Elon Musk kevesebb figyelmet szentel a kormányzati ügyeknek, miután a Tesla nyeresége jelentős csökkenést mutatott.


A Tesla 2025 első negyedévében jelentős pénzügyi visszaesést szenvedett el: a vállalat nettó nyeresége 71 százalékkal, 409 millió dollárra csökkent.

A bevételek 9%-os csökkenéssel 19,3 milliárd dollárra zuhantak, míg az autóeladásokból származó bevétel 20%-kal csökkent. A járműkiszállítások 13%-kal 336 681 darabra estek, ami a leggyengébb negyedéves teljesítménynek számít 2022 óta.

A gyenge teljesítmények mögött több tényező rejlik, de Elon Musk politikai aktivitása különösen hangsúlyos szerepet játszott. 2025 elején Musk jelentős pozíciót vállalt Donald Trump elnök "Government Efficiency Department" (DOGE) nevű programjában, amelynek célja a kormányzati kiadások csökkentése és a működés hatékonyságának fokozása volt. Ez a döntés azonban széleskörű közfelháborodást gerjesztett, különösen a közszolgáltatások területén, mivel a DOGE több ezer szövetségi munkatárs elbocsátását és számos kormányzati ügynökség bezárását vonta maga után.

Politikai aktivitása következtében világszerte tüntetések és bojkottok indultak a Tesla ellen. Az Egyesült Államokban és Európában egyaránt számos Tesla-kereskedés előtt demonstráltak, ahol néhány esetben vandalizmusra is sor került: Molotov-koktélokat dobtak a Tesla-üzletekre, és gyújtogatások is történtek. Európában különösen erőteljes volt a reakció: Spanyolországban a StopElon.eu kampány keretében matricákat osztottak, amelyeket Tesla-tulajdonosok ragasztottak autóikra, hogy kifejezzék elégedetlenségüket Musk politikai tevékenységeivel kapcsolatban. A matricákon olyan feliratok voltak, mint „Azelőtt vettem, mielőtt Elon megőrült” vagy „Elon, maradj távol az EU-tól”. A bojkottok és a negatív sajtóvisszhang következtében a Tesla eladásai drámaian visszaestek Európában: például Németországban 76,3%-os csökkenést tapasztaltak az értékesítések terén.

A kedvezőtlen eredményekre válaszul Elon Musk bejelentette, hogy májustól mérsékli kormányzati tevékenységét, és több figyelmet fordít a Tesla irányítására. Az új irányvonal célja, hogy helyreállítsa a vállalat stabilitását és visszanyerje a befektetők bizalmát.

A Tesla a jövőben több újítást tervez:

Elon Musk politikai szerepvállalása aggodalmat váltott ki a befektetők körében, ami konkrét lépésekhez vezetett több intézményi és magánbefektető részéről. Intézményi befektetők elpártolása.

Ross Gerber, a Tesla jelentős magánbefektetője, nyíltan arra kérte Elon Muskot, hogy lépjen vissza a vezérigazgatói posztjáról. Gerber aggályait fejezte ki amiatt, hogy Musk politikai aktivitásai negatívan befolyásolják a vállalat hírnevét és pénzügyi teljesítményét.

Mark Kelly, Arizona szenátora, bejelentette, hogy eladja saját Tesla-járművét, ezzel protestálva Elon Musk politikai aktivitása ellen. A befektetők elfordulása és a kedvezőtlen sajtóvisszhang következtében a Tesla részvényei drámai értékcsökkenésen mentek keresztül.

Related posts