Kényszermunka ügyére hivatkozva Trump megpróbálhatja meggyújtani a tüzet a Temu és a Shein ellen.


Lapértesülések alapján az Egyesült Államok kormánya fontolóra veszi, hogy a két kínai e-kereskedelmi céget felvegyék arra a listára, amely eredetileg az ujgur kényszermunka ellen hozott szankciók céljából jött létre, és amely export- és importkorlátozásokat von maga után.

Kedd óta életbe lépett az új amerikai kormány által bevezetett 10%-os vám a kínai termékekre, amely mostantól már az eddig vámmentes, 800 dollárnál alacsonyabb értékű csomagokra is vonatkozik. Ez a változás különösen jelentős, hiszen éppen ez a kedvezményes lehetőség járult hozzá a Shein és a Temu online forgalmának robbanásszerű növekedéséhez az Egyesült Államok piacán. Egy 2023-as kongresszusi jelentés alapján, amelyet az Euronews is megemlített, a két vállalat közös forgalmának körülbelül 30%-át képviselték a mentesség alá eső szállítmányok, amelyek közül majdnem fele közvetlenül Kínából érkezett.

A helyzet folytatódik: az amerikai állami posta (US Postal Service) kedden bejelentette, hogy ideiglenesen leállítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagok kézbesítését. Erre Peking válaszul új vámokat vezetett be bizonyos amerikai importtermékekre. De a történet ezzel még nem zárult le: a Semafor szerdai hírei szerint a Trump-adminisztráció már fontolgatja, hogy a Sheint és a Temut felvegye a belbiztonsági minisztérium azon listájára, amely a kényszermunka alkalmazásával vádolt és emiatt szankcionált vállalatokat tartalmazza.

A vádak nem újkeletűek

A híroldal forrásai szerint ez minden eddiginél jelentősebb lépés lenne a Kínából importált fogyasztói termékek visszaszorítására, bár azt is megjegyezték, hogy még nem született végleges korményzati döntés ebben az ügyben. Erről szólva a Temu és a Shein szóvivője is úgy nyilatkozott, hogy vállalatuk nem értesült ilyen tervekről, ellenben szigorúan tiltja a kényszermunka alkalmazását, és eladóitól vagy üzleti partnereitől is elvárja az erre vonatkozó magatartási kódexének betartását - ennek megfelelően megbízhatónak nevezték termékeiket és ellátási láncuk integritását is.

A szóban forgó listát az Egyesült Államok Kongresszusa által 2021-ben elfogadott, az ujgur kényszermunka megelőzésére irányuló törvény hozta létre. Ez a törvény azokat a vállalatokat célozza meg, amelyek ilyen gyakorlatokat alkalmaznak. A legfrissebb fejlemények szerint Trump most kifejezetten a fogyasztási cikkekre összpontosít. A hírek alapján a képviselőház Kínával foglalkozó bizottságának kétpárti vizsgálata már 2023-ban megállapította, hogy a Temu rendszeresen szállíthatott az Egyesült Államokba olyan termékeket, amelyek kényszermunkával készültek, és kritikával illette az értékhatárhoz kötött vámmentességet is.

Related posts