**Erdélyi Napló - Román Lapvélemény: Különös kilátások 2025-2026-ra: Árrobbanás és a jövedelmek befagyasztása** A következő években Romániában komoly gazdasági kihívásokkal nézünk szembe, amelyek az árak drámai emelkedését és a jövedelmek stagnálását hoz


Az előttünk álló másfél évben komoly áremelkedésekre számíthatunk, ami drámaian felgyorsítja az inflációt.

A Gândul című lap kérdést vet fel: miért ragaszkodnak annyira a PNL, az USR és az RMDSZ ahhoz, hogy a PSD is a jövőbeli kormány része legyen? A válasz viszonylag egyszerű: „nem lesznek képesek kezelni a következő hat hónap várható gazdasági és társadalmi kihívásait, amelyek elsősorban árnövekedést és a jövedelmek befagyasztását vonhatják maguk után” – nyilatkozták politikai források a román sajtónak.

"A már bejelentett intézkedések következményeként recesszió, elbocsátások, infláció és a vásárlóerő csökkenése várható, amelyet az árak drasztikus emelkedése és a jövedelmek befagyasztása idéz elő" - magyarázzák az érintett források. További érv, hogy "bár a PSD a kormányzás során stabilitást nyújtott, valószínűleg szükség van egy 'bokszzsákra' a már nyilvánosan bejelentett megszorító intézkedések kezelésére."

Július 1-jétől a romániai lakosok számára elsőként az energiaszámlák drasztikus növekedése jelenti a kihívást, mivel az árplafon eltörlésével számolhatunk. Az elektromos szolgáltatók már megküldték az új árajánlataikat, amelyek alapján a várható áremelkedés átlagosan 40-50%-os mértékű lehet.

"Amennyiben eddig a közüzemi számlák felfüggesztés alatt álltak, július 1-jétől a rászoruló fogyasztók számára a számlák értéke várhatóan megkétszereződik. A téli hónapokban pedig a helyzet igazán drámai fordulatot vehet, hiszen a számlák tovább emelkedhetnek" - nyilatkozták a megkérdezett szakértők.

A második csapás a közszférában dolgozókat fogja érni. Egyrészt elbocsátások és munkanélküliség várható egy jól átgondolt reformterv nélkül. Másrészt pedig - az említett források szerint - "botrány és káosz várható a 296-os törvény előírásainak végrehajtásakor, amely a kevesebb mint 50 alkalmazottat foglalkoztató közintézmények összevonására/átszervezésére vonatkozik". Emellett "15%-os kiadáscsökkentés ezekben az intézményekben - például a katonák és rendőrök élelmezési juttatásainak befagyasztása vagy akár megvonása".

A tanárok részéről sztrájkok és tiltakozások várhatóak, hiszen sokan közülük olyan helyzetbe kerültek, hogy befagyasztják a fizetésüket, és nem részesülnek az ígért béremelésben.

"Emellett a tanári kar támogatására szánt egyszeri juttatásokra is számíthatunk" - osztották meg a Gândul által megkeresett politikai források.

Egy másik ok, amiért a jobboldali pártok be akarják vonni a PSD-t a kormányba, az, hogy végre tudják hajtani a "több forrás által is beharangozott, 5 százalékpontos áfaemelést" - állítják a megkérdezett források.

Ez a lépés "radikális hatással lesz a kis- és közepes jövedelmű románok 90%-ára, akik súlyos inflációval és a vásárlóerejük drámai csökkenésével kénytelenek majd szembenézni".

"A 24%-os áfaemelés várhatóan a kis- és középvállalkozások jelentős számú csődjéhez vezetne, és a gazdasági helyzet az év végére recesszióba fordulhat" – figyelmeztetnek a politikai elemzők.

Daniel Dăianu, a Fiskális Tanács elnöke kijelentette, hogy lehetséges a közberuházások újratervezése, míg az USR képviselői azok megkurtításáról beszéltek. A PSD már csütörtökön nyilvánosan kijelentette, hogy nem ért egyet a közberuházások csökkentésével, és világos elemzést kér a beruházások hatásairól.

A költségvetési hiány mérséklésének egyik lehetséges eszközeként a közberuházások GDP-arányos 0,6%-os csökkentését tervezik 2025-re.

Ez 12 milliárd lej mínuszhoz vezetne, amit a PSD határozottan elutasít. Az elmúlt évek során a PSD jelentős átalakulásokat hozott Romániába, amelyet egy hatalmas építkezési projektként lehetne leírni. Legyen szó akár 400 kilométernyi autópályáról, iskolák és kórházak építéséről, vagy helyi fejlesztésekről, a PSD elkötelezett a fejlődés mellett. A beruházások csökkentése nemcsak az önkormányzatok és a lakosság elégedetlenségét okozná, hanem komoly akadályt jelentene az ország fejlődése számára is. Románia jövője csakis jelentős beruházások révén biztosítható. A PSD azt kívánja, hogy minden egyes beruházási projekt mögött világos gazdasági és társadalmi hatásvizsgálat álljon – állítják politikai elemzők.

Egy újabb megdöbbentő fordulat vár ránk a tél folyamán, amikor végre zöld lámpát kap a 2026-os költségvetési tervezet. "Ez egy igazán szigorú megszorító költségvetésnek ígérkezik - a nyugdíjak és fizetések befagyasztása, a minimálbér megállítása, 10%-os inflációval, az állami támogatási rendszerek, valamint a kisvállalkozások számára nyújtott segélyek csökkentése vagy akár teljes eltörlése, adóemelések és elbocsátások sorozata vár ránk."

Valószínű, hogy a jövőben megkísérlik privatizálni az oktatási szektort és az egészségügyet, amely az egészségügyi rendszer második alappillére. E mellett...

részben vagy teljesen eladni a nyereséges állami vállalatokat (Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica stb.),

valamint bevezetni egy kedvezményes adózási rendszert a részmunkaidős szerződésekre. A legalapvetőbb élelmiszerek árrésének korlátozása megszűnik, és a földgázár liberalizálását valószínűleg már 2026 júliusa előtt bevezetik.

A PSD csak akkor fog részt venni a kormány munkájában, ha saját, kiegyensúlyozott intézkedéseit megvalósíthatják – nyilatkozták a Gândul forrásai. A párt célja, hogy ismét a racionális megoldások híve legyen, és szakértelmével támogassa a válságok kezelését, akárcsak az egészségügyi, energetikai és gazdasági válságok idején, mindezt pedig egy háborús szomszédságban.

Related posts