felejthetetlen koncerttel, ahol Schiff András két Mozart zongoraversenyt ad elő, majd Haydn Esz-dúr szimfóniája csendül fel. A mester partnere a Capella Andrea Barca együttes lesz – egy igazi zenei csemege, amelynek élményét érdemes kihasználni. Ráadásul, ha még most, december 31-ig vásárolsz jegyet, kedvezményes áron juthatsz hozzá a helyekhez. Sőt, ha hajlandó vagy előre tervezni, további különleges kedvezményekre is szert tehetsz! Ne hagyd ki ezt a páratlan lehetőséget, hiszen a klasszikus zene világában mindig van új felfedezni való!

Mikor? január 19. (vasárnap), 18.00 óra Hol? Esterházy kastély, Kismarton

Elnézést a zseniális poénért, de nem én vagyok az eredeti atyja. A német barokk mester, akiről szó van, sok honfitársával ellentétben Angliába vándorolt, és nem is akármilyen sikerrel. Hatása a klasszikus zenére máig érezhető, ami nem véletlen. A Müpa Maraton idén őt állítja a középpontba, ami számomra a hét legjobb híre volt. A hideg téli hónapokban talán csak a tartalmas levesek érnek fel a minőségi barokk zenéhez, amelyre ezúttal bőven számíthatunk. Az elsőrangú zenekarok mellett a régizenei együttesek fellépése is garantált, de még csak megpróbálni sem érdemes felsorolni őket. Ilyen válogatott csapat ritkán adódik, hogy ennyire tömény minőséget kapjunk. Alaposan nézzétek át a programot, és válogassatok a legjobb koncertek között! Én már alig várom, hogy belevágjak!

Időpont: 2024. február 2. (vasárnap), 10:30 - 22:00 Helyszín: Müpa, Budapest

A hegedű iránti szenvedélyemet egyáltalán nem rejtem véka alá. A Concerto Budapest idén január 17-19. között különleges lehetőséget biztosít a hegedű szerelmeseinek, hiszen ezeken a napokon a hangszer kerül a középpontba. A programsorozat a barokk zene világában kezdődik, ahol a nagyszerű Baráti Kristóf és Keller András a Camerata Pelsonoréval Bach hegedűversenyeit adják elő. A gyantapor-dús levegő három napon át színesíti a koncertélményünket, olyan kiemelkedő művészek közreműködésével, mint Teo Gertler, Kokas Katalin, Kelemen Barnabás, Džeraldas Bidva, Kelemen Gáspár, Sárközy Lajos, Devich Gábor, Roby Lakatos, Mariam Abuzahra, Abouzahra Amira, Lilia Pocitari és a mindig lenyűgöző Pusker Júlia. Remélem, senkit nem hagytam ki a felsorolásból. A programot érdemes alaposan áttanulmányozni, hiszen tele van különlegességekkel és zenei csemegékkel. Sajnos én nem tudom végigélni ezt a három napot Budapesten, de nagyon szeretném!

Mikor? Január 17-től 19-ig, péntektől vasárnapig. Hol? A rendezvény a BMC és a Zeneakadémia gyönyörű termeiben zajlik, Budapest szívében.

Érdemes néha megállni egy pillanatra, és kifejezni hálánkat azért, hogy fővárosunkban található olyan zenei tudásközpont, mint a BMC. Folyamatosan lenyűgöző programokkal lepnek meg minket, és ez az esemény sem kivétel: Faragó Béla egy háromrészes előadás-sorozat keretében osztja meg velünk a német elektronikus zene történetének izgalmait, miközben a kölni WDR stúdiót, a műfaj születésének kulcsfontosságú helyszínét ismerhetjük meg. Az est során Faragó egy fúvós kvintettje is felcsendül. A belépés ingyenes, de regisztráció szükséges.

Időpont: December 13-a, péntek. Helyszín: BMC könyvtár, Budapest.

Bevallom férfiasan, eddig egyetlen újévi koncertet sem voltam képes végigülni, a keringők és polkák, galoppok ilyen töménységben számomra befogadhatatlanok. Semmi baj a Straussokkal, sőt, lemezeim is vannak, de ezekhez a best of-okhoz aránytalanul sok pezsgő kellene. Szerencsére a fáradhatatlan újító, Hámori Máté és a Danubia Zenekar megoldja ezt a problémát, mert újévi koncertjükön nem csak egy elhatárolt agyi területre koncentrálják az impulzusaikat, hanem az umcaccát művészi módon emészthetővé teszik, mégpedig Rost Andrea és a Duda Éva Társulat táncosai segítségével. Még van pár jó jegy, induljon az év egy remek koncerttel.

Mikor? 2024. január 4-én, szombaton. Hol? A gyönyörű Erkel Színházban, Budapest szívében.

Strauss jut eszembe, és úgy érzem, érdemes lenne a fiatalabb korosztály számára is ajánlani koncertélményeket, hiszen rengeteg csodás lehetőség rejlik ebben. Például a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar különösen izgalmas bérletsorozattal várja a családokat, amely három koncertet foglal magában. Az első esemény január 12-én kerül megrendezésre, és örömmel tapasztalom, hogy Strauss mellet Ravelt is megismerhetik a gyerekek. A második koncerten Saint-Saëns híres Állatok farsangja csendül fel, és bízom benne, hogy nem csupán részletek, hanem a teljes mű is elhangzik. A sorozat márciusban ér véget, ahol Brahms, Liszt és Bartók művei kapnak helyet. Külön öröm, hogy a fiatalok már korán, élő koncert keretein belül találkozhatnak Bartók zenéjével, amelyet az iskolai ének-zene órákon ismerhettek meg. Kár, hogy az ének-zene órák mostanra eltűntek. Sopron egy igazán bájos hely, és ez a program tökéletesen beleillik egy családi kirándulásba, akár nem soproniak számára is.

Related posts