Pénteken végre megérkezik a Geminidák csodálatos meteorraj!

Péntekről szombatra virradóan egy lenyűgöző csillaghullás vár ránk, ahogy a Geminidák meteorraj megérkezik az éjszakai égboltra - értesítette az MTI-t hétfőn a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Évente számos meteorzáport lehet megfigyelni a Földről, amelyek közül három emelkedik ki: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, míg a Geminidák meteorraj decemberben okoz látványos csillaghullást.
A Geminidák nevüket a Gemini, azaz az Ikrek csillagkép irányából nyerik, ahonnan úgy tűnik, mintha a hullócsillagok szinte végigfutnának az égen – írja az MTI.
Az éjszaka folyamán egy különleges égi látványosságra számíthatunk, hiszen a késő estétől kezdve fokozatosan nőni fog a meteorszám. Éjfél után, egészen hajnalig, a csúcsra érkezik ez a varázslatos jelenség. Optimális körülmények között óránként akár 150 hullócsillagot is megfigyelhetünk, ám a telihold ragyogása miatt sajnos a várt szám valamivel alacsonyabb lesz ezen az éjszakán. Érdemes tehát felkészülni, és élvezni a csillagos égboltot, hiszen a természet e csodája mindig lenyűgöző élményt nyújt!
A jelenség megfigyeléséhez célszerű olyan helyszínt választani, ahol távol állunk a városi fényzavartól. Budapesten remek lehetőséget nyújt például a Hármashatár-hegy vagy a Normafa – olvasható a hivatalos tájékoztatóban.
A hullócsillagok, más néven meteorok, igazán lenyűgöző égi jelenségek, amelyek apró porszemcsék és kőzetdarabok összeütközéséből keletkeznek. Ezek a kozmikus utazók olyan sebességgel száguldanak a végtelen űrben, hogy akár egy űrhajó gyorsaságának többszörösét is elérhetik. Amikor ezek a kis égitestek elérik a Föld légkörét, a légkör sűrűsödése következtében ionizálódnak, és gyönyörű, fényes ioncsatornákat hoznak létre. Ez a csodálatos látvány a hullócsillagok megjelenése, amelyet mi, földi nézők, lenyűgözve figyelünk az éjszakai égbolton.
Bár a szórványos meteorok folyamatosan megfigyelhetők, az év bizonyos időszakaiban a Föld olyan porfelhőkkel ütközik, amelyeket üstökösök hagytak maguk után. Ezek a természetes jelenségek lenyűgöző meteorrajakat, más néven csillaghullásokat idéznek elő. A legismertebb, de nem a legbőségesebb meteorraj augusztusban érkezik, és a Perseidák névre hallgat.
A csillagászok legfrissebb értesülései alapján a Geminidák különleges helyet foglalnak el a meteorrajok között, hiszen hullócsillagaik nem üstökös eredetűek, hanem egy földsúroló kisbolygó maradványai. Ez a felfedezés igazán egyedivé és érdekessé teszi őket az éjszakai égbolt csodái között.
A Geminidák meteorraj szülőobjektuma a 3200 Phaethon, amely 1983-ban került felfedezésre. Ez az égitest egy öt és fél kilométer átmérőjű, földsúroló aszteroida. Érdekessége abban áll, hogy a kisbolygók között is kiemelkedik, mivel üstökösszerű jellemzőket is mutat. Amikor pályája során közelíti meg a Napot, drámaian felfényesedik, és csóvát enged, miközben mintegy "kipöfögi" a Geminidák meteorraj szikrázó darabkáit.
A kutatók véleménye szerint, amikor a (3200) Phaethon közelít a Naphoz, a hatalmas hőmérséklet-emelkedés drámaian megváltoztatja a felszínét. Ez a folyamat hasonlít a száraz földi tómedrekben megfigyelhető sárrepedésekhez. Ezt követően a repedésekből származó kőzetdarabok és por kiszabadulhatnak, és porfelhőt képezhetnek, amely táplálja a Geminidák meteorraját.