Kongóban egy ismeretlen, halálos vírus kezdett el terjedni, melynek hátterében a helyiek által elfogyasztott denevérek állnak. A helyzet aggasztó, és a hatóságok sürgős intézkedéseket hoznak a járvány megfékezése érdekében.


A kongói járvány már több mint 50 életet követelt, mióta január 21-én megkezdődött. A tragédia három gyermekhez köthető, akik denevért fogyasztottak, majd két napon belül vérzéses láz tünetei miatt életüket vesztették. Az Egészségügyi Világszervezet jelenleg is nyomozza a betegség eredetét, azonban a begyűjtött minták eddig negatív eredményeket mutattak az ebola és más, vérzéses lázakkal társuló kórokozókra.

Egy ismeretlen eredetű betegség több mint 50 ember életét követelte Kongó északnyugati részén. Ezt a hírt hétfőn osztották meg a helyszínen dolgozó orvosok, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) képviselői. A szakemberek aggodalmát fejezték ki, mivel a tünetek megjelenésétől a halál beálltáig általában mindössze 48 óra telik el. "Ez a tény különösen nyugtalanító" – nyilatkozta Serge Ngalebato, a Bikoro kórház orvosigazgatója, aki a helyzet súlyosságát hangsúlyozta az AP hírügynökségnek.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban január 21-én indult el a legújabb járvány, amely eddig összesen 419 fertőzöttet és 53 elhunytat regisztrált.

A WHO afrikai irodájának tájékoztatása szerint a járvány első megjelenése Boloko városában történt, miután három gyermek denevért fogyasztott, és mindössze 48 órán belül a vérzéses láz tünetei következtében életüket vesztették. Az állatokról emberre terjedő betegségekkel kapcsolatos aggodalmak régóta jelen vannak azokban a régiókban, ahol a vadon élő állatok húsát szívesen fogyasztják. A WHO 2022-es jelentése alapján az ilyen jellegű járványok száma Afrikában az elmúlt évtized folyamán több mint 60%-kal emelkedett.

Miután a mostani rejtélyes betegség második kitörése február 9-én kezdődött Bomate városában, 13 esetből származó mintákat küldtek a kongói fővárosban, Kinshasában található Nemzeti Biomedikai Kutatóintézetbe vizsgálatra

- jelentette be a WHO.

Minden egyes minta negatív eredményt mutatott az ebolára és más, vérzéses lázakat okozó betegségekre, mint például a Marburg. Ugyanakkor néhány esetben a malária tesztje pozitív eredményt adott. 2024-ben egy újabb rejtélyes influenzaszerű megbetegedésről érkeztek hírek, amely több tucat ember életét követelte Kongó egy másik területén. Később megállapították, hogy a betegség valószínűleg malária volt.

Related posts