Körülbelül 29 ezer milliárd forint értékű vámot tervez az EU bevezetni, válaszként Trump intézkedéseire.

Maroš Šefčovič, aki az Európai Bizottság kereskedelemért felelős biztosa, valamint Lars Løkke Rasmussen, Dánia külügyminisztere, a 2025. július 14-i Európai Unió Tanácsának ülése után tartott sajtótájékoztatón vettek részt. A találkozón a két politikus fontos kérdésekről beszélgetett a média képviselőivel. – Fotó: Európai Unió Tanácsa / Európai Unió
A tagállamok teljes mértékben elfogadhatatlannak és indokolatlannak minősítették azt a 30 százalékos vámot, amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke a hétvégén jelentett be az EU-ra vonatkozóan, augusztus 1-i határidővel – nyilatkozta hétfőn Lars Løkke Rasmussen. A dán külügyminiszter rendkívüli találkozóra hívta össze Brüsszelben az uniós kormányok képviselőit.
A találkozó után a dán elnökség nevében Rasmussen hangsúlyozta, hogy a miniszteri Tanács júliusban indult, és továbbra is a tárgyalásos, mindkét fél számára kedvező és elfogadható megoldások keresésére összpontosítanak az Egyesült Államok kormányával. Amennyiben a tárgyalások nem vezetnének eredményre, "minden lehetséges forgatókönyvre fel vagyunk készülve", beleértve "az arányos válaszintézkedéseket is, ha arra szükség lenne". A teremben erős egység érződött, hiszen "a nyilatkozat mindannyiunkat egy közös cél felé terelt".
Célunk, hogy elkerüljük a kereskedelmi háborút az Egyesült Államokkal, és minden tőlünk telhetőt megteszünk ennek érdekében. Jelenleg nagyon közel állunk egy elvi megállapodás eléréséhez az USA-val, de sajnos az elnöki levél miatt ez nem valósulhatott meg. Világosan szeretnénk kifejezni, hogy igazságos megoldásra törekszünk, de ha ez nem valósul meg, számos eszköz áll a rendelkezésünkre.
Kiemelten fontosnak tartotta, hogy a világ más részeivel való kapcsolatokra is figyelmet fordítsanak, és ne zárkózzanak el tőlük. (Ebben a cikkünkben részletesen áttekintettük az EU különböző szabadkereskedelmi tárgyalásait.) A dán elnökség célja, hogy az év végéig sikerüljön "végső simításokat" végezni a Mexikóval és a dél-amerikai Mercosurral kötött megállapodásokon. Örömmel nyugtázta a vasárnapi politikai egyezséget Indonéziával, és hangsúlyozta, hogy számos más ország képviselőivel is folynak megbeszélések.
Maroš Šefčovič hangsúlyozta, hogy az Európai Unió a kezdetektől fogva jóhiszemű és konstruktív hozzáállással, maximális energiával folytatta a tárgyalásokat. A kereskedelmi biztos arról is beszámolt, hogy még aznap újra tárgyalásokat folytat az Egyesült Államok kormányával, és megerősítette, hogy közel álltak a megállapodáshoz. Emlékeztetett arra is, hogy a hétvégén felfüggesztették az uniós válaszlépéseket, amelyek korábban az alumíniumvámokkal voltak összefüggésben.
Ugyanakkor "két kéz szükséges a tapsoláshoz." Elfogadhatatlannak ítélte meg a 30 százalékos vámot, amellyel Trump augusztustól fenyegeti az Európai Uniót; véleménye szerint ez teljes mértékben megakadályozná a kereskedelmi kapcsolatokat. Rámutatott arra is, hogy az Egyesült Államok minden jelentős kereskedelmi partnerét hasonló levélben értesítették, 25 és 35 százalék közötti vámértékekkel.
"Amerikai barátaink eddig egy megállapodást kötöttek, és 23 fenyegetést azonosítottak."
- foglalta össze Rasmussen a helyzetet. (A magyar kormány folyamatosan brüsszelezik Trump vámjai miatt, holott eddig csak az Egyesült Királysággal és úgy-ahogy Kínával tudott megegyezni az USA vezetése vámokról, előbbinél ráadásul jobb egyezséget szeretnének Magyar Levente külügyminiszter-helyettes szerint.)
Šefčovič véleménye szerint elengedhetetlen, hogy a tagállamok felkészüljenek az arányos válaszlépésekre. Ennek érdekében egy 72 milliárd eurós vámtervet prezentáltak, amely a jelenlegi árfolyamon körülbelül 29 ezer milliárd forintnak felel meg. Érdemes megjegyezni, hogy korábban az Európai Bizottság már egy ennél jelentősebb, közel százmilliárd eurós elképzelésről folytatott egyeztetéseket.
A vámokról bizottsági javaslatra a tagállamok döntenek. A korábbi, Trump alumíniumvámjaira belengetett és a hétvégén halasztott uniós választ egyedül a magyar kormány nem szavazta meg, de nem tudta vétózni a döntést.
Šefčovič az Indonéziában a hétvégén aláírt szabadkereskedelmi egyezmény kapcsán hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás a világ egyik legnagyobb piacára nyújt lehetőséget. Kiemelte, hogy Malajziával, Thaifölddel és a Fülöp-szigetekkel is jelentős előrelépéseket tettek az egyeztetések során. Indiával a céljuk, hogy az év végére sikerüljön megkötni az alkut, míg a jövő héten az Egyesült Arab Emirátusokkal folytatnak eszmecserét. Ezen kívül emlékeztetett arra is, hogy a csendes-óceáni partnerség keretében, amely a tucatnyi tagországot, köztük az Egyesült Királyságot, Kanadát és Ausztráliát is magában foglalja, szintén előrehaladás tapasztalható. Ez a partnerség egy olyan konstrukciót céloz, amely párhuzamba állítható az Egyesült Államok által nehezített Világkereskedelmi Szervezettel.
Šefčovič a kínai kapcsolatok terén a ritkaföldfémek kínai exportjának korlátozását hangsúlyozta, amelyek kulcsszerepet játszanak az akkumulátorok és elektromos autók gyártásában. Úgy véli, hogy előrelépés történt a gyorsabb engedélyezési folyamatok terén, azonban sürgeti egy átfogó, rendszerszintű megoldás kidolgozását, amely biztosítaná a piaci hozzáférés egyenlőségét is.