Újra megérkezik az orosz gáz Szlovákiába, és ebben Magyarország kulcsszerepet játszik - számol be a Világgazdaság.


A Fekete-tenger alatt húzódó Török Áramlat az utolsó vezeték, amelyen keresztül orosz gáz érkezik Európába, köztük Magyarországra, valamint hazánk révén Szlovákiába.

A Gazprom február elsejétől szállít gázt Szlovákiába a Török Áramlaton keresztül, egy hónappal azután, hogy megszakadt az ukrajnai tranzit. A nem részletezett mennyiség áprilistól megduplázódik - írja a Bloomberg.

A Fekete-tenger mélyén húzódó Török Áramlat az utolsó gázvezeték, amely lehetővé teszi az orosz gáz szállítását Európába, köztük Magyarországra, valamint hazánk segítségével Szlovákiába is. Ahogyan az köztudott, tavaly augusztusban Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke bejelentette, hogy országa nem kívánja meghosszabbítani az Orosz Föderációval kötött gáztranzit-megállapodást, amely 2024 végén jár le.

Vlagyimir Putyin, az orosz elnök, később kifejezte, hogy Oroszország nem kívánja megszüntetni az Ukrajnán keresztül zajló gáztranzitot, és szeretné, ha ez a fontos szállítási útvonal továbbra is működne. Ezzel párhuzamosan Volodimir Zelenszkij decemberben bejelentette, hogy támogatja az orosz gáz Ukrajnán való áthaladását, amennyiben a nyugati államok nem teljesítik a fűtőanyagért járó kifizetéseiket Oroszország felé a konfliktus lezárultáig.

Putyin nyilvánvalóan nem fogadta el ezt a megoldást, ezért jelenleg Magyarországra és más európai államokba kizárólag a déli irányból érkező gázszállítmányok érkeznek.

Szlovákia nehéz időszakon megy keresztül.

Oroszország számára az ukrajnai gáztranzit leállása évente 5-6,5 milliárd dollárnyi exportbevételt jelent veszteséget, ami körülbelül a hazai GDP 0,2 százalékának felel meg. Ugyanakkor Ukrajna sem jövedelmezőbb helyzetben van, hiszen a tranzitbevételek értéke a GDP 0,5-0,6 százalékát teszi ki. Ezért Kijev számára is komoly következményekkel jár ez a döntés.

A szlovák kormány szerint 177 millió euróval (több mint 72 milliárd forint) többe fog kerülni a gázbeszerzés az ukrajnai tranzit leállása miatt. Ráadásul északi szomszédunkon keresztül a múlt év végéig jelentős mennyiségű földgáz jutott Ausztriába - amely most szintén új útvonalakon látja el magát - és Ukrajnába is.

Robert Fico nyilatkozata alapján az ország 500 millió euró, azaz közel 207 milliárd forint értékű tranzitdíj-bevételtől fosztja meg magát emiatt.

Related posts