Kecskemét szívéből indul a röplabda izgalmas világa - négy sportoló közös kalandja.


A Buzek László U17-es országos fiú röplabda-döntő nem csupán sportesemény volt, hanem egy különleges érzelmekkel teli találkozó is, amely a pályán, a kispadon és a nézőtéren egyaránt megmutatkozott. Itt négy olyan tehetséges sportoló – Gyenes Márió Viktor, Gyurkó Márton, Gyurkó Sándor és Kovács Szilárd – került újra össze, akik bár eltérő irányokban folytatták pályafutásukat, közös gyökereik összekötik őket: mindannyian a kecskeméti Katona József Gimnázium falai között fedezték fel a röplabda iránti szenvedélyüket, és azóta is elkötelezettek maradtak a sportág iránt. A velük készült interjú különös figyelmet szentel Kecskemét szerepének a hazai és a nemzetközi röplabdavilág alakulásában, bemutatva, hogy ez a város milyen fontos bázis a tehetségek kibontakozása szempontjából.

Gyurkó Sándor a Kecskeméti Sportiskola egyik legelismertebb edzője, aki hosszú pályafutása során játékosként és edzőként is sokat tett a röplabdasportért. A Katonában tanult, ahol "még csak a kisteremben edzettünk, de rengeteg kiváló játékos nevelődött ott."

Az U17-es döntő igazán emlékezetes élmény volt számára, hiszen több régi katonai kollégájával lépett pályára: "Barátokként, a régi iskolánk falai között egymás ellen játszani - ez nemcsak meghitt, hanem rendkívül inspiráló élmény is volt." Sándor úgy véli, hogy a KESI és a Röplabda Akadémia olyan szilárd alapot nyújt, amely lehetővé teszi a tervezést és a szakszerű munkát.

Az utánpótlás-nevelés terén elért fantasztikus eredmények magukért beszélnek: "Az idei évben az U15 csapat bajnoki címet szerzett, míg az U13 és U20 korosztályok bronzérmet, az U17 pedig ezüstérmet hozott haza. Ez négy különböző korosztályt és négy csodálatos érmet jelent." A Katona József Gimnázium Dunszt Ferencről elnevezett sportcsarnokában zajlott döntő mérkőzéseket a helyszínen figyelte meg Buzek László, az országos torna névadója és a magyar röplabda ikonikus alakja, aki lelkesen méltatta a döntő színvonalát. "Ha Buzek László ezt így látja, akkor én is teljes mértékben egyetértek vele" - hangsúlyozta Gyurkó Sándor, a sportág másik legendás képviselője.

Gyurkó Márton – a sportpályán szerzett tapasztalatait most másodedzőként kamatoztatja. A korábbi játékos karrierje után új kihívások elé néz, és elkötelezetten segíti csapatát a fejlődésben.

Gyurkó Márton kisgyermekként szinte bele nőtt a röplabdába: "Mondhatni, a kórházból egyből a Messzi István Sportcsarnokba mentem apukám edzéseire." Hetedik osztályos korában kezdett aktívan röplabdázni a Katonában, ahol a legendás Dunszt Ferenc tanítványa volt. Már fiatalként is országos bajnok lett, majd végig járta az utánpótlás lépcsőfokait: gyermek, serdülő, ifjúsági és junior szinten is.

Később a Testnevelési Egyetem hallgatójává vált, és tanulmányai során már korán edzői pályára lépett. NB I-es játékosként is megmérettette magát, majd a Közgáz SC női csapatával elérték az NB II-es második helyezést. Habár a feljutást sikerült kiharcolniuk, az NB I-es szereplés végül nem jött össze. Márton rendszeresen támogatja édesapját a Kecskeméti Sportiskola U17-es csapatának edzésein, így nyilatkozik: "Minden évben besegítek apukámnak."

Márton fontosnak tartja, hogy Kecskeméten a legjobb edzők foglalkoznak az utánpótlással. Hosszú távon tervezi, hogy visszatér a városba: "Beszéltük Márióval (a bajnokicímet nyert Pénzügyőr edzője), hogy egyszer közösen leszünk edzők - bízom benne, hogy ez itt fog megvalósulni."

