Kézdivásárhelyi tanítványaival együtt egy igazán emlékezetes alkotást szeretne létrehozni a fővárosi műkorcsolyaedző | Székely Sport


Törékenység, elegancia, szépség, kecsesség és báj - mind-mind a műkorcsolyázók jellemzői, de a légiesség ne tévesszen meg senkit, ugyanis hihetetlen profizmus és mérhetetlen sok munka áll egy-egy látványos kűr mögött. Rengeteg gyakorlás szükségeltetik nemcsak a technikailag komplex ugrások elsajátításához, de a csodaszépen kivitelezett mozdulatok, lépéssorok és forgások megtanulásához is.

Kézdivásárhelyen már egy évtizede hódolnak a lenyűgöző, ugyanakkor rendkívül precíz munkát igénylő sportágnak, amely számos hazai és nemzetközi versenyen tette lehetővé a céhes városi sportolók bemutatkozását. Jelenleg több mint hatvan lelkes fiatal edz rendszeresen a Deme László Műjégpályán, és az őszi szezontól a fővárosból érkező Elena Codruța Moiseanu irányítja az edzéseket, Hosszú Izabella támogatásával.

Az edzőnő korcsolyázói pályafutása 1979-ben indult, és azóta számos ifjúsági és felnőtt országos bajnoki címet szerzett. Kiemelkedő teljesítményének köszönhetően Balkán-bajnoki címet is nyert, valamint Romániát képviselte ifjúsági világ- és felnőtt Európa-bajnokságokon. 1995-ben megszerezte a műkorcsolyaedzői diplomáját, ezután pedig hazai és török kluboknál dolgozott, ahol tapasztalatát és tudását fiatal sportolók nevelésére fordította.

"A véletlennek köszönhetően lettem műkorcsolyázó. Sokáig tornáztam, ám, amikor egy alkalommal az edzőm szóvá tette nagymamámnak, hogy jó lenne fogyókúrára fogni engem, ő azt mondta, nem koplaltatja ezt a kislányt, s inkább más sportágat keresett, olyat, ami illett az izmos, szívós unokájához. Hétévesen kezdtem, és nagyon hamar "rákaptam az ízére", ez a szerelem azóta is tart" - meséli az edzőnő, aki pályafutása alatt hat alkalommal szerzett román bajnoki címet. 1984-től a szakág olimpiai központjában készült, egészen szeretett edzője haláláig, ami egyben aktív pályafutása végét is jelentette.

"Tapasztalataim alapján tudom, milyen nehéz edző nélkül készülni, ezért örömmel vállaltam el a kézdivásárhelyi felkérést. Elkötelezetten dolgozom azon, hogy támogassam azokat, akik fejlődni és tanulni szeretnének a sportágban. Az a célom, hogy hozzájáruljak a helyi műkorcsolya színvonalának emeléséhez" - osztotta meg Elena Codruța Moiseanu.

Kézdivásárhelyen kiváló feltételek várják a műkorcsolyázókat, ahol a klub vezetése, a szülők és a fiatal sportolók egyaránt elkötelezettek a siker iránt. A szakértelmét hozzátéve, a tanárnő folyamatosan támogatja a közös munkát, amely jó hangulatban zajlik. Ugyanakkor észrevételei szerint a nyelvi eltérések miatt a fejlődés üteme kissé lassabb, de a visszajelzések alapján tanítványai román nyelvtudása már jelentős előrelépéseket mutat. Emellett a tanárnő is készségesen foglalkozik a magyar nyelv tanulmányozásával.

"Ez a sportág nem éppen a legegyszerűbb, hiszen rengeteg türelmet, kitartást és fáradhatatlan gyakorlást igényel, de a siker nem marad el" - mondja az edzőnő, aki különösen büszke arra, hogy tanítványa, a kilencéves Nagy-Rozsnyai Lotti már a dupla Axelt is sikeresen végrehajtja. Az Axel ugrás a legnagyobb kihívások közé tartozik, és a tripla Axel még a legnehezebb ugrásokkal is felveszi a versenyt; nagyon kevesen képesek rá, hogy teljesítsék.

Lotti a belgrádi európai kritérium-versenysorozat során először mutatta be a dupla Axelt, bár a forgás nem volt teljesen megfelelő. A Bellu Memorialon már sikerült végrehajtania a gyakorlatot, de sajnos érkezéskor elesett. Jelenleg az a célunk, hogy a következő országos versenyen hibátlan ugrást mutasson be, beleértve a kombinációkat is. Az országban a felnőttek közül is csak nagyon kevesen képesek ilyen teljesítményre - tette hozzá.

A versenyszezon idején szinte minden percét a jégen tölti. A napja reggel fél hétkor kezdődik az első edzésekkel, és ezek a tréningek egészen estig tartanak. Jelenleg a március 22-23-án megrendezésre kerülő országos bajnokságra készíti fel a tanítványait. A tervek szerint április 9-én Tallinnban, majd április 12-én Miskolcon zárják a szezont, ahol utoljára mérhetik össze tudásukat.

Related posts