Nagy Márton bemutatta a következő évre vonatkozó költségvetési törvényjavaslatát.

Nagy Márton a közelgő 2026-os év kulcsfontosságú dilemmáját vázolta fel: vajon a magyar adófizetők pénze Ukrajnába kerül-e? Az ő álláspontja szerint a brüsszeli bürokrácia, valamint az Európai Parlament többsége arra törekszik, hogy az európai nemzetek, köztük Magyarország is, kötelező támogatást nyújtson Ukrajna fegyverkezéséhez és egyéb segítségnyújtási formáihoz.
Hangsúlyozta, hogy a költségvetési forrásokat nem Ukrajna támogatására, hanem a magyar családok segítésére fordítják. Ennek értelmében a 2026-os költségvetés a háború ellen fogalmazódik meg, prioritásként kezelve a gyermekes családokat.
Kiemelte: jövőre családpolitikai célokra 4800 milliárd forintot költenek, ez a rezsivédelemmel együtt 5600 milliárd forintot jelent a családok támogatására. Hangsúlyozta, Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtják végre a családok érdekében, 2026-ban a két- és háromgyermekes anyák szja-mentességére 320 milliárdot fordítanak, a családi adókedvezmény megduplázására 290 milliárd forintot különítenek el. Az adó- és járulékkedvezmények több mint 1300 milliárd forintot hagynak a családoknál, 2011-től 2026 végéig ezek összesen akár 5 ezer milliárd forintot jelenthetnek a családoknak.
A nyugdíjak és a nyugdíjszerű ellátások terén, amely több mint 2 millió embert érint, 2026-ban 7700 milliárd forintot szánnak. Ez az összeg magában foglalja a nyugdíjak emelését, a 13. havi nyugdíjat, valamint a jövőre tervezett nyugdíjprémiumot is, figyelembe véve a várható 3,5%-os gazdasági növekedést.
A következő évben a minimálbér emelése a bérmegállapodás keretein belül 13 százalékra nő, és ez a központi igazgatásban is érvényesülni fog. A 10 ezer fő alatti települések önkormányzatai is béremelést fognak végrehajtani: idén 15 százalékkal emelik a béreket, amit jövőre újabb 15 százalékos emelés követ. Ezen kívül folytatódik a tanárok béremelése is, és az igazságügyi dolgozók illetményét is emelik az év elejétől - tájékoztatott az illetékes.
A honvédelmi és rendvédelmi hivatásosok hathavi fegyverpénzének kifizetése 2026-ban 450 milliárd forintot tesz ki, míg a lakossági állampapírokra kifizetett kamatok értéke eléri a 800 milliárd forintot.
Az önkormányzatok számára az iparűzési adó emelkedéséből származó bevételek jövőre meghaladják a 100 milliárd forintot. Ezen felül a gazdaságfejlesztési célokra 5500 milliárd forintot irányoznak elő, amelyből körülbelül 2850 milliárd forint származik a hazai költségvetésből.
A beruházások összességében közel 1600 milliárd forint értékben valósulnak meg jövőre. A határvédelemre, az illegális migráció elleni védekezéshez a GDP arányában 2 százalékot, 2016 milliárd forintot fordítanak 2026-ban. Rendvédelmi-közbiztonsági kiadásokra 1700 milliárd forintot költenek.
Nagy Márton ismertette, hogy oktatásra több mint 4 ezer milliárd forintot biztosítanak, az egészségügyi kiadásokra 3919 milliárd forint áll majd rendelkezésre, kulturális tevékenységre 653,3 milliárd forintot, hitéleti tevékenységre pedig 7 százalékkal többet, 135,4 milliárd forintot költenek jövőre.
A szociális és jóléti intézmények támogatása jelentős növekedést mutat, hiszen 2026-ra a finanszírozás 1600 milliárd forintra emelkedik, ami 222,6 milliárd forinttal több az idei évhez képest. Kiemelte, hogy az idei évben a családok és nyugdíjasok támogatására összesen 310 milliárd forintot szánnak, míg a következő évben, a béremelésekkel összhangban, ez az összeg már 2979 milliárd forintra nő.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke bejelentette, hogy a költségvetési javaslat tárgyalására május 20-án kerül sor, és ez a folyamat négy napon át tart majd az általános vitában. A módosító javaslatok benyújtásának határideje május 22. A parlament június 10-én, kedden fog szavazni az összegző módosító javaslatokról, míg a 2026-os költségvetés végleges szavazására június 16-án fog sor kerülni - tette hozzá.