Évente körülbelül 300 milliárd euróra rúg a szárazság által okozott kár világszerte.
Az ENSZ kedden nyilvánosságra hozott jelentése szerint évente körülbelül 300 milliárd euró (több mint 124 ezer milliárd forint) kárt okoznak a Földet érintő szárazságok. Ezt a figyelmeztetést a 16. Biodiverzitás Konferencia (COP16) második napján ismertették Szaúd-Arábia fővárosában, Rijádban.
A jelentés legfőbb ajánlása az, hogy 2050-ig sürgős és jelentős pénzügyi befektetésekre van szükség, amelyek célja az erdőtelepítés, valamint a talaj- és vízgazdálkodás fejlesztése, ezzel javítva a Földön élők életkörülményeit. Emellett hangsúlyozták, hogy ezek az intézkedések a globális népesség háromnegyedét érintenék. A mezőgazdaság hatékonyságának növelése és a jövedelmek emelése révén csökkenthetőek lennének a veszteségek, így mérsékelve a klímaváltozás hatásait is.
Az ENSZ szakértői figyelmeztettek arra, hogy 2024 valószínűleg a világtörténelem eddigi legmelegebb évévé válhat. A Földközi-tenger térsége, Marokkó, Namíbia, Malawi, valamint Ecuador és Brazília szembesülnek egy rendkívüli szárazsággal, amely súlyos következményekkel jár: a tűzvészek mellett vízhiány és élelmiszerkrízis is fenyegeti az érintett országok lakosságát.
A jelentés egyik szerzője, Kaveh Madani, az ENSZ Egyetem (UNU) kanadai székhelyű Víz-, Környezet- és Egészségügyi Intézetének (UNU-INWEH) igazgatója arra figyelmeztetett, hogy ezek a károk nemcsak az embereket ellátó táplálékláncot, hanem az egyes országok bruttó hazai össztermékének (GDP) a biztosítását is veszélyeztetik; hosszú távon pedig olyan problémákat idézhetnek elő, mint a munkanélküliség növekedése, az éhezés és a migráció fokozódása.
A COP16 konferenciát Andrea Meza, az ENSZ megbízottja, aki a világszervezet elsivatagosodás elleni egyezményének (CNULCD) végrehajtásáért felelős, szervezte. A rendezvény kapcsán Meza hangsúlyozta, hogy a nemzetek vezetőinek nem csupán tudomásul kell venniük a szárazság következményeit, hanem aktívan dolgozniuk kell olyan megelőző intézkedések kidolgozásán és végrehajtásán is, amelyek "a természet védelmét alapul véve garantálják az emberiség fenntartható fejlődését".