Brüsszel jogi intézkedésekkel készül fenyegetni, amennyiben a Facebook Európai működése során megszünteti a tényellenőrzési folyamatokat.

"Eljutottunk arra a szintre, ahol a hibák száma meghaladja a tűrhetőt, és a cenzúra is egyre erősebben jelen van." – a Meta, az X-hez hasonlóan, felhagy a független tényellenőrzés gyakorlatával, és inkább a Trump-kormányzattal való együttműködés keretein belül képzeli el a szólásszabadság fogalmát. Az Európai Unió vezetői meglepetten néznek egymásra, de a helyzet megoldása nem ígérkezik könnyű feladatnak.
A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg egy videóban jelentette be, hogy a Metához kapcsolódó közösségi média platformokon megszüntetik a független tényellenőrzőkkel folytatott munkát - egyelőre csak - az USA-ban. Helyettük az X-en is alkalmazott közösségi megjegyzésekre bízza a médiacég a tartalmak moderálását, ami azt jelenti, hogy regisztrált átlag felhasználók értékelnek megosztott posztokat. Minél több, korábban ellentétes álláspontot képviselő ember ért egyet egy újabb poszttal kapcsolatban, annál sikeresebb és virálisabb lesz a tartalom - olvasható az X bemutatkozásában.
A 2016-os amerikai elnökválasztás eredményeként Donald Trump beiktatását követően az amerikai és a francia székhelyű nemzetközi tényellenőrző hálózatok szakértői fáradhatatlanul dolgoztak a dezinformációk és álhírek kiszűrésén. Tevékenységük kiterjedt a Facebookra és az Instagramra, majd 2019-től a Threads platformjára is. A hamis információk alapos azonosítása mellett a felhasználói bejelentések nyomán is vizsgálták a közzétett tartalmakat, bár ez nem volt a fő fókuszpontjuk. A Meta akkori hivatalos közleménye szerint:
Minden tőlünk telhetőt meg fogunk tenni azért, hogy megállítsuk a félretájékoztatás elterjedését.
Zuckerberg legutóbbi videójában kifejtette, hogy ideje lenne új irányt venni, mivel a tényellenőrzők politikai elfogultsága már túlzottan megnehezíti a helyzetet, és több kárt okoztak a bizalom terén, mint amennyi hasznot hoztak. Véleménye szerint a Meta platformjain a tartalommoderálás egyre inkább egy bonyolult gépezetté vált, amelynek kialakulásáért a kormányok és a hagyományos médiaformák - mint a televízió, a nyomtatott sajtó és a rádió - megközelítése a felelős.
A kormány és a hagyományos média fokozódó cenzúrája egyre nyilvánvalóbbá válik. Ennek hátterében döntően politikai motivációk állnak, amelyek célja a közvélemény formálása és a kritikai hangok elhallgattatása.
A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg, a közelmúltban közzétett videójában arról beszélt, hogy a tartalmi politikák egyszerűsítésére készülnek, és egy utópisztikus digitális közösség megteremtésének vízióját osztotta meg. Ennek a közösségnek a középpontjában az áll, hogy az emberek szabadon megoszthassák hitüket és tapasztalataikat a Meta platformjain. Zuckerberg hangsúlyozta, hogy az irányelvek módosítása segíthet a "cenzúra túlnyomó részét" kiváltó problémák megszüntetésében. A jövőben a tartalmak eltávolításához már több bizonyítékra lesz szükség, ami a vezérigazgató szerint valóban nagyobb mozgásteret biztosít a felhasználók számára. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy ez a lépés nem mentes a kihívásoktól, és a határok kijelölése továbbra is bonyolult feladat marad.
Csökkenthetjük a kellemetlen helyzetek előfordulását.
A Meta platformjain korábban a felhasználói visszajelzések alapján jelentősen korlátozták a politikai jellegű tartalmak terjedését. Most azonban Mark Zuckerberg úgy véli, hogy "új korszak kezdődött", és a politikai diskurzus iránti érdeklődés ismét megnövekedett. Ennek következtében a politikai posztok újból visszakerülnek a felhasználók hírfolyamába.
A Meta vezérigazgatója egy jelentős átalakulást jelentett be: "Áthelyezzük bizalmi és biztonsági, valamint tartalom-moderációs csapatainkat Kaliforniából, míg amerikai tartalomellenőrzésünk Texasba költözik." Texas, amely az 1980-as évek óta "vörös államként" ismert, tartósan a republikánus párt bástyája, és 2016 óta minden alkalommal Donald Trump volt a legnépszerűbb választás a régióban. Zuckerberg hozzátette: "Szoros együttműködésre lépünk Trump elnökkel, hogy ellenálljunk azoknak az országoknak, amelyek szankciókat vezetnek be az amerikai vállalatokkal szemben, valamint Európának, ahol egyre inkább terjednek a cenzúra intézményesített formái, gátolva az innovációs törekvéseket."
Bár Zuckerberg videójában nem kerülnek elő konkrét javaslatok az európai tényellenőrzőkkel való együttműködés megszüntetésére, a vezérigazgató kritikája az EU digitális felület-szabályozásaival kapcsolatban kétségtelenül aggasztó.