A fertőzés nem tesz különbséget, hiszen mind a gyermekek, mind a felnőttek életét képes megnehezíteni.


A Varicella-vírus elleni oltásnak köszönhetően egyre kevesebb a fertőzés, de még így is jelen van az egyik legismertebb betegség. A bárányhimlő a felnőtteket jobban megviseli, és komoly szövődményei lehetnek.

A légúti megbetegedések lassan visszaszorulnak, de mindig vannak olyan fertőzések, amelyek nem hagyják nyugodni a közösségbe járó gyerekek szüleit. A bárányhimlő elleni oltás ugyan 2019 szeptembere óta kötelező, így kevesebb a megbetegedés, ám az oltatlan gyerekek között továbbra is fertőzhet, illetve azon felnőtteket is veszélyezteti, akik még nem estek át rajta. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által közzétett 13. heti, vagyis a 2025. március 24. és 30. közti adatok alapján Tolna vármegyében négy bárányhimlős beteget regisztráltak, országosan pedig 367 fertőzöttet.

A tünetek megjelenését hosszú lappangási idő előzi meg

Dr. Tusa Annamária, szekszárdi gyermekorvos elmondta, hogy a bárányhimlőt a Varicella-vírus okozza, amely cseppfertőzéssel terjed. Hosszú, 14-21 napos lappangási ideje, és az árulkodó hólyagok megjelenése előtti két napban már fertőz, egészen addig, amíg még vannak a beteg testén aktív hólyagok. A megbetegedést kísérheti láz, rossz közérzet, de a legnagyobb kellemetlenséget a viszkető hólyagok okozzák. Ezek ritkán fertőződnek felül, de arra figyelni kell, hogy a beteg ne áztassa őket hosszan vízben, ne dörzsölje, ne vakarja, mert hegek maradhatnak utánuk. Általában valamilyen hűsítő habot, krémet ajánlanak rá az orvosok, illetve antihisztamin tartalmú készítmény is bevehető.

A bárányhimlő szövődményei jelenthetnek komoly kihívásokat.

A doktornő hangsúlyozta, hogy nem magának a bárányhimlőnek a megléte, hanem a lehetséges szövődményei okozhatnak komolyabb problémákat. Ezek közé tartozik a tüdőgyulladás, a fülgyulladás, és a legrosszabb esetekben akár agyvelő- vagy agyhártyagyulladás is előfordulhat. Azok, akik már átestek a betegségen, később övsömörrel is szembesülhetnek. A kötelező védőoltás hatékony védelmet nyújt ezekkel a kockázatokkal szemben, amelyet ajánlott 15 és 18 hónapos kor között alkalmazni. Két oltás szükséges, amelyek között minimum két hónapnak kell eltelnie.

Nem jó ötlet hagyni a szabad fertőzést

A védőoltás nem csupán gyermekkorban, hanem felnőttként is kérhető, azonban érdemes előzetesen egy tesztet végezni. Előfordulhat ugyanis, hogy valaki a múltban, anélkül, hogy észrevette volna, enyhe tünetekkel átesett a bárányhimlőn. Felnőtt korban viszont a betegség lefolyása sokkal kellemetlenebb, súlyos fájdalmakat és zavaró kiütéseket okozhat. Dr. Tusa Annamária hangsúlyozta, hogy nem célszerű összeereszteni a bárányhimlős gyermekeket az egészségesekkel, csupán azért, hogy a még nem fertőzött gyerekek "átessenek" a betegségen. Az immunválasz ugyanis egyénenként változó lehet: míg egy gyereknél a tünetek minimálisak, addig a másiknál akár komoly szövődmények is felléphetnek. Ezen kívül a bárányhimlőt okozó vírus rendkívül megterheli az immunrendszert, így a szervezet más fertőzések iránt is érzékenyebbé válik.

Related posts