Fokozatosan kezdenek magukhoz térni a szlovák politikai vezetők a Trump által indított vámháború következtében kialakult sokkból.


Robert Fico, a kormányfő, még nem osztotta meg véleményét az amerikai elnök, Donald Trump vámintézkedéseivel kapcsolatban, azonban kabinetjének tagjai egyre növekvő aggodalommal figyelik a bejelentés lehetséges következményeit. Az ellenzék úgy véli, hogy itt az ideje, hogy a Ficóék végre előrukkoljanak egy átfogó, hosszú távú gazdasági stratégiával.

Néhány idő eltelt, mire a szlovákiai politikai elit fel tudta dolgozni a Donald Trump amerikai elnök által elindított vámháború következményeit. Az első hivatalos reakciók meglehetősen tartózkodóak voltak, de körülbelül egy nappal Trump bombasztikus bejelentése után már megérkeztek az első számottevő válaszok is.

A Szlovák Nemzeti Bank szakértői már hetek óta figyelmeztetnek arra, hogy amennyiben Donald Trump valóban megvalósítja fenyegetéseit, akár 20 ezer munkahely is veszélybe kerülhet. Az elbocsátások következményeként pedig ismét emelkedhet az ország munkanélküliségi rátája, amit Erik Tomáš (Hlas), a munkaügyi tárca vezetője sem hagyhat figyelmen kívül. A tárcavezető a kedvezőtlen hírek hallatán úgy határozott, hogy összehívja a szociális partnereket. A tanácskozásra várhatóan csütörtökön kerül sor, és Tomáš tájékoztatása szerint a helyzet komolyságát az is jelzi, hogy alig néhány órával a meghívók kiküldése után minden érintett megerősítette részvételét.

Bár a munkaügyi miniszter a legrosszabb lehetőségekre is felkészül, mégis optimistán tekint a jövőbe, remélve, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti tárgyalások végül közös nevezőre juttatják a feleket.

Erik Tomáš után Denisa Saková (Hlas) gazdasági miniszter is kifejezte aggályait. Saková különösen a hazai autóipar jövője, valamint a kis- és középvállalkozások helyzete miatt érez félelmet.

A jelentős autóipari óriások környezetében számos kisebb vállalkozás működik, amelyek szoros együttműködésben állnak a legnagyobb piaci szereplőkkel. Ezért, ha az egyik csoport nehézségekkel küzd, a másik is érezheti a következményeket.

- jegyezte meg a gazdasági tárca vezetője. Denisa Saková szerint a megoldás részben abban rejlik, hogy az érintett cégeknek új piacok felé kellene nyitnia. Saková azt is elárulta, a jövő hét elején Brüsszelben találkoznak az uniós tagállamok gazdasági miniszterei, hogy megvitassák az Európai Unió ellenintézkedésekkel kapcsolatos javaslatait.

Míg a kormánypártok politikusai a negatív következményeket próbálják minimalizálni, addig az ellenzék arra használja a kedvezőtlen fejleményeket, hogy nyomást gyakoroljanak a koalícióra, mert szerintük nem odázható tovább a rendszerszintű változások végrehajtása.

Jozef Hajko, a KDH parlamenti képviselője hangsúlyozta, hogy Donald Trump legutóbbi döntései egyfajta figyelmeztetésként kellene, hogy szolgáljanak a Robert Fico vezette kormány számára. Szerinte elérkezett az idő, hogy a kormánytagok elmélyüljenek egy átfogó, hosszú távú gazdasági stratégia kidolgozásában. Hajko kiemelte, hogy nemcsak az autóipar, hanem más iparágak is megérdemlik a figyelmet, így a döntéshozóknak szélesebb látókörrel kellene közelíteniük a gazdasági fejlődéshez.

Az ellenzék egyúttal kifogásolja a miniszterelnök hallgatását, ezért felszólították Robert Ficót, vegye fel a kapcsolatot a kereskedelemért felelő uniós biztossal.

Az EU-nak nem szabad kereskedelmi háborúba keverednie, így mindenképp tárgyalnunk kell

- magyarázta Marián Viskupič (SaS), aki párthovatartozása ellenére is bízni mer az illetékes biztosban, Maroš Šefčovičban.

Related posts