Peking határozott üzenettel indítja az új évet: azonnal bevetette a "Szörnyeteget".

A világ legnagyobb parti őrségi hajójaként számon tartott "Szörnyeteg" az elmúlt években a Dél-kínai-tenger legfeszültebb területének számító Scarborough-zátonyhoz érkezett - közölte a Free Radio Asia.
A "Szörnyeteg" néven ismert CCG 5901-es számú kínai parti őrség hajója 2025 első napjaiban érkezett a Fülöp-szigetek vizeire, a nemzetközi jog keretein belül. Küldetésének középpontjában Peking befolyásának megerősítése áll, mivel Kína már régóta vitatja a közeli zátonyok feletti ellenőrzés jogát, ami feszültséget okozott a Fülöp-szigetekkel. A kínai szándékokat tovább árnyalja, hogy a térségtől nem messze az ország haditengerészete újévi helikopteres hadgyakorlatot hajtott végre a Dél-kínai-tengeren, ami egyértelmű jelzés a térség feletti dominancia iránti törekvéseikről.
Ray Powell, a Stanford Egyetem SeaLight projektjének igazgatója szerint a 12 ezer tonnás jármű szerdán érkezett a Scarborough-zátonyhoz. Hozzátette, hogy a parti őrség legalább három másik hajója is a területen tartózkodik, ezen kívül még néhány milíciahajó van jelen. A térség miatti vita régóta problémát jelent Kína és a Fülöp-szigetek között, mivel Manila szerint ez hagyományosan a Fülöp-szigeteki halászterület része. Ezt viszont Peking nem hajlandó elismerni, ezért gyakorlatilag megszállta a zátonyok körüli vizeket. Az nem világos, hogy jelenleg helikoptereket is szállít-e a CCG 5901-es, a technikai paraméterei alkalmassá teszik erre.
A szigetország, valamint szoros szövetségese, az Egyesült Államok nem akarja tétlenül szemlélni, ahogy a keleti nagyhatalom fokozatosan egyre inkább megszerzi a dominanciát a sekélytengeri területeken. Ennek érdekében drónokkal és felderítő repülőgépekkel folyamatosan monitorozzák a helyzetet.
Peking ezzel szemben arra összpontosít, hogy a tengeri aktivitása mellett a légtérben is megerősítse jelenlétét. A Scarborough-zátony rendkívül fontos stratégiai helyszín lehet Kína számára Tajvan megszerzéséhez, hiszen Peking már 1949 óta igényt tart a sziget irányítására. Azonban ebben a törekvésében könnyen összetűzésbe kerülhet az Egyesült Államok fegyveres erőivel, mivel Washington nem tűri el, hogy a legnagyobb versenytársa terjeszkedjen, különösen, ha a chipgyártásban jelentős szerepet játszó területet is érint.