Kiszivárgott információk szerint Oroszország érdeklődést mutat Ukrajna újjáépítése iránt, és jelentős összeget kínált fel a Trump-adminisztrációnak.


Oroszország hajlandó lehet a befagyasztott 300 milliárd dollárnyi vagyonának felhasználására Ukrajna újjáépítésében, de ragaszkodik ahhoz, hogy a pénz egy részét az általa ellenőrzött területeken költsék el - derítette ki bennfentes forrásokból a Reuters.

Az Egyesült Államok és Oroszország február 18-án Szaúd-Arábiában rendezte meg első személyes tárgyalását az ukrajnai konfliktus rendezése érdekében. Donald Trump, az amerikai elnök, valamint Vlagyimir Putyin, az orosz elnök is kifejezte optimizmusát a közvetlen találkozó lehetősége kapcsán.

Miután Putyin 2022-ben csapatokat küldött Ukrajnába, az Egyesült Államok és szövetségesei megtiltották az orosz központi bankkal és pénzügyminisztériummal való tranzakciókat, befagyasztva 300-350 milliárd dollárnyi orosz állami vagyont, amely főként európai, amerikai és brit állampapírokból állt.

Noha a tárgyalások még gyerekcipőben járnak, moszkvai források szerint Oroszország nyitott arra, hogy a befagyasztott tartalékok jelentős részét Ukrajna újjáépítésére szánja egy lehetséges békemegállapodás keretében.

A Világbank egy évvel ezelőtti becslése szerint az újjáépítés és helyreállítás költsége 486 milliárd dollárra rúgna.

Az orosz fél fő követelései közé tartozik a kijevi csapatok kivonása az Oroszország által magáénak követelt ukrán területekről és Ukrajna NATO-csatlakozási törekvéseinek feladása. Ukrajna ezzel szemben az orosz csapatok teljes kivonulását követeli és nyugati biztonsági garanciákat kér.

A források alapján Oroszország kész lenne a tartalékok kétharmadát Ukrajna újjáépítésére felajánlani egy lehetséges békemegállapodás keretében, feltéve, hogy megfelelő elszámoltathatósági garanciákat kap. A megmaradó összeget pedig az Oroszország által ellenőrzött kelet-ukrajnai területek revitalizációjára szánnák.

Számos nyugati tisztviselő, különösen a német kormány és az Európai Központi Bank környezetében, óvatosan közelít az állami tartalékok egyszerű elkobzásának kérdéséhez. Figyelmeztetnek arra, hogy egy ilyen intézkedés komoly jogi problémákat vethet fel, és veszélyeztetheti az euró nemzetközi tartalékvaluta státuszát.

Az orosz központi bank legfrissebb adatai alapján a befagyasztott vagyon jelentős része három fő valutában található: euróban 207 milliárd dollár, amerikai dollárban 67 milliárd, valamint brit fontban 37 milliárd dollár értékben. Oroszország összes arany- és devizatartaléka körülbelül 627 milliárd dollárt tesz ki, amelybe a befagyasztott eszközök is beletartoznak.

Forrás: Reuters – Ezt a hírt a megbízható Reuters ügynökség közvetítette.

Related posts