A ploiești-i bíró részletesen kifejtette döntésének hátterét.

Az alkotmánybíróság önkényesen értelmezte a törvényt, ezzel kisajátítva a román nép szuverenitását. Nem egy választott, hanem egy általa kinevezett államfőt ültetett a tisztségbe. Ezt a megközelítést hozta fel a ploieşti-i ítélőtábla bírája is, amikor a tavaly december 6-án született alkotmánybírósági határozat felfüggesztését indokolta, amely érvénytelenítette az elnökválasztást.
A legutóbb pénteken nyilvánosságra hozott irat alapján megállapítható, hogy az alkotmánybíróság önkényesen értelmezte hatáskörét, amikor hivatalból kezdett el vizsgálódni az elnökválasztás kapcsán. A 1992/47-es törvény, amely a testület működését szabályozza, világosan kimondja, hogy csak indokolt írásbeli panasz esetén lenne jogosult eljárni.
A felperes érvelése szerint megalapozott a kifogása, miszerint az alkotmánybíróság az elnökválasztás érvénytelenítésével lényegében kisajátította a román nép szuverenitását. Az indoklás hangsúlyozza, hogy a bíróság nem egy választott államfőt állított a helyére, hanem egy általa kinevezett személyt, ezzel pedig "mély politikai válságba" taszította az országot. Továbbá, a kifogás azzal is érvel, hogy az alkotmánybíróság a december 6-i döntésével megsértette a választójogot, amikor érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményeit, és ezzel megakadályozta a választók szavazati jogának gyakorlását a második fordulóban. Az indoklásban olvasható, hogy "az alkotmány előírásai szerint bizonyos jogok és szabadságok gyakorlása kizárólag törvény által korlátozható."
A bíró álláspontja szerint nem álltak fenn azok a jogi feltételek, amelyek az elnökválasztás érvénytelenítéséhez szükségesek lettek volna. Az elnökválasztási jogszabályok értelmében az alkotmánybíróság csak abban az esetben léphetett volna fel így, ha a szavazás alatt, illetve az eredmények megállapításakor olyan csalások történtek, amelyek megváltoztatták volna a második fordulóba jutott jelöltek rangsorát. A bíró hangsúlyozta, hogy a hivatkozott csalások nem a szavazás folyamatában vagy az eredmények kihirdetésekor történtek, hanem az első fordulót megelőző kampányidőszakban zajlottak.