"Ötöljük össze az egyetemisták mellé 15 percre, hiszen ez csupán a legkisebb gesztus, amit adhattok nekik!"


"Álljanak az egyetemisták mellé 15 percre, ez a legkevesebb, amit megtehetnek!" A ProGlas tagjai a szabadkai Közgazdasági Karon

A szabadkai Közgazdasági Kar az egyetlen a városban, amelynek hallgatói csatlakoztak a blokádokhoz. Hozzájuk érkeztek pénteken este a ProGlas kiáltvány kezdeményezői, Ivanka Popović, a Belgrádi Egyetem professzora, Miodrag Majić, bíró, író és dr. Vladimir Kostić akadémikus, professzor.

A Közgazdasági Kar amfiteátruma péntek este megtelt élettel, a fiatalok lelkes csoportja uralta a teret. Az épület előtt felállított kivetítőn keresztül pedig további sokan csatlakoztak, így a ProGlas vitafóruma valóban hatalmas népszerűségnek örvendett.

Majić: Meggyőződésem, hogy a szabadság már a küszöbön áll, és képesek vagyunk elérni azt.

Miodrag Majić az egyetemistákhoz intézve szavait hangsúlyozta, hogy meggyőződése szerint a diákok az utóbbi két hónap során jelentősebb lépéseket tettek az ideáljuk elérése érdekében, mint amit mások az előző évtized során valaha is végrehajtottak.

"Akármennyire is rögös az a pálya, amelyet kijelöltetek magatoknak, ennek elkerülhetetlen következményei vannak, amelyek napról napra egyre súlyosabbá válhatnak. Azonban aki ma tisztán lát, és nem engedett a félelemnek vagy a zsarolásnak, az nem foglalhat állást annak az útnak a ellentétes oldalán" - fogalmazott.

Hangsúlyozta, hogy "hiszi, a szabadság közel van, és sikerülni fog elérnünk azt."

"Hogyan támogathatna bárki is őszintén olyanokat, akik gyerekeket bántanak, akik nap mint nap gázolják el az emberek méltóságát, és akik arroganciájukkal, kárörömükkel és gyűlöletükkel szólnak a világ felé? Akik mások szenvedéséből építik fel saját jólétüket, és akik folyamatosan fenyegetéssel élnek? Hogyan lehet egyáltalán valaki az ő oldalán, ha van benne egy csepp józan ész?" - tette hozzá Majić.

Emlékeztetett arra, hogy minden ember születésekor magában hordozza az igazságérzetet, ám az élet folyamán ezt a természetes érzést fokozatosan, különböző mértékekben, elnyomják, vagy akár el is felejtik. Ezt gyakran más, erősebb vágyak, szükségletek, gazdagság, hírnév vagy társadalmi státusz irányítja, amelyek háttérbe szorítják az igazság keresését.

"Ti még mindig úgy éltek, gondolkodtok és cselekedtek, ahogy egy embernek kellene - őszintén, szívből, a bennetek rejlő igazságérzet alapján. Amikor egyszer ennek vége lesz, őrizzétek meg magatokban ezt az érzést, mert ezek lesznek a legdicsőségesebb napok az emlékeitekben. Emlékezni fogtok arra, hogy valami nagyot, őszintét, helyeset és lélekkel telit tettetek" - mondta Majić.

A szabadkai diákoknak azt üzente, hogy ne féljenek a sikertől.

"Mindannyiunk számára elérhető a szabadság. Nelson Mandela, a dél-afrikai politikai vezető és forradalmár, így fogalmazott: 'Minden dolog lehetetlennek tűnik, amíg valóra nem válik' - emelte ki Majić."

Majić véleménye szerint a hatalom birtokosai alapvetően nem képesek megérteni a fiatalok igényeit és problémáit. Azt javasolta, hogy a polgárok álljanak ki mellettük, és támogassák a diákokat a hangjuk hallatása érdekében.

"Álljatok ezek mellé az emberek mellé minden nap legalább 15 percre, ez a legkevesebb, amit mindenki megtehet. Ez egy gesztus, amellyel megmutatjátok, hogy nem vagytok ennek a bandita rendszernek a része" - zárta szavait Majić.

Popović: Olyan embereket kell formálnunk, akik képesek a kritikus és önálló gondolkodásra

Ivanka Popović kifejtette, hogy a valóságban gyakran tapasztalható: a papírra írt törvények nem mindig találkoznak a valósággal. Ennek egyik következményeként a fiatalok blokád alá helyezték az egyetemeket, és így fejezik ki tiltakozásukat.

