Osztatlan közös tulajdon egyszerűsített megszüntetése az ingatlan felosztásával.

Az eljárás megkezdésének feltétele, hogy az ingatlan megosztása révén legalább két, önálló helyrajzi számú, mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodásra alkalmas földrészlet jöhessen létre. A megosztás fő célja, hogy a tulajdonosok a saját tulajdoni hányaduk arányában értékes, külön nyilvántartott és könnyen megközelíthető, kizárólagos tulajdonú ingatlanhoz jussanak – tájékoztat a nak.hu.
A megosztási folyamat elindítása.
Az ingatlan megosztására vonatkozó eljárást bármelyik tulajdonostárs kezdeményezheti, ha a földhivatalhoz benyújt egy megfelelő kérelmet. Az eljárás költsége 15.000 Ft, ami magában foglalja a különböző földhivatali eljárások és szolgáltatások díját, ideértve az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetés költségeit is.
A földhivatal az ingatlan-nyilvántartási és térképi adatok összhangjának függvényében rögzíti a tulajdoni lapon a "folyamatban lévő megosztás" státuszt. Ha az adatok nem egyeznek, akkor az eljárást felfüggeszti vagy elutasítja a kérelmet. Így kifejezetten ajánlott, hogy a kérelem benyújtása előtt alaposan vizsgáljuk meg a tulajdoni lapot.
A tényfeljegyzés - néhány esetet leszámítva, mint az öröklés vagy a kisajátítás - a megosztási folyamat időtartama alatt átmenetileg blokkolja az ingatlan-nyilvántartási változások átvezetését.
A tényfeljegyzésről a földhivatal értesítést küld a kérelmezőnek, és egyben megküldi részére a megosztás dokumentálásához használandó "osztóprogram" használatához szükséges adatokat.
Az ingatlan megosztására irányuló eljárást bármelyik tulajdonostárs kezdeményezheti - fotó: pixabay.com
A megosztási eljárás elindításához a kezdeményező tulajdonostársnak formális értesítést kell küldenie a többi érintett félnek. Ezt célszerű tértivevényes levélben megtenni, hogy a kézbesítést hitelesen igazolni tudja. Az értesítést nemcsak a többi tulajdonostársnak, hanem a megosztás alatt álló terület bejegyzett földhasználójának és erdőgazdálkodójának is el kell juttatni. Az értesítéshez szükséges információkat az osztóprogramhoz való belépéskor automatikusan letölthetjük.
A tulajdonostársak értesítése érdekében fontos megjegyezni, hogy a tényfeljegyzés elkészítésével egy időben a földhivatal is lépéseket tesz. Ennek részeként hivatalos internetes portálján közzé fogja tenni a megosztási folyamatról szóló tájékoztatót.
A tényfeljegyzés megérkezését követően a tulajdonosoknak 120 nap áll rendelkezésükre, hogy elkészítsék a megosztáshoz szükséges megállapodást és technikai dokumentációt, majd ezt benyújtsák a földhivatalhoz. Amennyiben ez a határidő eredménytelenül telik el, a földhivatal törli a tényfeljegyzést a tulajdoni lapról, ahogy azt a nak.hu cikkében is megtalálhatjuk.
Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Igazán strapabíró kapuk a gazdaságba - szeretnél egyet? Hirdetés
Fedezd fel az új, 2025-ben debütáló napraforgókat! - Heti Körkérdés Hirdetés
Maximalizáld a folyékony műtrágya hatékonyságát! Íme néhány tipp, hogy mindegyik cseppje hasznosuljon! Hirdetés
Limus®: Forradalmi megoldás a karbamid felhasználásában! Csökkentse költségeit hatékonyan, miközben maximalizálja a tápanyagok kihasználását! Fedezze fel az optimalizált lehetőségeket!
Ez a kukoricahibrid a szeptemberi ítéletidőben is állta a sarat Hirdetés
Hatékonyabb szántás, nagyobb teljesítmény - megújult Grégoire Besson ekék Hirdetés
**Fenntartható Földművelés: Takarónövények és Zöldtrágyázásra Alkalmas Növényfajok** Fedezd fel a fenntartható mezőgazdaság világát, ahol a takarónövények és a zöldtrágyázásra alkalmas növények kulcsszerepet játszanak! Ezzel a megoldással nemcsak a talaj egészségét javíthatod, hanem hozzájárulhatsz a biodiverzitás növeléséhez és a környezeti terhelés csökkentéséhez is. A megfelelő takarónövények kiválasztásával megóvhatod a talajt az eróziótól, javíthatod a vízmegtartó képességét, és természetes úton gátolhatod a gyomok növekedését. Ezen kívül a zöldtrágyázás során használt növények, mint például a lóhere vagy a mustár, nem csupán tápanyagokkal gazdagítják a talajt, hanem elősegítik a talajélet fejlődését is. Csatlakozz a fenntartható jövőhöz, és használd ki a természet adta lehetőségeket a mezőgazdaságban! Érdeklődj most, és tudd meg, hogyan teheted zöldebbé a gazdálkodásodat!
Magyar fejlesztésű permetező drón nyerte el az Év Agrárinnovációja Díjat Hirdetés
A megosztásról szóló tulajdonosi megállapodás folyamata
Az egyezség létrejötte lehet egy személyes találkozó eredménye, de nem feltétlenül szükséges a találkozó, hiszen a tulajdonostársak akár külön-külön is aláírhatják az egyezségi dokumentumot.
Különösen az utóbbi esetben van jelentősége annak, hogy a kezdeményező tulajdonostárs az eljárás megindításáról szóló kiértesítésben már egy alapos tájékoztatást is adjon az eljárásról a tulajdonostársak részére, illetve egy várhatóan mindenki számára megfelelő javaslattal is előálljon, és arra határnap megjelölésével észrevételeket, valamint további javaslatokat kérjen. Ezzel egy következő fordulóban akár már az aláírható megállapodás javaslat megküldésére is sor kerülhet.
