Miért ébredünk fel az éjszaka közepén? Íme, amit a kutatók felfedeztek erről a jelenségről.


Pollenallergiás vagy? Fedezd fel, hogy mikor és mely növények válthatnak ki problémákat számodra! (x)

Az éjszakai felébredés gyakorlatilag népbetegség, amely az Amerikai Alvás és Ébredés Intézete szerint az emberek több mint 70%-át érinti. Itt nem az alvásciklusok közötti apró szünetekre kell gondolni, hanem a hosszú ébrenlétekre, amelyek után nehezünkre esik visszaaludni.

Damien Davenn, a neves francia egyetem professzora nemrégiben felfedte, hogy az éjszakai felébredések leggyakoribb kiváltó oka a bennünket foglalkoztató negatív gondolatok – például a szorongás, stressz vagy éppen a döntésképtelenség. Ezek a mentális terhek pedig olyan hatással vannak ránk, hogy éjszaka, a legnyugodtabb pillanatokban is képesek megzavarni álmunkat, mintha csak vészharangot kongatnának. Emellett a kor is jelentős szerepet játszik ebben a folyamatban: idősebb korban a nappali szundikálás gyakoribbá válik, míg az éjszakai pihenés felületesebbé és szakaszossá, így kevésbé pihentetővé válik.

A szakértő azt tanácsolja, hogy ha az éjszaka középen felriadunk, és nem tudunk visszaaludni, keljünk ki az ágyból nagyjából 15 percre, és csináljunk valami csendes dolgot, például olvassunk egy könyvet, azonban azt is kiemelte, hogy a probléma elmulasztásához leginkább bizonyos szokások szükségesek, amelyekre érdemes minden nap odafigyelni:

A rendszeres lefekvési és ébredési idő betartása kulcsfontosságú a jó közérzet és az egészséges alvás szempontjából. Törekedj arra, hogy minden nap, még a hétvégén is, hasonló időpontokban bújj ágyba és kelj fel. Ez segít a biológiai órád harmonizálásában, így energikusabban és kipihentebben kezdheted a napjaidat.

Fizikai aktivitás - a rendszeres testmozgás javítja az alvás minőségét, különösen az idősebb emberek esetében.

Könnyű, korai vacsora - kerüld a nagy, megterhelő étkezéseket és ne egyél lefekvés előtt 1-2 órával.

Kerüld el az alkoholt, a koffeint és a dohányt – ezek az anyagok hátrányosan hatnak az alvás minőségére és mélységére.

Az elalvás előtti órákban érdemes távol tartani magadtól a képernyőket. A telefonok és számítógépek kék fénye ugyanis zavarja a melatonin termelését, ami megnehezíti az elalvást. A legjobb, ha legalább két órával lefekvés előtt leteszed a készülékeidet, így a testednek több ideje lesz felkészülni a pihenésre.

A tökéletes hálószobai légkör megteremtéséhez fontos figyelembe venni a szellőztetés és a fűtés arányát. Nyisd ki az ablakokat, hogy friss levegő áramolhasson be, vagy éppen ellenkezőleg, állítsd be a fűtést úgy, hogy a szoba kellemes, otthonos hőmérsékletet biztosítson számodra. Találd meg azt az ideális klímát, ahol igazán jól érezheted magad!

Related posts