A horvát Janaf olajszállító vállalat megállapodást kötött az INA és a Mol cégekkel. Az új szerződés célja az energiahordozók hatékonyabb szállítása és a piaci verseny erősítése. Az együttműködés révén a felek közösen dolgoznak a fenntartható energiaforrás

Használja ki a Vidéki Otthonfelújítási Program nyújtotta lehetőségeket, és juthat hozzá akár 3 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz napelem telepítéséhez! Ne habozzon, számolja ki most! (x)
A 2025 végéig hatályos szerződés 2,1 millió tonna nyersolaj szállítását teszi lehetővé a Molnak a Janaf vezetékrendszerén keresztül, továbbá nyersolaj tárolását Omisaljban, és Sziszeken (Sisak) 2027 végéig. A mennyiség nem sokban változott tavalyhoz képest, amikor 2,2 millió tonna nyersolaj szállításáról írtak alá megállapodást. Az INA esetében nagyobb tételről van szó: 7,2 millió tonna nyersanyag szállításáról a rijekai olajfinomítóba 2025 végéig, valamint nyersolaj tárolásáról Omisaljban április 1-jétől 2025 végéig. A vállalat pénzügyi jelentése szerint ez a mennyiség tavaly 2,2 millió tonna nyersolaj volt. A közlemény szerint a Janaf tizenhárom éve köt szállítási szerződést a Mol-csoporttal, és a Mol két finomítóját látja el kőolajjal: a százhalombattait, amelynek éves feldolgozó kapacitása 8,1 millió tonna, valamint a pozsonyit, amelynek éves feldolgozói kapacitása 6 millió tonna. A Mol-csoport közleményben reagált a Janaf bejelentésére, amelyet az MTI-nek is eljuttatott.
A Mol és a Slovnaft egy évre szóló kőolajszállítási szerződést kötött a horvátországi Adria-vezeték üzemeltetőjével, a Janaffal. A két vállalat sajnálatát fejezi ki, hogy a megállapodás csupán egy évre szól, és az európai szállítási díjakhoz képest lényegesen magasabb árakat sikerült csak elérniük. A Mol-csoport véleménye szerint egy hosszabb távú megállapodás jobban hozzájárulhatott volna a régió ellátásbiztonságának stabilizálásához. Kiemelték, hogy a szerződésben foglalt magas szállítási díjak valószínűleg nem segítenek az energiaárak csökkentésében. A Mol-csoport emellett nagy várakozással tekint a Janaf régóta tervezett fejlesztéseire, amelyek lehetővé tennék, hogy a vezeték horvát szakaszán folyamatosan, az év minden napján nagymennyiségű terméket szállítsanak. Hangsúlyozták, hogy a tengertől elzárt Csehország, Szlovákia és Magyarország kiszolgáltatottságát csak úgy lehet javítani, ha minden lehetséges szállítási lehetőség aktív marad.
Ennek tudatában és az egész régió ellátásbiztonságáért érzett felelősség miatt sem volt más választása vállalatainknak, mint aláírni ezt a szerződést - fogalmaznak a közleményben.
A Janaf, a horvát olajvezeték-üzemeltető, 2024-ben lenyűgöző 136 millió eurós összbevételt ért el, melyből közel 50 millió euró nettó nyereséget könyvelhetett el. A bevételének jelentős része, 70 százaléka, Horvátország határain kívülről érkezett. A zágrábi központú vállalat üzemelteti az Adria-kőolajvezeték horvát szakaszát, amely 1974 és 1979 között épült meg, és lehetőséget biztosít a nyersolaj szállítására mind hazai, mind külföldi felhasználók számára. A Janaf tevékenységének egy kisebb része az olaj és olajszármazékok tárolására, valamint a folyékony rakományok átrakodására összpontosít. Emellett a vállalat a mediterrán olajipari közösség, a MOIG (Mediterranean Oil Industry Group) aktív tagja is.