"A jelenlegi zűrzavaros időszakban valóban kihívást jelent számunkra, hogy a kézilabdára összpontosítsunk" - új edző érkezésére vár a Mosonmagyaróvár.


Az elmúlt hónapok eseményei igencsak viharosra sikeredtek a tavalyi bajnoki bronzérmes Mosonmagyaróvári Kézilabda Club háza táján. Az elnökválasztás körüli feszültségek, a fenyegetőzések, valamint a játékosok által szervezett tüntetések mind hozzájárultak ahhoz, hogy a klub körüli légkör feszült legyen. A közelmúltban bekövetkezett eltiltások és a vezetőedző váratlan távozásának bejelentése, amely mindössze fél órával egy európai kupameccs előtt történt, tovább súlyosbította a helyzetet. Az új vezetőség azonban reménysugarat ígér, hiszen világbajnok játékosok csatlakozását tervezik a csapathoz, ami új perspektívát nyithat a klub számára.

Vasárnap ismét vereséget szenvedett el a Mosonmagyaróvár női kézilabdacsapata, így jelenleg csupán matematikai lehetőségeik maradtak a továbbjutásra az Európa-liga csoportkörében. Az előző szezonban a negyeddöntőig menetelő együttes három mérkőzés után még nem szerzett pontot, és a negyedik helyen áll. Ahhoz, hogy esélyük legyen a következő körbe jutásra, elengedhetetlen, hogy az első két helyezett közé kerüljenek.

Vasárnap a Dijon csapatától szenvedett el egy súlyos hatgólos vereséget a csapatunk. A mérkőzés után Tóth Eszter, a csapatkapitány, aki egyedülálló módon kilenc gólt szerzett, kifejezte csalódottságát. "Sokáig jól tartottuk magunkat, és amikor átvettük a vezetést, reméltem, hogy sikerülne nagyobb előnnyel távoznunk. Jelenleg kissé bizonytalanok vagyunk, és egy nagyobb gólkülönbség megnyugtató hatással lett volna ránk, de ez sajnos nem valósult meg. A végjátékot végül egyértelműen a francia csapat dominálta" - nyilatkozta a Nemzeti Sportnak.

"Nehéz a figyelmünket a kézilabdázásra fordítani, de profi sportolóként azt hiszem, ezeket a zavaró tényezőket el kell engednünk. Amikor edzésre érkezünk vagy mérkőzést játszunk, semmi nem állhat az utunkba a mentális egészségünk megőrzésében" - válaszolta a játékos arra a kérdésre, hogy mennyire nehéz összpontosítaniuk a klub körüli kihívások miatt. Ezekből bőven akad, hiszen a múlt heti Európa-liga mérkőzésük előtt mindössze fél órával derült ki, hogy Gyurka János már nem az edzőjük. Jelenleg a csapatot ideiglenesen a korábban Gyurka mellett tevékenykedő Stranigg Ferenc vezeti.

Tóth arra, hogy az edzőváltást is feldolgozták-e már, azt felelte, ez egy nehéz és összetett kérdés, mert azokat, akik régebb óta dolgoztak együtt a korábbi vezetőedzővel, sokkal jobban megviselte a távozása, mint másokat.

Bár a nagyközönség számára csak november közepén vált nyilvánvalóvá, hogy súlyos problémák gyötrik az együttest, a Debrecen ellen játszott mérkőzésen megvalósított demonstráció csupán a belső feszültségek csúcspontját jelképezte. Ahogy arról mi is beszámoltunk, a kezdőcsapat tagjai ugyan felmentek a pályára, de a mérkőzés kezdetekor inkább az ellenfélnek adták át a labdát. Eközben ők összefogva, a közönségük támogatásával egy percig álltak, míg a szurkolók őket éltették, a klubvezetést pedig távozásra szólították fel. E pillanatok alatt a Debrecen két gólt szerzett, míg a Mosonmagyaróvár végül éppen ennyivel maradt alul a mérkőzés során.

Ahogy az eset után a 24.hu megírta, a klubon belül azután indult be a hatalmi harc, hogy a mögötte álló egyik fő szponzor, az UFM ügyvezetője, Guntram Thurnher tavaly tavasszal jelezte, hogy kiszállna két sportos feladatköréből. Thurnher 2020 óta volt a klub elnöke, valamint az NB I.-es felnőttcsapat bajnoki indulásának jogát és a játékosok játékjogát birtokló MKC Kézilabda Club Kft. irányítója. Azt kérték azonban tőle, hogy maradjon az önkormányzati választás utánig, aminek eleget is tett.

A vetélkedés már ekkor is zajlott a klub és a kft. irányításáért, amire rárakódott a szurkolók elégedetlensége a szezonrajt után. Gyurka már a szeptemberi csapatbemutatáskor is arról beszélt, hogy nehéz lesz az új idény, mert a nyár során többen - például három válogatott játékos, Szemerey Zsófi, Pásztor Noémi és Tóth Nikolett - eligazoltak, az újak beszoktatása a rendszerbe pedig időt vesz majd igénybe. "Mélyről kell sok mindent elkezdeni, időre, türelemre és megértésre van szükség" - nyilatkozta akkor.

Hogy nem volt minden rendben, azt az első három bajnoki is bizonyította: a Győr, a Ferencváros, majd a Székesfehérvár is megverte az előző szezon bronzérmesét. Ennek nyomán szeptember 27-én nyílt levélben üzentek az ultrák, akik azt állították, hogy kirekesztették őket a klub életéből, tudni akarták, hogy mi a helyzet az anyagiakkal, és arra is választ vártak, hogy a klubvezetés miért az NB I. középmezőnyét célozta meg, holott korábban a minél jobb eredmények elérését tűzték ki maguk elé. Néhány nappal később a Kisalföld beszámolója szerint néhány tucat kiválasztott drukker ankéton vonhatta kérdőre az elnökséget, Szabó Miklós új polgármestert, valamint a csapat névadó szponzora, a Motherson képviselőjét, Tibori-Pál Leventét, de a kapott válaszokkal nem voltak elégedettek.