Ivanka Popović, a Belgrádi Egyetem professzora így fogalmazott: "A diákok újraélesztették bennünk a remény lángját, amiért hálásak vagyunk nekik. Felszabadítanak minket a félelmeinkből, és arra ösztönöznek, hogy szembenézzünk azzal a kihívással, amely előtt állunk."

"Életem során folyamatosan figyelemmel kísértem, ahogy a felsőoktatás és az egyetemek intézményei fokozatosan leépülnek. Kezdetben azt gondoltam, hogy ez csupán a kedvezőtlen körülmények eredménye. Idővel azonban arra a felismerésre jutottam, hogy mindez tudatosan történik, egy olyan szándékkal, amely a felsőoktatás valódi értelmének megsemmisítésére irányul. Az alapvető cél nem csupán az, hogy szakmai tudással rendelkező embereket neveljünk, hanem hogy olyan egyéneket formáljunk, akik képesek kritikus és önálló gondolkodásra, így értékes polgáraivá válhatnak a társadalomnak" - hangsúlyozta.

Ahogy megfogalmazta, a jogszabályok átfogó módosításai jelentős hatással voltak az egyetemek működésére, amelyek így számos korlátozással szembesültek. Ennek hátterében áll, hogy az akadémiai közösség nem mutatott kellő ellenállást ezekkel a változásokkal szemben.

Figyelmeztetett, hogy anyagi jólét vagy magas életszínvonal nem hozható létre anélkül, hogy ne lennének olyan képzett szakemberek, akik képesek kialakítani ezeket a szükséges feltételeket.

"Minden egyes újabb támadás a békés kiállással véleményüket kifejező diákok ellen egyre inkább eltávolít minket a követeléseink megvalósításától. Ugyanakkor biztosak vagyunk abban, hogy nem fogjuk megadni magunkat" - hangsúlyozta Popović. Hozzátette, hogy nem hagyhatjuk magukra a fiatalokat ebben a harcban, és hiszi, hogy közösen rengeteg dolgot elérhetünk.

Kostić: A legfélelmetesebb, ami egy állammal történhet - a normalitás

Vladimir Kostić akadémikus és professzor kijelentette, hogy a legfélelmetesebb, ami egy állammal történhet - a normalitás, amely magában foglalja, hogy mindenki végzi a saját munkáját, hogy jogállam van, hogy betartják a törvényeket és az alkotmányt, és hogy előttük mindenki egyenlő. De ez a gyakorlatban nem így van.

A professzor hangsúlyozta, hogy a politikai elit gyakran gyerekeknek titulálja az egyetemi hallgatókat. Emlékeztetett arra, hogy a történelem folyamán az "ilyen korú fiatalok" brigádokat alakítottak, harcokba vonultak, és sokan odavesztek a csatatereken, vagy már pártkatonák voltak. Ezért fontos, hogy a fiatalok ne hagyják magukat manipulálni, mivel a mai politikai vezetők, akik azt próbálják sulykolni, hogy a fiataloknak csupán a tanulásra kellene összpontosítaniuk, valójában már az ő korukban is aktívan részt vettek a politikai életben.

"Ami a leginkább feldühít engem az az, amikor az én korosztályom arról próbálja meggyőzni a fiatalokat, hogy ő tudja és tudhatja csak, hogy a fiataloknak milyen jövőre van szükségük. Ha tudtuk volna, akkor jobb jövőt teremtettünk volna magunknak."

Dr. Kostić hangsúlyozta, hogy sokan arra számítottak, az újévi ünnepségek, az orosz saláták és a sültek elfogyasztása után a diákok lelkesedése csökkenni fog - "ám ez teljesen másképp alakult."

"A ti kötelességetek, drága gyerekek, hogy beszéljetek a szüleitekkel, a nagyszüleitekkel, a szomszédokkal, és próbáljátok megmagyarázni nekik, mi a lázadásotok lényege. Nem csökkent sem a diákok, sem a támogató polgárok körében. Ez nem fog kialudni. Mindenki, aki felemelte a hangját, már győzött. Tíz-tizenkét éve alakítják ezt a rendszert. Ezt egy nap alatt nem lehet szétverni, de elindultunk ezen az úton. De ha mi magunk nem válunk ennek részévé, a játszma elveszik mind számotokra, mind számunkra. Én veletek vagy mögöttetek fogok menni" - üzente Kostić.

Related posts