A Mol sikeresen megnyerte a pert, így Horvátország 200 millió dollárral tartozik a vállalatnak.


Amennyiben nem teljesíti a fizetési kötelezettségeit, az amerikai hatóságok jogosultak bármely, az Egyesült Államok területén található horvát tulajdonra jogi lépéseket tenni.

A Világbank keretein belül működő nemzetközi befektetés-védelmi bíróság, az ICSID, a Mol számára kedvező döntést hozott egy Horvátország ellen indított perben. Az ítélet értelmében a horvát államnak 200 millió dollárt (körülbelül 80 milliárd forintot) kell kifizetnie a magyar energiaipari vállalatnak. Amennyiben Horvátország nem teljesíti ezt a kötelezettséget, fennáll a kockázata, hogy az amerikai hatóságok lefoglalhatják a horvát állam bármilyen vagyonát, például a területén leszálló állami repülőgépeket, a nagykövetség banki számláját vagy más horvát eszközöket - számolt be róla a Telex.

A pereskedés csupán a legújabb fejezete a horvát INA olajcég 2002-2003-as privatizációjával kapcsolatos, évtizedes jogi harcnak. Ez a konfliktus ott kezdődött, amikor a Mol kisebbségi részvények megvásárlásával lépett be az INA-ba. 2008 és 2009 között a felek végül megállapodtak, és bár a Mol részesedése nem haladta meg az 50%-ot, 2009 januárjában a magyar vállalat irányítási jogot kapott a horvát cég felett. A helyzet bonyolultabbá vált, amikor Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt leváltották, pártjából kizárták, és korrupciós vádakkal büntetőeljárások indultak ellene. Ezen események következményeként a zágrábi kormány a korrupció vádjával eljárást indított, amelynek eredményeként Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója letöltendő börtönbüntetésre ítélték.

Polgári perek is indultak, korábban a Mol Genfben nyert pert az ENSZ nemzetközi kereskedelmi bírósága, az UNCITRAL előtt, és a horvát korrupciós vádakkal szemben minden pontban a magyar félnek adtak igazat. Most az ICSID ugyan a Molnak adott igazat, de a magyar cég csaknem 900 millió dolláros követelése helyett csak 200 millió dollárt tartott indokoltnak.

Hernádi Zsolt véleménye szerint a Mol kulcsszerepet játszott a horvát olajcég megmentésében a csődtől, és határozottan állítja, hogy nem merült fel korrupciós ügy. Azerbajdzsánban folytatott tárgyalásain pedig úgy viselkedett, mintha a múlt eseményei nem is befolyásolták volna a jelenlegi helyzetet.

Related posts