Feltérképeztük a közbeszéd egyre élesebb és provokatívabb irányait - de vajon milyen kapcsolat fűzi ezt a jelenséget Majkához?


A helyzet jogi kereteinek megalkotását és a felelősségteljes magatartás előmozdítását kérik.

Az indulatok verbális kitörései nem újkeletű jelenség, és Torgyán József emlékezetes 1996-os csótányirtásos beszéde csak egy példa a történelem során előforduló heves megnyilvánulásokra. Akkoriban a kisgazda vezér így fejezte ki magát: "Álliberális undorító férgek és dögkeselyűk lepték el hazánkat, és amíg a liberális férgek belülről rágják édes hazánk nemes testét, addig a liberális dögkeselyűk kívülről tépik, szaggatják az ezer sebből vérző, Trianonban megcsonkított, Párizsban továbbkurtított szerencsétlen nemzetünket." Ezzel a retorikával ideiglenesen súlyos népszerűségvesztést szenvedett el a pártja, ám ma már a közvélemény ezt a megnyilvánulást csupán legyintéssel kezeli.

Bár igazából nagyon nehéz megmondani, mikortól és főleg milyen hatásra gyorsult fel a folyamat, ám kétségtelenül hazai pályán az első írásban is megjelenő legtrágárabb interjút Simicska Lajos adta 10 évvel ezelőtt a 24.hu-nak a nevezetes G-napon, azt követően, hogy a Fidesz gazdasági háttérembre összerúgta a patkót Orbán Viktor miniszterelnökkel. Miután a riporter kérdésére Bayer Zsoltról azt mondta, hogy "a g.ci egy állandó jelzője ennek a görénynek " kijelentette, hogy Orbán Viktor áll az ő hátbatámadása mögött, aki szerinte "szintén egy g.ci", majd sietősen közölte, hogy "mennem kell, ki kell b.sznom embereket". Orbánra vonatkozó mondata, és az abból származó O1G felirat aztán - nyilvánvaló trágársága ellenére - az ellenzéki megmozdulások - és falfirkák - kedvelt elemévé vált.

Az interjúban nevesített publicista valóban régóta nagy harcosa a verbális erőszaknak. Saját külön bejáratú blogján, amelynek most a Magyar Nemzet adott helyet, vagy éppen a HírTv Sajtóklub cimű műsorában sosem fukarkodik a vaskos megfogalmazásokkal. Például Bádog blogon a Pride kapcsán rövidebb-hosszabb bejegyzéseiben az állatokhoz hasonlította a résztvevőket, egy interjút kommentálva: "Ez a nagyon modern f...szkalap, aki szerint a család elavult? Ez vajon honnan jött? Egy páviánorgiáról szakadt le véletlenül? Nem visszük vissza szegényt?"

Hadházy Ákos legutóbbi demonstrációiról a kormánypárti publicista így vélekedik: "Amikor Hadházy az utcán van az úgynevezett 'agyi deficittel' rendelkezőkkel, akkor 'több mint ezren' van jelen. Ezzel szemben, amikor mi szervezünk egy tüntetést, amelyet alig 24 óra alatt sikerült összehozni, a résztvevők száma csak néhány ezerre rúg. (De legalábbis jóval felülmúlja a szatyor patkányok 'eredményváróját'.)"

A trágárság sajnos az ellenzék egyes tagjait sem kerülte el. Egy figyelemre méltó példa erre Hadházy Ákos független képviselő, aki hat évvel ezelőtt egy országgyűlési ülésen nem a megszokott módon fejezte ki véleményét. Ahelyett, hogy beszédet mondott volna, inkább transzparensekkel reagált Orbán Viktor szónoklatára. Az egyik feliratán az állt: "A lónak a f.szát", ezzel a kormányfő migránspolitikájára utalva. Ez a gesztus sokak emlékezetében megmaradt, mint a politikai véleménynyilvánítás egy provokatív formája.

