A főváros különféle izgalmas telkeket kínál eladásra, míg Rákosrendező területét viszont szívesen megvásárolná.


Az eddigi tapasztalatok alapján a budapestiek számára nem lenne előnyös, ha a vitatott telek a főváros birtokába kerülne. Budapest ugyanis...

A fővárosi önkormányzat sajnos ahelyett, hogy fejlesztésekbe kezdene, inkább gazdátlanul hagyja ezeket a területeket.

Mint jól tudjuk, Karácsony Gergely 2019-es választási kampányában a lakhatási krízis megoldására tett ígéreteket, kiemelve, hogy a főváros birtokában lévő üres telkek kihasználásával bérlakásépítési programot indítanak. Azóta, azonban a valóság messze eltávolodott az akkori elképzelésektől: a telkek közösségi célú hasznosítása helyett a főváros vagy eladja őket, vagy érintetlenül hagyja, miközben azok leromlanak.

Karácsony Gergely 2019-es kampányprogramjának egyik kulcsfontosságú eleme volt egy bérlakás-építési program bevezetése, valamint az első Fővárosi Lakástársaság megalapítása, amely a közösségi célú nonprofit lakásépítéseket hivatott támogatni. Az elképzelés szerint a társaság olyan telkeket kapott volna, amelyeken részben uniós források felhasználásával valósíthatta volna meg a nonprofit lakásépítési programot. Azonban, a tervek ellenére, a telkek eladása miatt a kezdeti közösségi bérlakásprogram szinte teljesen háttérbe szorult. Ráadásul, mivel a telekeladásokból befolyt összegek a főváros költségvetésébe kerülnek, nem marad lehetőség arra, hogy ezeket a forrásokat a lakhatási válság kezelésére fordítsák.

A Fidesz budapesti frakciója korábban egy ingatlanértékesítési moratórium bevezetését javasolta, hogy megakadályozzák a főváros ingatlanvagyonának további csökkenését. Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti elnöke hangsúlyozta, hogy a fővárosi lakhatási problémák megoldása helyett Karácsony Gergely és csapata inkább az ingatlanok eladására összpontosít, legyen szó akár idősotthonokról, iskolaépületekről vagy kollégiumokról.

A Fővárosi Lakásügynökség honlapján hirdetett céljaik között szerepel, hogy olyan partnerségi programokat alakítsanak ki, amelyek elősegítik a biztonságos és megfizethető bérlakások számának növelését Budapesten. Az ügynökség hangsúlyozza, hogy együttműködik a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központtal, amelynek célja a fővárosi ingatlanvagyon hatékony kezelése. Érdekes módon azonban a vagyonkezelő hivatalos oldalán nem találhatóak információk bérlakásokról; inkább az irodák és raktárak bérbeadására, valamint értékes ingatlanok értékesítésére összpontosít. A két szervezet közötti eltérő fókuszok kérdése izgalmas és talán további vizsgálatot érdemel.

A vagyonkezelő központ a bérleti pályázaton három ingatlant hirdetett meg. Aki innen szeretne tájékozódni, bérbe vehet például egy V. kerületi, 233 négyzetméter alapterületű alagsori helyiséget irodának havi 729 ezer forint plusz áfa összegért, vagy ha ez mégsem nyerné el a tetszését, egy VI. kerületi 200 négyzetméteres üzlethelyiségbe is beköltözhet, amiért havi nettó 224 ezer forintot kell fizetni. Kivehető ugyanakkor egy raktárhelyiség is Gyulán, amiért havonta csupán 44 ezer forint plusz áfa összeget kell befizetnie a jelentkezőnek havonta a főváros kasszájába.

A Főváros birtokában található a X. kerület egyik leghírhedtebb területe, a Terebesi-erdő, amelyet sajnos teljesen a feledés homálya borított. A több tíz hektáros zöldövezetben ma már több ezer tonna veszélyes hulladék, számos gazdátlan háziállat, és egy borsodi falu lakói élnek együtt. A kőbányai Terebesi-erdőben megjelenő hajléktalanok visszatéréséért Karácsony Gergely jelenlegi tanácsadója is jelentős felelősséggel bírhat, hiszen a helyzet kialakulásában kulcsszerepe lehetett.

A főváros által birtokolt, 36 hektáros területen, a Magyar Nemzet 2024-es látogatása során körülbelül negyven ember élt. Ők Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből érkeztek, remélve, hogy munkalehetőségeket találnak Budapesten. A Terebesi-erdő peremén található lakóhelyük komfort nélküli, fűtetlen épületek egykori raktárak, ahol az alapvető szükségleteik kielégítése érdekében a közeli tűzcsapról hordják a vizet. A mindennapi életükhöz hozzátartozik, hogy gyakran szemetet égetnek, ami a környék állapotát tovább súlyosbítja.

A Terebesi-erdővel kapcsolatban évekkel ezelőtt Karácsony Gergely azt ígérte, hogy itt egy új Margitszigetet fog létrehozni a fővárosi önkormányzat, de ebből az ígéretből sok máshoz hasonlóan nem lett semmi, egy kapavágás sem történt a veszélyes hulladékkal és építési törmelékkel szennyezett területen, amely egy, a Rákosrendezőhöz hasonló koncepciójú városnegyed létrehozására is alkalmas lenne.

Related posts