Hogyan juthat el Erős Pista és Piros Arany az űrbe? Felfedtük, hogy mit fogyaszt Kapu Tibor – Pénzcentrum.


Kapu Tibor, a második magyar űrhajós különleges étrendjén keresztül betekintést nyerhetünk az űrdietetika komplex világába, ahol a táplálkozás nemcsak fizikai, hanem pszichológiai szempontból is kulcsfontosságú a küldetések sikeréhez- írja az Agrárszektor.

Farkas Bertalan 45 évvel ezelőtti űrutazása óta most először lépett magyar űrhajós a világűrbe Kapu Tibor személyében. Az ő küldetése nem csupán izgalmas, hanem az étrendje is különös figyelmet érdemel. Az űrben való táplálkozás nem csupán a kalóriák számolásáról szól, hanem egy rendkívül bonyolult tudományág, amely számos tényezőt figyelembe vesz, hogy a űrhajósok megfelelően tudjanak teljesíteni a súlytalanság állapotában.

Az űrügynökségek dietetikusai rendkívül gondosan megtervezett étrendeket állítanak össze, amelyek garantálják a szükséges tápanyagok bevitelét a mikrogravitációs környezetben. Az űrhajósok étkezése szigorúan olyan élelmiszerekre korlátozódik, amelyek hosszú eltarthatóságúak, nem hajlamosak a penészedésre, és könnyen tárolhatók. A csomagolásra vonatkozó követelmények is szigorúak: például a folyékony ételeket különleges, belső szeparátorokkal ellátott alutasakokban szállítják, hogy elkerüljék az anyagok lebegését a súlytalanság állapotában.

A menü összeállítása során nem csupán a tápértékekre helyeznek hangsúlyt, hanem az ízek élvezetére és a pszichológiai hatásokra is nagy figyelmet fordítanak. Ez különösen lényeges, hiszen az űrben az illatok és ízek érzékelése jelentősen megváltozik, és hosszabb küldetések alatt ezek az érzékek tovább tompulnak. A NASA ezért gyakran világhírű séfeket von be az űrételek megalkotásába, hogy ízletesebb és fűszeresebb fogásokat hozzanak létre, amelyek segítenek az asztronauták komfortérzetének megőrzésében.

Az űrhajósok táplálkozása sokszínű és változatos, magában foglalja a friss gyümölcsöket, különböző dióféléket, ízletes mogyoróvajat, valamint a különféle húsféléket és tenger gyümölcseit. Sütemények is szerepelnek a menüben, emellett kávé, tea és friss gyümölcslevek is gazdagítják az étrendet. Fontos azonban megemlíteni, hogy az édességek mennyisége mérsékelt, mivel a hangsúly a kiegyensúlyozott és tápláló étkezésen van.

Az űrutazásra készülőknek alapos egészségügyi szűréseken kell részt venniük, amelyek nemcsak az általános fizikai állapotukat, hanem táplálkozási szokásaikat is értékelik. A felkészülés során dietetikusok által kidolgozott étrendi ajánlásokat kapnak, azonban az optimális űrdiéta összetevőivel kapcsolatos szakmai nézetek még mindig eltérnek egymástól. Jelenleg a földi makrotápanyag-arányokat használják, de legújabb kutatások arra utalnak, hogy ezeket érdemes lenne az űr speciális körülményeihez igazítani.

Dr. Takács Hajnalka dietetikus hangsúlyozta, hogy az űrhajósok táplálkozása mögött alapos tudományos kutatás áll. "A NASA és más űrügynökségek dietetikusai felelősek azért, hogy precízen meghatározzák, milyen ételeket, mennyiségeket és formákat fogyaszthatnak az űrhajósok" - mondta a szakember, ezzel alátámasztva az űrutazás étrendi előírásainak fontosságát.

Az űrben való étkezés igazi kihívásokkal teli kaland. Képzeljünk el egy egyszerű almát, amely a súlytalanságban gyorsan romlásnak indul, és a lemosása is szinte lehetetlenség. De nem csak az alma okozhat problémát! A kenyér sem csupán a glutén miatt került a tiltólistára; a morzsák, amelyek a kenyérből származnak, szabadon lebegve komoly műszaki problémákat generálhatnak a fedélzeti rendszerekben. Ezért az űrhajósok a hagyományos kenyér helyett inkább tortilla-lapot fogyasztanak, amely nemcsak praktikusabb, hanem sokkal kevesebb rendetlenséget is okoz a súlytalanságban.

Hosszú idő után ismét magyar űrhajós dolgozik a világűrben: Kapu Tibor az Axiom Mission 4 keretében érkezett a Nemzetközi Űrállomásra. A küldetés nemcsak tudományos jelentőségű, hanem mérföldkő a magyar űripar és a HUNOR program szempontjából is. A NAPICSÁRT ezen a héten megjelent epizódjában az emberi jelenléttel zajló űrkutatás múltját, költségeit és jövőjét is elemezzük.

A legtöbb űrélelmiszer liofilizált vagy porított változatban készül, ami lehetővé teszi, hogy könnyű és hosszú ideig eltartható legyen. Ezeket az ételeket csupán víz hozzáadásával varázsolhatjuk élvezhetővé. A gyümölcsök pürésített vagy zselés formában érkeznek, amelyeket szívószálon keresztül lehet fogyasztani, akárcsak a különféle leveseket.

A kalóriaigény is eltér az űrben. Míg egy átlagos férfi a Földön napi 2500 kalóriát fogyaszt testsúlya megtartásához, egy űrhajós akár 3000-3200 kalóriát is elfogyaszt naponta, hogy megelőzze az izomtömeg- és csontvesztést, ami a mikrogravitáció következtében gyorsabban bekövetkezik. A súlytalanság miatt az izmok nem dolgoznak a test megtartásáért, ezért különösen fontos a magasabb fehérjebevitel.

Az ételek nem csupán a fizikai táplálékunkat biztosítják, hanem lelkileg is erőt adnak az űrhajósoknak. Ezért Kapu Tibor különleges magyar ízeket vitt magával az űrutazásra, mint például az Erős Pista, a Piros Arany, a tejberizs és a fahéjas tekercs. Ráadásul kifejezetten az ő ízlésére szabott űrcsokoládét is készítettek, hogy az űrbeli életérzés egy kicsit otthonosabbá váljon.

Related posts