Lázár János hangsúlyozta, hogy a kormány számára kiemelten fontos, hogy a budapesti lakosok érdekeit szolgálja a Rákosrendező projekttel kapcsolatban.


A rákosrendezői terület fejlesztése kapcsán a kormány számára kiemelkedően fontos, hogy a budapestiek érdekeit szolgálja - válaszolta az építési és közlekedési miniszter csütörtöki nyíregyházi sajtótájékoztatóján, amikor az M1 hírcsatorna kérdéseit tette fel a témával kapcsolatban.

Lázár János kiemelte, hogy tevékenységük nem valaki vagy valami ellen irányul, hanem mindig egy magasabb cél érdekében történik. „Amikor a Rákosrendező sorsának rendezésével, újjáépítésével és rehabilitációjával foglalkozunk, akkor a budapestiek támogatására törekszünk” – mondta.

A miniszter szerint az ügyben őket érő méltatlan támadások, abból indulnak ki, hogy a kormány rosszat akar. De a kormány jót akar az embereknek - emelte ki.

Lázár János elmondta: először is azt akarják, hogy "a budapestiek által felhalmozott 330 ezer köbméternyi szemetet valaki" vigye el a területről. Lehetne azt javasolnunk, hogy "a vidéki polgártársakhoz hasonlóan a fővárosi polgártársak fogjanak össze, dobják össze a pénzt, és vigyék el a szemetet azok, akik a szemetet előállították, és ha ők ezt nem teszik személyesen, megtehetnék a környékbeli önkormányzatok és polgármesterek" - mondta a miniszter.

Megjegyezte, hogy vidéken a vita teljesen más színezetet kap, hiszen a falvak lakói számára nyilvánvaló, hogy létezik egy kormány, amely igyekszik orvosolni egy felmerülő problémát. Ennek ellenére azonnal támadások kereszttüzébe kerül, amikor az intézkedéseit javasolja, holott ezek valójában a város javát szolgálnák.

Lázár János szerint a szemét elszállítása után a következő kérdés az: mi legyen a területtel? A beruházásnak mindenképpen szolgálnia kell a budapestiek boldogulását és életminőségének javítását - hangsúlyozta.

- fogalmazott.

Lázár János szerint sok mindent lehet mondani a dubajiakról, de az biztos, hogy a semmiből egy világvárost építettek, és most pedig "Budapestnek egy olyan vezetése van, amelyik egy világvárossal nem tud semmit se csinálni". A befektető azt vállalja, hogy ezt a több százezer köbméternyi szemetet elszállítja - hívta fel a figyelmet.

A miniszter kiemelte, hogy a szóban forgó 130 hektáros területen csupán olyan épület létesülhet, amely harmonikusan illeszkedik Budapest építészeti környezetéhez. "Nem szeretnék toronyházakat, és a mecsetépítésnek semmiféle lehetősége nincs itt. Ezért biztosíthatom, hogy ezen a helyen soha nem fognak toronyházak vagy mecsetek épülni. Ez az én határozott véleményem" - hangsúlyozta Lázár János.

Kiemelte, hogy tisztában vannak azzal, milyen kevés zöldterület áll rendelkezésre a főváros lakói számára. Ha a tervezett 130 hektáros területből 50-60 hektár parkosításra kerül, az minden budapesti számára kedvező fejlemény lesz - tette hozzá a miniszter.

Lázár János hangsúlyozta, hogy nem Budapest kárára, hanem annak érdekében szeretnének cselekedni. Kifejtette, hogy nem igazán érti, miért alakult ki ez a vita, hacsak nem azért, mert "valakinek a levesébe beleköptünk". Eddig is hallhattunk arról, hogy a főváros más célokra kívánja felhasználni ezt a területet, nem pedig külföldi nagybefektetők számára. A miniszter hozzátette, hogy ha a főváros birtokába jut a terület, akkor úgyis lesz valaki, aki ott építkezik. Szerinte a város nem saját magának, hanem a budapestieknek szeretné megszerezni ezt a területet. Nyilvánvaló, hogy van egy magyar ingatlanfejlesztő, aki már dolgozott ezen a területen, és a főváros neki szánja a fejlesztési lehetőséget - mondta Lázár János.

Azt mondta: megpróbálták eladni az ingatlant egy külföldi nagyberuházónak, amely a világ különböző pontjain már tízmilliárd euró nagyságrendben végrehajtott fejlesztéseket. "Ha a főváros csinálja, akkor budapesti ingatlanmutyi lesz belőle, ha mi csináljuk akkor pedig egy világméretű fejlesztés összehozható ebből" - fogalmazott.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai határozatára reagálva, miszerint a fővárosi önkormányzat a rákosrendezői területre vonatkozó elővásárlási jogát a BKM Budapesti Közművek Zrt.-n keresztül kívánja érvényesíteni, a nyilatkozó így fogalmazott: "Ha valóban élnek az elővásárlási jogukkal, akkor tegyék, de mi határozottan vitatjuk, hogy egyáltalán létezne ilyen joguk. Végső soron a bíróság fogja eldönteni ezt a kérdést."

Related posts