Példátlan együttműködés révén sikerült megmenteni egy 14 éves, súlyos beteg magyar fiú életét.

A gyermek előbb műtüdőkezelést kapott, majd sikeres tüdőátültetésen esett át az Országos Onkológiai Intézetben. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa az InfoRádióban elmondta: a 14 esztendős fiú volt az első gyermek Magyarországon, akinél 35 napon át tartott egy műtüdőkezelés. Nagy Anikó a gyermek állapotáról is beszélt.
Egy 14 éves fiú életét mentették meg egy rendkívül ritka és súlyos betegségből, köszönhetően három egészségügyi intézmény példaértékű együttműködésének. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet műtüdőn tartotta a fiút, aki később az Országos Onkológiai Intézetben sikeres tüdőátültetésen esett át. Azután pedig a Semmelweis Egyetem vette át a felügyeletét, biztosítva a szükséges utógondozást. A Heim Pál Intézet főigazgató főorvosa, Nagy Anikó, karácsony előtt interjút adott az InfoRádiónak, ahol elmondta, hogy a gyermeket még a nyár elején diagnosztizálták a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján egy különösen ritka és előrehaladott állapotú betegséggel.
a gyermek állapota kielégítő, jó az étvágya, tud mozogni és jókedvűen játszik.
Reméli, hogy gyorsan visszaszerzi majd az erőnlétét, amire minden esély megvan.
A főigazgató elmondta, hogy augusztus végére a 14 éves fiú esetében gyakorlatilag roncstüdő alakult ki, ami miatt elkerülhetetlenné vált a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe való átszállítás. Ott azonban a klasszikus lélegeztetés már nem bizonyult hatékony megoldásnak. Kifejtette, hogy a roncstüdő állapotát a lélegeztetőgépek által bejuttatott levegő folyamatosan súlyosbította volna, így elengedhetetlenné vált a műtüdő kezelés alkalmazása.
Egy különleges történet kezdődött Magyarországon, amikor egy 14 éves fiú lett az első, aki 35 napon keresztül részesült műtüdőkezelésben. Ez az esemény nem csupán orvosi szempontból számít mérföldkőnek, hanem emberi bátorságot és kitartást is tükröz.
Több mint egy hónap elteltével, stabil és kedvező állapotban érkezett az Országos Onkológiai Intézetbe, ahol további két hétig műtüdőkezelésen vett részt. Ezt követően, Rényi-Vámos Ferenc professzor irányításával, végrehajtották a szükséges tüdőtranszplantációt.
Nagy Anikó kiemelte, hogy egy rendkívül összetett eljárásra volt szükség, mivel a műtüdőkezelés megelőzte az átültetést. "Ez valóban kettős kihívás volt, hiszen egyrészt sikerült Botondot stabil állapotban tartanunk, másrészt a tüdőtranszplantáció is eredményesen zajlott" – nyilatkozott a főorvos.
Schnur János, a gyermekkórház intenzív osztályának vezetője az előkészületek jelentőségéről beszélt. Kiemelte, hogy a műtüdőkezelés akkor vált szükségessé, amikor a fiú saját tüdeje már nem tudta ellátni a gázcserét. Hangsúlyozta, hogy a műtüdő használata nem gyógyító eljárás, hanem inkább egy átmeneti megoldás, amely időt biztosít arra, hogy a tüdő javuljon, vagy hogy a tüdőtranszplantációhoz szükséges előkészületek megtörténhessenek, amennyiben a beteg állapota és a betegség lehetővé teszi ezt.
Gyakorlatilag a műtüdőkezelés biztosította azt, hogy az első néhány hétben ébren lehetett a fiú, továbbá segített az izomerő megőrzésében is,
Az átültetés nem végezhető el azonnal, és ez a folyamat valóban komoly összefogást igényel – hangsúlyozta Schnur János. A gyermek állapotát folyamatosan stabilan kellett tartani, ami megkövetelte a kórházon belüli szinte minden társosztály és társszakma együttműködését. Ahogy ő fogalmazott, az intézmények közötti széleskörű együttműködés eredménye, hogy a gyermek végül meggyógyulhatott.
A tüdőátültetést Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézet Transzplantációs Központjának vezetője végezte. Az átültetés előtti és az azt követő intenzív ellátást pedig Madurka Ildikó, a Semmelweis Egyetem osztályvezető főorvosa irányította.