Az erőszak visszahat a társadalomra – figyelmeztetett már a 80-as években David Reisman, a neves szociálpszichológus. Napjainkban ezt a jelenséget újra és újra látjuk, például a popkultúrában, ahol a művészi önkifejezés határvonalai sokszor elmosódnak. Majka legutóbbi, hírhedtté vált számával is éppen ezt a határt feszegette. A dal, amelyben a képzeletbeli Bindzsisztán miniszterelnökét érinti a végzet, komoly felháborodást keltett, amikor a kormányoldal azonnal kritikával illette, mondván, hogy a rapper a miniszterelnök megölésére buzdít. Ez a reakció akaratlanul is megerősítette azt a nézetet, hogy Majka szövege valójában a magyar politikai helyzetre reflektál. A rapper azonban igyekezett tisztázni a helyzetet, kijelentve: "Mit is akartam ezzel a performansszal kifejezni? Semmit! Ez egy geg, ami senkit nem bánt, és nem uszít. Sajnos sokan, mint például Bayer, nem értik meg, hogyan kellene a fiatalok nyelvén kommunikálni. Kígyóvállú szarjancsiknak nevezni azokat, akik a jövőnkben jelentős szerepet játszanak, egyszerűen kontraproduktív" – tette hozzá Majka, ezzel is hangsúlyozva, hogy a művészet és a politika határvonalainak megértése nemcsak fontos, hanem elengedhetetlen is.

A nemzeti konzervatív zenekarként ismert Kárpátia Együttes egyértelműen kifejezte véleményét a közelmúltban. A formáció frontembere, Petrás János, két dal között, mint egyfajta átvezetésként reagált a Tisza Párt elnökének, Magyar Péternek, egy állítólagos megnyilvánulására, amelyben a politikus az MNB női munkatársával beszélt, nem éppen elfogadható stílusban. A koncert során Petrás így fogalmazott: "Nőket folyamatosan molesztál. (...) csak jön már egy férj, aki odab...sz neki egyet." E kijelentését a kormánypárti sajtó nem erőszakra való buzdításként, hanem inkább egy kemény, de jogos véleményként értelmezte.

- A tengerentúli példák már évtizedek óta arra figyelmeztetnek, hogy az egymással ellentétes nézeteket valló csoportok közötti hangnem egyre erőszakosabbá válik és ebben a politikai és véleményformáló rétegnek hatalmas a felelőssége. "Általában a választásokra készülő elit arra az evolúciós ingerre "játszik rá", - mint ahogy az állatvilágban is - hogy a fenyegető üzenetekre az adott tábor adreanlitól túlfütött, harci üzemmódba kapcsol át. Ennek a felfelé ivelő spirálját tapasztaljuk meg mostanság, amely rövid távon ugyan egymásnak ugrasztja az ellentétes nézeteket vallókat, ám hosszútávon is megmaradnak a megosztó hatások, amelyek aztán felmorzsolják a társadalmi szolidaritást. Ugyanakkor mindez a jogalkotó számára is felvet a helyzet bizonyos kérdéseket, merthogy nem csökkenthető tovább ezeknek az eseteknek a jelentősége - emelte ki Kovács János szakértő.

Ennek a jelenségnek a legszélsőségesebb megnyilvánulása talán az Egyesült Államokban tapasztalható, ahol az elnök maga gerjeszti a feszültséget. Erre kiváló példa a CBS esete, amelynek vezetése, bár más indokokra hivatkozva, de mégis úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a Trump-kritikus Stephen Colbert szerződését a jövő évi januártól.

A "The Late Show With Stephen Colbert" legújabb adásában a népszerű műsorvezető szarkasztikus megjegyzést tett Trump legutóbbi kijelentésére, miszerint az elnök máris örömét fejezte ki a CBS váratlan döntése miatt. A Variety beszámolója szerint Trump a múlt pénteken a Truth Social platformon posztolta, hogy "teljesen imádom, hogy Colbertet kirúgták. A tehetsége még a nézőszámánál is kevesebb volt". Erre Colbert fanyar humorral reagált: "Hogy merészeli ezt, uram? Képes lenne egy tehetségtelen ember egy ilyen éleslátó szatírát megfogalmazni?" Majd, a kamerába nézve, New York-i akcentusával határozottan elküldte az elnököt: "Menj te a p.csába!" A közönség vastapssal jutalmazta a műsorvezető merészségét, ami jól mutatja, mennyire népszerű a showban alkalmazott éles humor.

Related posts