Gyenes Márió Viktor - a Pénzügyőr fiatal edzője

Gyenes Márió 2017-ben fejezte be tanulmányait a Katona József Gimnáziumban. A röplabdázás világával Dunszt Ferenc tanár révén találkozott. "Frici bácsi bátorítása nyomán kezdtem el a röplabdát űzni, és már az első edzés után tudtam, hogy megtaláltam a szenvedélyem" - emlékezik vissza. Középiskolás évei alatt már nyilvánvalóvá vált számára a sport iránti elkötelezettsége, amelyet a Testnevelési Egyetemen testnevelő tanárként és szakedzőként való továbbtanulásával is megpecsételt.

2018 óta a Pénzügyőr SE csapatában tevékenykedik edzőként, és most már a hetedik szezonját zárta le. Az U17-es országos döntő különösen fontos állomás volt számára, hiszen "Katonás diákként, a Katonában bajnoknak lenni igazi álom volt. Ezt az élményt nem sokan élhetik át." Márió úgy érzi, hogy pályafutása egy teljes kört zárt: ott aratott sikert, ahol egyszer régen elkezdte az utját.

A döntő különlegessége abban rejlett, hogy edzőként együtt lépett pályára Gyurkó Sándor, valamint fia, Márton, ezzel egy "igazi katonás triumvirátus" formálódott a mezőnyben. Edzői szerepében az a célja, hogy olyan játékosokat neveljen, akik technikailag felkészültek és mentálisan is érettek. Emellett elhintette, hogy már vannak konkrét elképzelései a következő szezonra, bár ezek részleteit még nem osztotta meg a nagyközönséggel.

Kovács Szilárd - a globális tapasztalatok hazai szószólója

Kovács Szilárd pályafutása a Lánchíd Utcai Általános Iskolában indult, ahol beleszeretett az atlétikába. Később a Katona József Gimnáziumban mélyebb ismeretekre tett szert a röplabdázás terén Dunszt Ferenc irányítása alatt. Gimnazista évei alatt az Egyesült Államokba távozott, ahol New Jersey és Kalifornia városai között mozgott, miközben a rangos USC egyetemen tanult sportösztöndíjjal. Ezen időszak alatt szerepelt az olasz A2-es ligában is, de végül úgy döntött, hogy nem folytatja a profi sportolói pályát.

Jelenleg a Magyar Röplabda Szövetség elnökségi tagjaként dolgozik, kiemelt figyelmet fordítva az utánpótlás fejlesztésére és a strandröplabda népszerűsítésére. Meggyőződése, hogy ha most megfelelően végezzük el a munkát, 8-10 év múlva egy erős, versenyképes felnőtt válogatottal büszkélkedhetünk. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a jelenlegi helyzetben kihívást jelent, hogy a fiatal sportolók között csupán kevés a megfelelő fizikai adottságokkal rendelkező, nyurga és hosszú végtagú tehetség. Szerinte ennek egyik fő oka, hogy a tehetséges gyerekek eloszlanak a különböző labdajátékok között, ami megnehezíti a röplabda utánpótlásának erősítését.

A Katonába való visszatérés igazi nosztalgia volt számára: "Bámulatos érzés volt újra ott lenni, találkozni a régi barátokkal és tanárokkal, akikkel annyi emléket éltünk át."

A négy sportoló példája világosan rámutat arra, hogy a tehetség, a kitartás és a közös gyökerek milyen messzire eljuttathatják az embert, legyen szó akár edzői, szövetségi vezetői vagy játékosi szerepről. A kecskeméti Katona József Gimnázium nem csupán egy oktatási intézmény; valójában egy egész sportélet alapjait fekteti le. Amikor ilyen inspiráló példaképek állnak a fiatalok előtt, a jövő reményei nem csupán a röplabda világában ragyognak, hanem számos más sportágban is.

Related posts