A volt gyermekvédelmi vezető lebilincselő őszinteséggel osztja meg tapasztalatait és élményeit. A háttérből való kilépés után most végre kitárja a kapukat, hogy feltárja a rendszer rejtett működését és a benne tapasztalt kihívásokat. E különleges interjú

Sztupa József, aki nyárig a fővárosi gyermekotthon egyik szakmai vezetője volt, a Népszavának adott interjújában arról mesélt, hogy mennyi kihívással és látszólag megoldhatatlan problémával néznek szembe a területen dolgozók. Kiemelte, hogy a fentről érkező nyomás és fenyegetettség olyan mértékű, hogy azt nehéz elképzelni azok számára, akik nem tapasztalták meg ezt a valóságot.
Sztupa József rávilágított a szakemberhiány súlyos problémáira: sajnos egyre gyakoribb, hogy pszichológusok vállalnak olyan feladatokat, mint a fürdetés, pelenkázás vagy a gyermekek leckéjének írása. Sok intézményben vezetői pozíciók is üresen állnak, ami miatt csoportokat kellett összevonni. Így előfordulhat, hogy egy gyerekfelügyelő 20 vagy akár 30 gyermekkel kénytelen egyedül foglalkozni. Például volt olyan eset, amikor a csoportok összevonása különböző fejlődési szinteken történt, de csak egy felügyelő állt rendelkezésre. Ha egy csoportban probléma merül fel, és a felügyelő ott ragad, a másik csoport, amelyben 2-3 éves gyerekek is vannak, felügyelet nélkül marad. Ami a fizetéseket illeti, József szakmai vezetőként 430-480 ezer forint közötti összeget keresett havonta. Egy gyerekfelügyelő, aki nem vállal túlórát, 270-290 ezer forintot vihet haza, de ha sok a túlóra és piros betűs ünnepeken is beosztják, akkor ez akár 320 ezer forintra is rúghat. A nevelők a pedagógus bértábla alapján kapják a juttatásaikat, ami nettó 350 ezer forint körüli összeget jelent, de ezzel a bérrel már rengeteg éjszakai és ünnepnapi munkát kell vállalniuk, hogy elérjék a 400 ezer forintot. József kiemelte, hogy szinte mindenki másodállást keres, hogy biztosítani tudja a megélhetését.
Az állapotokat nézve Magyar Péter korábban közzétett fotóit középkategóriásnak minősítette. A képek között akadt néhány, ami jobb minőséget képvisel, de több olyan is, amely még ennél is gyengébb. Az omladozó falak, a betört ajtók, a hiányzó csempék, és a leszakadt bútorajtó mind-mind a leharcoltság jelei. Emellett az elhasználódott ágynemű, a penészes, beázott falak, valamint a gondozatlan udvar is a leírt állapotok közé tartozik - fejtette ki a szakértő.
Nyári távozása óta úgy érzi, hogy a helyzet csak súlyosbodott. A pályaelhagyás folyamatos, és alig akad új jelentkező, aki vállalná a kihívást. Azoknak, akik mégis próbálkoznának, hosszú hónapokat kell várniuk, mire átesnek a kifogástalan életvitel vizsgálaton – ezt viszont nem sokan engedhetik meg maguknak. Az újonnan érkezők sem maradnak sokáig, mivel a stabilitás teljesen hiányzik. A pénzügyi helyzet továbbra is válságos, minden körülöttünk omlik és romlik, de a kommunikáció mintha teljesen más valóságot festene.