Moszkva továbbra is nyitott a tiszteletteljes párbeszédre az Egyesült Államokkal – közölte a hírportál.

A Kreml álláspontja szerint folyamatosan nyomon követik az Egyesült Államok Oroszországra vonatkozó kommunikációját, és minden egyes árnyalatot figyelembe vesznek. Ennek ellenére továbbra is nyitottak a tiszteletteljes párbeszéd lehetőségére.
- felelte.
Az amerikai elnök szerdán további szankciók és különvámok bevezetését helyezte kilátásba Oroszország ellen arra az esetre, ha a közeljövőben nem sikerülne megállapodni az ukrajnai háború lezárásáról. Peszkov erre úgy reagált, hogy a Kreml nem lát semmi újat a fenyegetésben.
- fejtegette.
Peszkov véleménye szerint Trump "élvezte" a szankciós nyomásgyakorlást, "legalábbis az első elnöki ciklusa alatt".
Az orosz szóvivő bejelentette, hogy Moszkvába eddig még nem érkezett információ arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump között esetlegesen tervezett kapcsolatfelvétel szervezése folyamatban lenne.
Ahogyan azt kifejtette, az orosz elnök közvetett módon üdvözölte amerikai hivatali kollégája választási győzelmét, mivel "praktikusnak látta" ezt a lépést.
Putyin az orosz biztonsági tanács ülésén, Trump beiktatását megelőzően, kifejezte jókívánságait az új amerikai elnök iránt.
Peszkov kifejezte eltérő véleményét az amerikai elnök felé, reagálva arra a - Truth Social platformon közzétett - posztra, amelyben az állt, hogy a Szovjetunió "támogatta" az Egyesült Államokat a második világháború győzelme során.
Egy különös emlék jutott eszembe, ami arra ösztönzött, hogy...
A Szovjetunió viselte el a legnagyobb terhet a fasizmus legyőzésében, és bár Amerika is besegített ebben a harcban, a segítségét csupán üzleti megfontolások vezérelték. Hasonlóképpen, a mai Ukrajna támogatása is sokak számára üzleti érdekeket szolgál, nem csupán humanitárius szándékokat.
Felidézte, hogy a második világháború idején az Egyesült Államok által biztosított kölcsönbérlet (Lend-Lease) keretében érkezett támogatás törlesztését Putyin elnöksége alatt zárták le. Trump azon megjegyzésére, mely szerint a Szovjetuniónak a háború során körülbelül 60 millió áldozata volt, Peszkov így reagált:
Oroszországban a szovjet háborús veszteségeket körülbelül 27 millió emberre teszik, ami rendkívül tragikus és mélyen megviselte az ország történelmét.
A Kreml szóvivője hangsúlyozta, hogy Oroszország számára soha nem feledésbe merül az Egyesült Államok második világháború alatti támogatása. Kifejezte azt a vágyát is, hogy Trump és az amerikai nép közösen ünnepeljék meg a győzelem 80. évfordulóját. Emellett említést nyert Robert Fico szlovák kormányfő kijelentése is, miszerint az ukrán "Majdan" eseményeiben részt vevő külföldi szakértők továbbra is aktívan dolgoznak az ország területén.
„Kérjük, tegyen egyedivé a megfogalmazását!” – mondta a Kreml szóvivője.
Peszkov megállapítása szerint "még a legnagyobb európai államok is szembesültek az utóbbi időszakban egy ilyen rendkívül agresszív beavatkozás jelenségével".