A Szerbiai Ügyvédi Kamara határozata részben felfüggesztésre került.

A Belgrádi Felsőbb Bíróság részben érvénytelenítette a Szerbiai Ügyvédi Kamara által elrendelt teljes munkabeszüntetést. A bíróság felfüggesztette a határozat végrehajtását azokon a területeken, ahol a minimális munkavégzés biztosítása mellett a teljes munkabeszüntetést írták elő. A minimális munkavégzés alatt olyan jogi szolgáltatások értendők, amelyek halasztása nem lehetséges.
A belgrádi Felsőbb Bíróság a Goran Petronijević által benyújtott kereset alapján hozta meg határozatát. Jelenleg arra várunk, hogy a bíróság által hozott, kiszivárgott döntés hivatalosan is elkészüljön, és eljusson a Szerbiai Ügyvédi Kamarához. Ezt követően az ügyvédi kamarának tájékoztatnia kell tagjait és a közvéleményt arról, hogy a szombati döntés már nem érvényes. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy a munkabeszüntetés véget ér, és az ügyvédeknek újra munkába kell állniuk – nyilatkozta az N1-nek Miloš Pavlović ügyvéd. Arra a kérdésre, hogy az ügyvédek követni fogják-e a határozatot, Pavlović úgy véli, hogy ez részben az ügyvédi szakma felelősségén múlik, ugyanakkor egyéni döntés is.
"Ami biztos, az az, hogy a hatalmi rendszer és a rezsim részéről egy obstrukció történt. Egyrészt olyan ügyvédeket mozgósítottak, akik közel állnak a biztonsági szolgálatokhoz és a rezsimhez. Ebben az esetben ez az iroda adta be a keresetet, másrészt Marijana Nikolić Milosaljević, a belgrádi Felsőbb Bíróság bírája hozta meg ezt a botrányos döntést. A Szerbiai Ügyvédi Kamara Közgyűlésének határozatának megsemmisítésére olyan okokkal hivatkoztak, amelyek ebben az esetben nem állják meg a helyüket, tekintve, hogy a munkabeszüntetésről szóló döntést a legfelsőbb szerv, a Közgyűlés hozta, amely az összes ügyvéd akaratát képviseli, és ennek határozatait tiszteletben kell tartani" - mondta. Hangsúlyozta, hogy a döntés szombaton született, a keresetet hétfő reggel nyújtották be, és már aznap döntöttek róla.
"Húszéves ügyvédi tapasztalattal mondom, hogy lehetetlen hétfő reggel benyújtani egy keresetet, és ugyanaznap reggel döntést kapni róla. Nyilvánvalóan a rezsim kiszolgálói és maga a rezsim között egyfajta összejátszás történt, amely magában foglalja a bírákat, ügyvédeket, ügyvédi irodákat és a hatalmat, hogy teljesen leállítsák az ügyvédek sztrájkját, és újra megkezdődjön a munka" - mondta. Felszólította az ügyvédeket, hogy találjanak megoldást a válságra.
"Fontos, hogy összeüljön a Szerbiai Ügyvédi Kamara új közgyűlése, és kiemelten szükséges, hogy támogassuk a diákokat, tanárokat, valamint az egész közvéleményt, amely jelenleg a sztrájk útjára lépett" - fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy létezik-e ellenállás az ügyvédek részéről, akik a Szerb Haladó Párt tagjai vagy közel állnak a párthoz, Pavlović azt válaszolta, hogy a Közgyűlés ülésén a határozatot egyhangúlag fogadták el.
"Úgy vélem, hogy a Szerb Haladó Pártot támogató ügyvédek korábbi támogatása, amely négy-öt évvel ezelőtt még nyilvánvalóan jelen volt, mára már eltűnt. Ma csupán elszigetelt esetekkel találkozhatunk, mint például Đukanović és Petronijević ügyvédek, akik politikai tevékenységeikkel összefonják a szakmai munkájukat, így nem tudják azokat éles határokkal elválasztani. Azonban ők csupán a szakma kisebbségét képviselik."