Az egyezség megkötéséhez elegendő, ha a tulajdonostársak tulajdoni hányadának több mint 50%-a egyetértene. Fontos megjegyezni, hogy azok a tulajdonostársak, akik számára a megosztási eljárásról szóló értesítést nem tudták eljuttatni, vagy akik valamilyen okból nem tudtak részt venni a folyamatban, úgy tekinthetők, mintha hozzájárultak volna az egyezséghez.
A szabályozás célja, hogy az új ingatlanok kialakítása során területi minimumokat határozzon meg. Ezek a minimumok különböző művelési ágakra vonatkozóan az alábbiak szerint alakulnak:
szőlő, kert, gyümölcsös, nádas művelési ág: 3.000 m2 szántó, rét, legelő, erdő és fásított terület művelés ág: 10.000 m2 zártkerti földnek minősülő ingatlan: 1000 m2
Vegyes művelési ágú ingatlanok esetén a vonatkozó mérték a kisebb területi minimumot képviselő művelési ágra vonatkozik, és ez az irányadó.
A megosztás folyamán nem lehet létrehozni 400 m²-nél kisebb területű alrészleteket sem.
A szabályozás területi minimumokat határoz meg az új ingatlanok kialakításához - fotó: pixabay.com
Az ingatlan megosztása során kialakulhat olyan eset, hogy egy, vagy akár több tulajdonostársnak a tulajdoni hányada alapján kialakítható ingatlana nem érné el a területi minimumot. Ekkor az egyezségben rendelkezni kell a területi minimumot el nem érő tulajdoni hányadok valamely másik tulajdonostárs - jelentkező hiányában a kezdeményező tulajdonostárs - tulajdoni hányadához való hozzászámításáról (bekebelezés). A bekebelező tulajdonostársnak az így megszerzett tulajdoni hányad fejében megfelelő ellenértéket kell fizetnie a tulajdonostárs részére.
Az érintett tulajdonostársak kifejezett hozzájárulása esetén lehetőség van arra is, hogy az egyezség keretében közös tulajdonú ingatlan kerüljön kialakításra. Ezzel a megoldással például a kisebb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonosok összefogva elkerülhetik a tulajdoni hányadaik bekebelezését.
Az egyezség keretében arra is van lehetőség, hogy egy tulajdonostárs megegyezés szerinti ellenérték fejében - tulajdonátruházással - megszerezze egy vagy több tulajdonostárs tulajdoni hányadát, vagy annak egy részét. Ezzel a megoldással a földtulajdonhoz nem ragaszkodó tulajdonostársak egyszerűen megválhatnak attól. Ezáltal mások növelhetik a részükre kialakítandó új ingatlan méretét, illetve a kis tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonosok ilyen úton is el tudják kerülni a tulajdonrészük bekebelezését - írja a nak.hu.
A visszaélések megelőzése érdekében a jogszabályok stipulálják, hogy az eljárás során, legyen szó bekebelezésről vagy tulajdonátruházásról, többlet tulajdoni hányadot kizárólag az a tulajdonostárs szerezhet, aki - öröklés vagy közeli hozzátartozótól való átruházás esetén a jogelődöket is figyelembe véve - minimum 3 éve birtokol tulajdonrésszel az adott ingatlanban.
A tulajdonosoknak a megállapodás keretein belül gondoskodniuk kell arról, hogy a megosztás nyomán létrejövő új ingatlanokhoz való hozzáférés biztosítva legyen, különösen az utak kiépítésével kapcsolatban.
A megállapodás végrehajtása során a tulajdonostársak felelősséget vállalnak a megosztásra kerülő ingatlant érintő jogok (például haszonélvezeti jogok, jelzálogjogok stb.) és tények (mint például folyamatban lévő peres ügyek, a jogosult ellen indított végelszámolások stb.) átírásáról az újonnan kialakuló ingatlanokra.
A megosztási folyamat során nem lehet olyan alrészletet létrehozni, amely a 400 m2-t nem éri el. - fotó: pixabay.com
A megosztás technikai dokumentálása
Az egyezségi megállapodás érvényesen kizárólag az osztóprogram által készített térképvázlat és területkimutatás csatolásával érvényes.
Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése során azokat a tulajdonostársakat, akiknek a tulajdoni hányada a megállapodás keretében nem kerül bekebelezésre vagy átruházásra, az osztóprogram alkalmazásával az ingatlan meghatározott részéhez kell rendelni. Ez az úgynevezett kiosztás. Az osztóprogram lehetőséget biztosít mind az értékarányos, mind pedig a területi alapú megosztás elvégzésére.
Szintén az osztóprogram segítségével kell a megosztás ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetésére alkalmas műszaki dokumentációt előállítani, digitális és nyomtatható formában.
Az egyezségi megállapodás és a térképvázlat aláírásához elegendő, ha a megállapodásban részt vevő tulajdonostársak, valamint képviselőjük hitelesítik azokat. A folyamat zárásaként fontos, hogy a megállapodást ügyvédi vagy közjegyzői ellenjegyzés is kísérje.
A tulajdonosi megosztási folyamat az ingatlan-nyilvántartási átvezetési kérelem földhivatalhoz történő benyújtásával zárul.
Amennyiben kérdése vagy észrevétele merülne fel az osztatlan közös tulajdon egyszerűsített felszámolásával kapcsolatban, kérjük, ne habozzon megosztani velünk! Írjon az [email protected] e-mail címre. Az Agrárkamara Erdészeti Szakértői Hálózata készséggel áll rendelkezésére ebben a témában is – hívja fel a figyelmet a nak.hu.