Ki az, aki ma bátran a szemébe nézne Gobbi Hildának? - Nyílt levelet fogalmaztak meg a nemzet.

"Összefogásra van szükség, hogy a végakaratot maradéktalanul teljesíthessük. A feladat nem bonyolult: a végrendelet a törvény." E szavakkal fordul a Nemzet Színészei egy nyílt levélben, amelyben Gobbi Hilda egykori nyaralójának megóvását kérik. A levelet eljuttatták a releváns szakmai szervezetekhez és állami intézményekhez, és az Index is közzétette.
Tessék mondani, ki merne ma Gobbi Hilda szemébe nézni?
- Megkezdődik a nyílt levél írása.
Elérkezett az idő, hogy Gobbi Hilda végakaratát – a dokumentumban foglaltak minden egyes részletének megfelelően – tisztelettel és figyelemmel kezelje mindenki. Ennek már az első pillanattól fogva így kellett volna történnie. A végakarat nem csupán egy jogi dokumentum, hanem parancs az utókornak, amelynek minden bekezdése egyaránt fontos. Ezt a levelet tizenkét színész, köztük Almási Éva, Bodrogi Gyula, Cserhalmi György, Csikos Sándor, Hegedűs D. Géza, Jordán Tamás, Kulka János, Lehoczky Zsuzsa, Molnár Piroska, Pogány Judit, Szacsvay László és Udvaros Dorottya fogalmazta meg.
Úgy vélik, az 1988. július 13-án elhunyt Gobbi Hilda Magyarországnak példát mutatott abban, "hogyan lehet szeretni az országot, a nemzetet, a magyar nyelvet, a színészeket, a rendezőket, a dramaturgokat, a tervezőket, a műszaki dolgozókat. Mindazokat, akik Magyarország színházi világát alkotják".
Emlékeztetnek arra is, hogy mindeközben rámutatott, milyen lehetőségeink vannak arra, hogy segítsünk másoknak.
Képes volt halála után is aktívan foglalkozni a színház jelenével: a visegrádi nyaralóját, a „Patkó-házat” az államra bízta, hogy a Nemzeti Színház kezelésében alkotóházzá alakíthassák. A jövő iránti elkötelezettségét tükrözi, hogy az ő kezdeményezésére jött létre 1948-ban a Jászai Mari Színészház a Magyar utcában, amely fiatal pályakezdők számára biztosított ideiglenes otthont; az üzemeltetés részleteit végrendeletében fogalmazta meg. A múlt iránti tisztelete is megmutatkozik az Ódry Árpád Színészotthon létrehozásában, amely az idősebb színészek gondozását szolgálta. A magyar színháztörténet előtt tisztelegve alapította meg a Bajor Gizi Színészmúzeumot. Végakaratában emelte ki az Aase-díjat, amelyet a kisebb szerepekben is jelentős teljesítményt nyújtó kollégák számára hozott létre.
Röviden úgy foglalják össze Gobbi életművét és hagyatékét, hogy "mindenét odaadta a magyarországi színházi világ számára". Az érintett szakmai szervezeteket és állami intézményeket arra kérik, hogy egyeztessenek, fogjanak össze és pontosan teljesítsék a végakaratot, azaz Gobbi Hilda híres visegrádi villája alkotóházként szolgálja a művészeket.
A nyílt levél hátterében az a nemrégiben készült videó áll, amelyben Pokorny Lia a Visegrádi Patkó-villát, Gobbi Hilda egykori nyaralóját mutatta be. A felvételek alapján világosan látszik, hogy az épület állapota aggasztó, mivel láthatóan elhanyagolt. Az ingatlan, amely 1988 óta állami tulajdonban van, kapcsán a Magyar Színházi Társaság is felemelte a szavát: az államtól várnak választ a nyaraló jövőjével kapcsolatosan.