A földgáz ára az Európai Unióban kétéves csúcsra emelkedett, ami figyelemre méltó változást jelez a piacon. Ez a növekedés számos tényező, például a globális kereslet és a geopolitikai események hatásának következménye. A helyzet alaposan átrendezi az ene

Az Intercontinental Exchange (ICE) adatai szerint az irányadó határidős jegyzések hétfőn több mint 4 százalékkal emelkedtek, elérve az 1000 köbméterenkénti 620 dollárt, vagyis háztartási árfolyamon számolva a megawattóránkénti 58 eurót, ami 2023 februárja óta a legmagasabb érték.
A múlt hónapban történt egy jelentős esemény, amely új rekordot állított fel: a gáz ára 1000 köbméterenként meghaladta az 590 dollárt. Ez a változás közvetlenül összefüggésben áll Ukrajna döntésével, amely elvetette az Oroszországgal kötött gáztranzit-megállapodás meghosszabbítását. A Gazprom, az orosz energiaipar óriási szereplője és Ukrajna között fennálló ötéves szerződés december 31-én lejárt, ezzel pedig leállt a vezetékes gázszállítás Ukrajnán keresztül több országba, beleértve Magyarországot, Romániát, Lengyelországot, Szlovákiát, Ausztriát, Olaszországot és Moldovát. Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke hangsúlyozta, hogy a megállapodás felbontásának célja Moszkva energiabevételeinek csökkentése volt.
Északnyugat-Európa a következő napokban rendkívül hideg időjárásra számíthat, amely várhatóan jelentős mértékben megnöveli a fűtési igényeket, és felgyorsítja a gázkészletek kimerülését. Jelenleg a tárolók 49%-os kapacitással működnek, ami a legalacsonyabb szintet jelenti az év ezen időszakában a 2022-es energiaválság óta. Ezzel szemben tavaly ilyenkor a készletek még 67%-os telítettséggel rendelkeztek - áll a Bloomberg jelentésében.
A kereskedők fokozott figyelemmel kísérik az uniós árukra kivetett potenciális amerikai vámok hatásait - emelte ki egy kereskedőház. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke vasárnap bejelentette, hogy 25%-os vámot kíván bevezetni az összes acél- és alumíniumimportra, és hasonló intézkedések bevezetését fontolgatja az európai termékek esetében is. Korábban pedig arra figyelmeztette az EU-t, hogy növelje az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlását, különben vámokkal kell szembenéznie.
Ezek az intézkedések a Bloomberg elemzése alapján megtorló reakciókat válthatnak ki, ami potenciálisan megemelheti az LNG-import költségeit. Az Egyesült Államok jelenleg az Európai Unió legfőbb beszállítója ezen a területen.
Az ukrajnai konfliktus 2022-es fokozódását követően elindultak a törekvések az orosz energiától való függőség mérséklésére. Ennek ellenére Oroszország tavaly az Európai Unió második legnagyobb LNG-szállítójává vált. Az Eurostat statisztikái alapján 2024 harmadik negyedévében Oroszország részesedése 18,9%-ra emelkedett, míg az Egyesült Államok által biztosított gáz mennyisége 37,8%-ot tett ki.
Az EU az Ukrajnával kapcsolatos szankciók és az Északi Áramlat gázvezetékek 2022-es szabotálása miatt drámai mértékben csökkentette az orosz gázimport, amely korábban az unió teljes ellátásának 40 százalékát tette ki - írja az Orosz Hírek.