Rinkevics: Ukrajna önállóan határozza meg, kikkel és milyen típusú megállapodásokat kíván kötni.


A NATO keretein belül sürgetni kell a tagállamok védelmi kiadásainak a GDP 3,5%-ra történő növelését, miközben ezen költségeket mentesíteni kell az uniós túlzottdeficit-eljárás alól – nyilatkozta Edgars Rinkevics lett elnök kedden Varsóban, egy közös sajtótájékoztatón Andrzej Duda lengyel elnökkel.

A kétoldalú tárgyalások napirendjén szereplő biztonsági kérdések kapcsán a lett elnök rámutatott a lengyel védelmi kiadások idei 4,7%-os arányára, és bejelentette, hogy Lettország a bruttó hazai termék 4%-át kívánja védelemre fordítani. A jövőre vonatkozó terveik szerint 2028-ra ez az összeg elérheti az 5%-os szintet is.

Rinkevics azt javasolta, hogy csatlakozzanak a Varsó által az Európai Unió (EU) felé támasztott elvárásokhoz.

A lett elnök reményének adott hangot, hogy a NATO-ban 3,5 százalékban határozzák majd meg a védelmi kiadások szintjét. "Ez az a szint, amelyről egyeztetni kell, a közvetlenül veszélyeztetett országoknak pedig ennél nagyobb kiadásokat kell megfontolniuk" - húzta alá Rinkevics.

Az ukrajnai békefolyamatról szólva kijelentette: "Igazságos és hosszú távú békére van szükség". Fontosnak nevezte az esetleges békemegállapodást követő európai cselekvési terv kidolgozását. "Biztonságunk utána is (kölcsönös) támogatásra szorul" - jelentette ki.

A Donald Trump amerikai elnök által Ukrajnáról jelenleg folytatott megbeszélések "előkészítik a jövőbeli tárgyalásokat, és a folyamatban lévő háború befejezését célozzák" - fogalmazott Duda. Reményének adott hangot, hogy az érdemi béketárgyalást Oroszország és Ukrajna folytatja majd az Egyesült Államok felügyelete alatt. "Hiszen most ebbe az irányba tart Trump elnök" - jegyezte meg.

Az ukrajnai ásványkincsek esetleges amerikai és uniós felhasználásával kapcsolatos újságírói kérdésre Duda világosan kijelentette: "Elsősorban Ukrajna döntése a lényeg."

Hozzátette: nem csupán arról van szó, hogy Kijevnek "felkínálják" az ásványkincsek hasznosítását és a közös kitermelést, hanem arról is, hogy milyen juttatásokat ígérnek cserébe.

- hangsúlyozta az elnök. Ismételte: a leglényegesebb, hogy a tárgyalások "a szuverén és független ukrán állam fennmaradását biztosító, tartós békéhez vezessenek".

Ezért nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államoknak, esetleg az Európai Bizottságnak is biztonsági garanciákkal kell összekötniük az ásványkincsekhez történő hozzáférést - folytatta a lengyel elnök.

A lényeg, hogy ki tudja Ukrajnának a legjobb garanciákat biztosítani - hangsúlyozta Duda. Hozzátette: az Európai Bizottság esetében nem világos számára, "hogyan valósulna meg mindez a jelenlegi fázisban".

Rinkevics hangsúlyozta, hogy Ukrajna saját hatáskörében dönt a partnerségekről és a megkötendő egyezményekről. "A verseny előnyös" – tette hozzá a lett államfő.

Related posts