A Nógrád megye gazdag öröksége és történelmi kincsei különösen szépen megmutatkoznak a Füleki Vár falai között. Ez a lenyűgöző erődítmény nem csupán egy építészeti csoda, hanem a múltunk emlékét is őrzi. A vár területén felfedezhetjük a régió kultúrájának


Május 17-én a Füleki Vármúzeum egy izgalmas és sokszínű kulturális eseménnyel várta a látogatókat a Múzeumok és Galériák Éjszakája keretein belül. A rendezvény során három új kiállítás megnyitójára került sor, emellett drónprogramozás, szakmai tárlatvezetés, interaktív foglalkozások és zenés programok színesítették a programkínálatot. A kora esti esemény különlegessége volt, hogy a résztvevők megcsodálhatták az újonnan felfedezett gömöralmágyi cirkónt és zafírokat is, amelyek ez alkalommal debütáltak az állandó kiállításban. A múzeum varázslatos atmoszférája és a változatos kísérőprogramok minden érdeklődőt lenyűgöztek.

"Amikor harminc évvel ezelőtt elindultunk, teljesen más környezet várt ránk; az igazi valóság az analóg világban létezett" - nyilatkozta Tomolya Róbert, a Füleki Gimnázium matematika-informatika tanára az "INFOPROG 30 és a számítástechnika fejlődésének története" című kiállítás megnyitóján. A Városi Honismereti Múzeum galériájában ezzel a tárlattal vette kezdetét a rendezvény, amely a magyar tannyelvű középiskolák számára már 30 éve megrendezett nemzetközi programozói és informatikai versenyt, az Infoprogot ünnepli.

A megnyitót követően a verseny szervezője és a Füleki Gimnázium diákjai izgalmas bemutatók keretében kalauzolták el a látogatókat a robotika és drónprogramozás lenyűgöző világába, mindezt a múzeum udvarán. A modern technológiák iránti lelkesedés szinte tapintható volt, hiszen a gyerekek és felnőttek egyaránt lelkesen figyelték a robotkutya barátságos integetését, valamint az önjáró autó és a programozható golyók szórakoztató mozgását. A rendezvény igazi élményt nyújtott, ahol mindenki felfedezhette a jövő technológiai csodáit.

- jelentette ki Tomolya Róbert.

A füleki vár alatti légoltalmi óvóhelyen a legkisebbek számára eközben már előkészítették a kincsvadászatot. Amint megkapták a belépési engedélyt, a gyerekek rögtön nekiiramodtak, és sorra kerültek elő az aranytallérok. A megtalált kincseket aztán büszkén mutatták egymásnak a lurkók, majd előszeretettel el is fogyasztották az aranypapírba csomagolt csokoládét. A középső vár udvaráról már hallani lehetett Burovincz Laura barokk csellómelódiáit, ezzel csalogatták az érdeklődőket a következő kiállítás megnyitójára. Amíg a látogatók felértek a várba, több meglepetéssel is találkoztak. Az egyik ismét a gyerekek számára volt kedves, ugyanis elkészült a vár új őrzőjének, Füles kutyának a szobra, amelyet a füleki fafaragó, Kalinka Erik készített. Az egyik monda szerint a füleki vár a Füles kutya által talált kincsből épült fel, és a gazdája hálából róla nevezte el a várat. Ezt most már a legkisebbek is tudják, akik előszeretettel fényképezkednek a négylábúval.

A leletek megőrzése rendkívül különleges esemény, hiszen 100 évvel ezelőtt a kincseket nem adták át az államnak vagy a múzeumoknak; a megtalálók szabadon megtarthatták azokat. Csak az utolsó 50-80 évben vált jellemzővé, hogy ezek a kincsek állami tulajdonba kerülnek. A tárlaton különböző szlovákiai intézmények és múzeumok válogatott gyűjteményei tekinthetők meg. Különösen figyelemre méltó az ipolygalsi kincs, amely egyrészt a saját ásatásunkból származik, másrészt pedig rendkívül ritka aranypénzeket is tartalmaz. Emellett a sőregi lelet is figyelemre méltó, hiszen több mint 5500 ezüstpénzt őriz, amelyből itt az egytizede látható kiállítva. Ne feledkezzünk meg a híres losonci aranykincs másolatáról sem, amelynek eredeti példányát Budapesten, a Nemzeti Múzeumban találhatjuk - tette hozzá Titton Viktória, a Füleki Vármúzeum igazgatója.

Az említett kincsek nem csupán a korra jellemző leggyakoribb hazai címletet, a dénárt, illetve az akkori időszakban elterjedt külföldi, főként lengyel vereteket foglalták magukban, hanem értékes és ritka érmék, mint például ezüsttallérok és aranydukátok is fellelhetők közöttük. A Nógrád megye területén felfedezett kincsek esetében a legnagyobb kihívás az, hogy ezek a leletek a 19. században és a 20. század elején kerültek elő, ám részletesebb kutatásuk és feldolgozásuk még napjainkban is várat magára.

Az esemény résztvevői alapos és részletes szakmai bemutatót hallgathattak meg az egyes leletekről, valamint a múzeum régészének, Vozár Biankának izgalmas személyes élményeiről, amelyeket a kutatások és terepmunkák során élt át. A különleges tárlatot számos interaktív elem gazdagítja, így a látogatók még inkább elmerülhetnek a régmúlt világában. Az eseményre Salgótarjánból érkezett Oravecz Áron is, aki elmondta, hogy legfőképp a kincsek csodája vonzotta a vár falai közé.

- Érdekes volt, hiszen, ahogy végigmegyünk a kiállításon, újra átélhetjük a történelmet. Kipróbáltuk a puzzle-t is, kiraktunk egy aranytallért, és azt is megnéztük, melyik király hova utazott. Úgyhogy nagyon ötletes és kreatív a tárlat - mondta Áron.

Sokakat vonzottak az Oravec László, füleki amatőr ásványkutató által talált zafírok és a ritkaságszámba menő cirkon is, melyek mostantól a Füleki Vármúzeum állandó tárlatát gazdagítják.

„Kérlek, formáld át a mondandódat, hogy az egyedi és különleges legyen!” - javasolta a Füleki Vármúzeum vezetője.

A bazaltba ágyazott cirkon különleges vörösesbarna árnyalatú, amely az új felfedezés egyik legizgalmasabb részlete. A szakértők egyöntetűen úgy vélik, hogy ez a lelet jelentős mérföldkő a tudományos közösség számára. Az új látnivalót a felfedezője, Fülek városának neve alapján keresztelte el. A kiállításmegnyitót gazdag kulturális program tette még emlékezetesebbé: a látogatók gólyalábas színházi előadásokat élvezhettek, részt vehettek érmeverési és kitűzőkészítési workshopokon, és még sok más izgalmas tevékenységben. Az alsó vár kazamatájában pedig az érdeklődők betekintést nyerhettek a füleki vár műemléki felújításáról készült archív és modern felvételekbe, amelyek az elmúlt öt évtized történelmét idézték fel.

A zenei programot Steve Misik & Co. zenekar koncertje biztosította, az estet látványos tűztánc show-val zárták. A várban lévő kiállítások november közepéig, vagyis a turistaszezon végéig láthatók.

Related posts