A jövő ételeinek fogyaszthatóságát egy innovatív, intelligens színváltós címke segítségével jelezhetjük. Ez a forradalmi megoldás nemcsak a frissességet és a minőséget mutatja, hanem figyelmeztethet a romlásra is, így a vásárlók mindig biztosak lehetnek a


A spanyol kutatók innovatív felfedezése egy bioszenzorokkal ellátott matrica, amely szinte bármilyen élelmiszerhez alkalmazható, beleértve a húst, halat, zöldségeket, gyümölcsöket, valamint a készételeket, legyenek azok csomagolt vagy lédig formában.

Pablo Sosa Domínguez, Pilar Granado és Luis Chimeno Elche városában egy innovatív megoldást hoztak létre: egy biológiailag lebomló, intelligens címkét, amely a baktériumok aktivitásának függvényében képes színt váltani. Ezt a figyelemre méltó fejlesztést a Fruitveb számolt be.

A találmány fő célja az élelmiszer-pazarlás mérséklése, amely az Európai Unió területén évente körülbelül 60 millió tonnát tesz ki.

Az Oscillum nevű startup története egy meglepően hétköznapi eseményből indult. Egy szép, napfényes napon Pablo, barátai aggodalmai ellenére, egy különösen furcsa kinézetű steakot tálalt magának. A várakozásokkal ellentétben semmiféle kellemetlenséget nem tapasztalt utána. Ez a szokatlan élmény indította el a három tudósban azt a kérdést, hogy hány olyan élelmiszert pazarolunk el nap mint nap, amelyet még biztonságosan elfogyaszthatnánk, csupán az ismeretek hiánya miatt. Az Oscillum célja, hogy megváltoztassa a nézőpontunkat az élelmiszerbiztonságról és a hulladékcsökkentésről, lehetővé téve számunkra, hogy jobban kihasználhassuk azokat az élelmiszereket, amelyek még a szemünkben nem érik el a "felhasználható" státuszt.

A legújabb innovációként megalkotott címke olyan bioszenzorokat integrál, amelyek képesek észlelni az élelmiszerekhez kapcsolódó baktériumokat. Ezen érzékelők látható színváltozással jelzik az élelmiszerek frissességi állapotát, így segítve a fogyasztókat a biztonságosabb döntések meghozatalában.

A projekt elnyerte az Európai Szabadalmi Hivatal által fiatal feltalálók számára meghirdetett "Young Inventors Award" díjat, amely 5000 eurós pénzjutalommal is jár. Jelenleg a címkét nemcsak a mezőgazdaság és élelmiszeripar területén, hanem a kozmetikai és gyógyszeripar szegmenseiben is kísérletezik.

Rámutattunk arra is, hogy milyen eltérés van a "minőségét megőrzi" és a "fogyasztható" címkék között, így már készülhetnek a boltok polcaira a lisztkukacporral gazdagított élelmiszerek. Ezen kívül tavaly az Élelmiszerbank rekordmennyiségű, összesen 374 tonna tartós élelmiszert gyűjtött össze.

Related posts