Négymilliós követelést próbálnak behajtani egy budapesti nyugdíjason, aki teljesen ártatlan az ügyben. Ferenc, hogy bizonyítsa ártatlanságát, végigjárta az irattárakat és dokumentumokat keresett. | szmo.hu

Egy 1999-es áruvásárlási kölcsönt akarnak behajtani rajta. Ferenc azonban állítja, hogy csalás áldozata lett, de a követeléskezelő nem fogadta el a bizonyítékait.
Nem mondott ellent a fizetési meghagyásnak a Blikk egyik olvasója, emiatt a mintegy négymillió forintos tartozást tőle fogják beszedni, hiába tudja bizonyítani, hogy a követeléskezelőnek más személynél lenne keresnivalója.
Florovics Ferenc, a 67 éves budapesti nyugdíjas, aki a 13. kerületben él, mindennapjait egy 137 ezer forintos nyugdíjból próbálja megvalósítani. Szívbetegsége ellenére küzd a mindennapi megélhetésért, és közben egy követeléskezelő céggel vívott harca is foglalkoztatja. Ferenc számára ez a küzdelem 2016-ban vette kezdetét, amikor egy értesítést kapott arról, hogy egy régi tartozás rendezésére szólítják fel. Azóta próbálja bizonyítani, hogy a követeléshez semmi köze, és hogy jogosan követelik tőle a pénzt. Kálváriája nemcsak anyagi nehézségekkel teli, hanem egyben a jogi igazságért folytatott harc is, amely során rengeteg energiát és időt kell áldoznia.
"Soha nem éltem kölcsönök világában, így mindig is nyugodt szívvel néztem a jövőbe. Pár hét elteltével azonban egy vastag boríték érkezett hozzám, amelyben a régi személyi igazolványom fotója lapult. A dátumokból és a részletekből lassan, de biztosan összeállt a kép, hogy..."
- mondta a férfi a Blikknek.
Ezt követően hosszú éveken át nem történt semmi különös, ám 2023 júliusában Florovics Ferencet egy közjegyző értesítette arról, hogy tartozása keletkezett. Először megpróbálta felvenni a kapcsolatot a követeléskezelővel és a végrehajtóval, de egyikük sem tudott hasznos információval szolgálni számára. Később derült ki, hogy mindössze 15 napja volt az ellentmondásra, de mivel soha nem kapott értesítést, biztos volt benne, hogy valami adathalászati csalás áldozata lett.
"Az ellentmondásra rendelkezésre álló idő letelte után kaptam meg egy kóddal megnyitható iratot, és amikor megnyitottam, leestem a székről. A régi csalási ügy iratai voltak benne, ami mára akkor is elévült, ha én vettem volna fel a pénzt. Minden hiába, 2024. január 10-én inkasszózták a bankszámlámat" - mondta a férfi, aki megkereste a mostohafiát. A fiú a csalást elismerte, a követeléskezelőhöz nem volt hajlandó elmenni, abba viszont belement, hogy ügyvédhez forduljanak.
A per elévülésével kapcsolatosan megindult a jogi eljárás, de sajnos a nyugdíjas férfi elvesztette azt, mivel a fizetési meghagyásra nem reagált. A per lezárása után a végrehajtási folyamatok továbbra is zajlottak. Florovics Ferenc azonban nem adta fel a harcot, és a követeléskezelőtől azt kérte, hogy bizonyítsa be az igazát.
A Gemini Zrt. éppen ezzel a kitakarással akadt problémába. A cég közölte, hogy egy olyan beadványt nyújtottam be, amely összevágott és kitakart részeket tartalmaz, ráadásul összefüggéstelen is, így nem tudják azt elfogadni. "Ennyit az uniós GDPR-ról" - mondta a lapnak a nyugdíjas, aki teljesen biztos abban, hogy igaza van, de úgy érzi, tehetetlenségéből fakadóan nincs lehetősége cselekedni.
Azzal, hogy az érintett fél nem emelt kifogást, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedett, így egy olyan határozat született, amely már ítéletként is érvényes. Ennek értelmében jogerősen megállapították, hogy az illető tartozik, és ezáltal a követelés végrehajthatóvá vált - tájékoztatta a Blikket dr. Karászi Viktor, végrehajtási ügyekre specializálódott ügyvéd. - Ez az ítélet perújítással megtámadható, és addig is lehetséges a végrehajtás felfüggesztése. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy perújítást csak olyan új tények esetén lehet kezdeményezni, amelyek a fizetési meghagyás során korábban nem voltak ismertté vagy nem voltak előadhatók.
Általánosságban elmondható, hogy amennyiben egy adós úgy véli, hogy a vele szemben zajló végrehajtási eljárás jogalap nélkül zajlik, vagy jogszerűtlen, lehetősége van végrehajtási kifogás benyújtására. Ezzel párhuzamosan pert indíthat a bíróság előtt a végrehajtás megszüntetése érdekében, valamint perújítást is kérhet a jogerős fizetési meghagyás ellen. Ezt a tájékoztatást a Gemini Pénzügyi Zrt. közzétette. Továbbá hangsúlyozták, hogy ha az adós úgy érzi, bűncselekmény áldozata lett, akkor a végrehajtást kérőnek vagy a végrehajtónak kellene bizonyítania az igazát a felfüggesztés érdekében, nem pedig az adósnak.