Felfedésre került a Dunántúl népvándorlás kori lakosságának genetikai szerkezete.

Az Archeogenomikai Intézet legfrissebb kutatásának eredményeként nyilvánosságra került, hogy a Dunántúlon a népvándorlást megelőző időszakban milyen rokoni kapcsolatok fűzték össze az alapnépességet és a magyarságot. A tanulmány megállapította, hogy a hunok már a 9. században nem voltak jelen a területen, és egyfajta népességcsere zajlott le az északi és déli genetikai jellemzőkkel rendelkező csoportok között.
A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Archeogenomikai Intézete friss és izgalmas kutatási eredményeket publikált a Science Advances című tudományos folyóiratban. E munka a Emberi Erőforrások Minisztériuma által finanszírozott program keretében jött létre, és új fényt derít a múltunkra.
A kutatás célja a Dunántúl népvándorlás kori lakosságának genetikai jellemzőinek feltérképezése volt. A mintagyűjtés fókuszában az Avar Kaganátus végső évei és a magyar államalapítás közötti időszak állt – tájékoztatott az Archeogenomikai Intézet.
A kutatócsoport 296 emberi maradványt vizsgált meg, amelyek a 7-11. századi dunántúli temetőkből származnak. Ebből összesen 103 teljes autoszomális genomot sikerült rekonstruálnia, egy innovatív módszer alkalmazásával. Ennek köszönhetően sikerült azonosítani olyan DNS szakaszokat, amelyek közvetlen közös ősre utalnak két vagy több egyén között. Emellett a harmadfoknál távolabbi rokoni kapcsolatok feltárásában is jelentős előrelépés történt. A kutatás lehetőséget nyújtott annak megállapítására is, hogy a keleti avarok és a honfoglaló magyarok között létezett-e közvetlen rokonsági kapcsolat.
A kutatócsoport az alábbi öt fő megállapítást emelte ki az eredményeikből:
Ezekből a megállapításokból arra a következtetésre jutottak, hogy a Kárpát-medencében bonyolult populációs események zajlottak le. A kutatás során a vizsgált időszak helyi genetikai viszonyait részletesen bemutatták, azonban a külső népcsoportokkal való kapcsolatok vizsgálata, valamint a honfoglalók eredetének feltárása nem szerepelt a középpontban; ezek a kérdések a jövőbeli kutatások fókuszába kerülnek majd.