A Debrecen elleni meccs délelőttjén azonban a polgármester és a Motherson két képviselője, Tibori-Pál Levente és Póda Péter közleményben reagált a történtekre, bejelentve, hogy nem fogadják el az eredményt, mondván "a küldöttek delegálásnak jogszerűsége, és így a küldöttek legitimációja erősen megkérdőjelezhető, így fordulhatott elő, hogy program és munkaterv nélküli vezetést választottak a küldöttek, az előző elnökség, a városvezetés és a főtámogató Motherson szakmai támogatottjával szemben az MKC SE élére". Emiatt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményeztek, annak lezárultáig pedig felfüggesztették az elnökségi tagságukat. A 24.hu szerint a polgármester és a főszponzor arra is utalt, hogy megvonják a támogatást a klubtól, amennyiben Horváth nem mond le.

Stranigg Ferenc nyilatkozatában említést tett egy ellenfeléről, akit nem nevezett meg, de a lap értesülései szerint a kézilabdás háttérrel rendelkező Gáspár Botondról van szó. Gáspár felvázolt egy potenciális szponzorációs modellt, továbbá összeállított egy átfogó szakmai és menedzsmenttervet, valamint egy elnöki programot is. Azonban a küldöttgyűlésen nem volt lehetősége, hogy ezt a tervet bemutassa, mivel nem kaptak tőle engedélyt a prezentációra.

Egy újabb jelentős esemény zajlott le az ügyben november 26-án, amikor Horváth Péter, mindössze 15 nappal a megválasztása után, váratlanul lemondott. Ezt követően a klub irányítását Gáspár vette át, egészen addig, amíg meg nem választják az új elnököt. Emellett Gáspár a kft. ügyvezetői pozícióját is elfoglalta.

A Debrecen elleni mérkőzés után a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) fegyelmi eljárást indított a tiltakozásban résztvevő játékosokkal szemben. Tóth Eszter, a csapat kapitánya, január 3-án hivatalosan is bocsánatot kért a csapat nevében a demonstráció miatt. Hat nappal később azonban az MKSZ közzétette a döntését: a kezdőcsapat tagjai, köztük Gyurka is, egy hónapos eltiltásban részesültek sportszerűtlen viselkedésük miatt, amely február 10-ig tart. Ezen felül a csapatot pénzbírsággal és szektorbezárással is sújtották, ami tovább fokozta a feszültséget a klub körül.

A szankciók azonnal életbe léptek, így a Mosonmagyaróvárnak aznap máris a kezdősora nélkül kellett kiállnia az MTK elleni kupameccsre, amelyet nyolc játékossal is sikerült megnyernie. A következő, hétvégi El-meccsen teljes keret játszhatott - az eltiltás a nemzetközi kupára nem vonatkozik -, a Lubint azonban nem sikerült legyőznie a csapatnak. Egy héttel később, a Blomberg-Lippe elleni hazai találkozó előtt mindössze fél órával aztán megint fontos bejelentés érkezett: Gáspár Botond közleménye szerint az edző közös megegyezéssel távozott.

Hogy pontosan mi vezetett ehhez a helyzethez, ahhoz az a videó sem vitt közelebb, amelyet a múlt hét közepén osztott meg a klub a közösségi oldalán. Ebben Gáspár köszönetet mondott Gyurkának, aki meg azt köszönte, hogy négy és fél éven át vezethette a csapatot, részese lehetett a fejlődésének egészen az élvonalig. "Egy közösség, így a mosonmagyaróvári klub életében sem mindig értenek egyet a felek. A Botonddal lezajlott beszélgetés, egyeztetés alapján is így történt, így abban állapodtunk meg, hogy a jövőben nem én fogom vezetni a csapatot" - magyarázta minden részletet mellőzően távozása okát Gyurka, amihez az elnök sietett hozzátenni: nem személyes ellentét, hanem szakmai egyet nem értés vezetett ahhoz, hogy közös megegyezéssel szakítottak.

"Megerősítem ezt a nézetet: a helyzet nem személyes konfliktusból fakad, csupán a beszélgetés során felmerült megfontolások alapján született meg ez a döntés. A jövőben szeretném, ha ez az eredményesség még több szurkolót vonzana, és egyre inkább felfelé ívelne" - válaszolta Gyurka.

Az elnök a videó végén izgalmas bejelentéseket ígért: az új vezetőedző személyét hamarosan felfedik, és a jövőbeli keretet is bemutatják, "hiszen több világbajnok játékos érkezésére számíthatunk". A szurkolói fórumokon egyre többen spekulálnak arról, hogy Gyurka utódja talán Hlavaty Tibor lehet, aki korábban egy évet töltött Mosonmagyaróváron, majd a nemrégiben csődbe ment Vipers Kristiansand irányítását látta el. Továbbá, úgy tűnik, hogy a norvég csapat egykori játékosai közül is érkezhetnek érdekelt jelentkezők a klubhoz, azonban ezek a hírek egyelőre csak pletykák szintjén keringenek.

A bajnoki tabellán jelenleg a hatodik helyen álló csapatra az eltiltás lejártáig még kemény meccsek várnak, pénteken a Győrrel, azt követően pedig a Ferencvárossal mérkőznek majd.

Related posts