A gyermek- és ifjúságvédelem kiemelkedően fontos és érzékeny feladat, amely különös figyelmet igényel a polgárőrség részéről. - PestiSrácok

Érzékeny, ám rendkívüli jelentőségű feladat a gyermek- és ifjúságvédelem a polgárőrség számára Szemán László János 2025-01-12
Az Országos Polgárőr Szövetség idei tevékenységének középpontjában a gyermekek és fiatalok védelme áll, valamint a velük szemben elkövetett jogsértések megelőzése. E program keretében január 11-én Sátoraljaújhelyen került megrendezésre az indító esemény. A gyermekek és fiatalok biztonsága mindannyiunk közös felelőssége, és ez a fontos érték kiemelt szerepet kap a polgárőrség munkájában - emelte ki a térség országgyűlési képviselője.
Dr. Hörcsik Richárd (Fidesz-KDNP), a térség országgyűlési képviselője, aki maga is aktív polgárőr, köszöntőjében kiemelte a téma fontosságát. Hangsúlyozta, hogy a gyermekek és a fiatalok védelme nem csupán egyéni érdek, hanem közös felelősségünk, amelyet a polgárőrség is kiemelten kezel. Ez az állami feladat számos elkötelezett önkéntes számára ad lehetőséget, hogy hozzájáruljanak a közösség biztonságához és védelméhez.
Hörcsik Richárd úgy fogalmazott, manapság nem könnyű rendőrnek, polgárőrnek lenni, ez a szolgálat jelentős kihívás elé állítja művelőit, a törvényes keretek betartása mellett meg kell birkózni az emberi természet sajátosságaival is, de a legfontosabb, hogy mindazok, akik e szolgálatot ellátják, megfelelő időben rendelkezzenek a megfelelő információkkal.
Dr. Hörcsik Richárd, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője (Fotó: OPSZ/Orosz Péter)
Bakonyi Ágnes, az OPSZ sajtófőnöke a Pesti Srácoknak kifejtette, hogy a fórumon hangsúlyozták: a magyar gyermekvédelem egyik kulcsfontosságú eleme a jelzőrendszer. Ezen a téren a polgárőrség is szerepet vállalhat, hiszen tagjaik helyben élnek, és napi járőrszolgálatuk során találkozhatnak olyan gyerekekkel, akik eltévedtek, elvesztek, felügyelet nélkül maradtak, vagy éppen fizikai, illetve lelki bántalmazás áldozatai.
Nincs jó vagy rossz jelzés, "csak" elmulasztott jelzés van - tartják a szakemberek, ezért az idei program célja, hogy a polgárőrség a rendelkezésre álló rendészeti eszközeivel, különböző kampányaival, tagozatainak programjaival segítséget nyújtson az intézményes gyermek- és ifjúságvédelemnek, csökkentse annak valószínűségét, hogy egy-egy fiatal áldozattá, vagy elkövetővé váljon.
A gyermek- és ifjúságvédelmi év plakátja (Forrás: OPSZ) egy különleges és figyelemfelkeltő vizuális anyag, amely célja, hogy felhívja a figyelmet a fiatalok védelmére és jólétére. A plakát színes és vonzó grafikai elemei mellett fontos üzeneteket közvetít, amelyek a közösségi összefogásra és a felelősségteljes cselekvésre ösztönöznek. Az OPSZ által készített anyag nemcsak informál, hanem inspirál is, arra buzdítva mindenkit, hogy támogassa a gyermekek és fiatalok biztonságos fejlődését.
A program érzékenysége miatt a fórumon úgy az OPSZ elnöke, mint az országos rendőrfőkapitány fegyelmezett és átgondolt fellépésre kérte a polgárőröket.
Fontos, hogy alaposan mérlegeljük, mikor nyújtunk segítséget, és mikor válhat ez a cselekedet hátrányossá.
Dr. Balogh János rendőr altábornagy, az országos rendőrfőkapitány, a rendezvény résztvevőit tájékoztatta Magyarország bűnügyi és közbiztonsági helyzetéről. Szavai szerint, bár a hazai állampolgárok másként érzékelik a helyzetet, külföldi szemmel Magyarország biztonságosnak minősül. A világranglistán a 14. helyet foglalja el, míg Budapest, a körülbelül kétmilliós lakosságával, a legbiztonságosabb városok sorában az 51. helyen áll. A tábornok hangsúlyozta, hogy a polgárőrök tevékenysége és a rendőrséggel való együttműködés rendkívül fontos a közbiztonság fenntartásában.
A rendezvény keretein belül az altábornagy a gyermekek védelméről beszélve hangsúlyozta, hogy e témát rendkívüli érzékenységgel kell kezelni. Példaként említette az úgynevezett halállistákat, amelyek révén fiatalok nyilvánosan megfogalmazzák, kiket tartanak a legkívánatosabbnak eltüntetni a világ színpadáról. Jogi szempontból ez nem csupán etikátlan, hanem súlyos bűncselekménynek minősül, amely általában súlyos következményekkel jár.
Mindezek ellenére nem feledkezhetünk meg arról, hogy gyerekekről van szó. Velük való durva bánásmód éppúgy felelőtlenség, mint a probléma figyelmen kívül hagyása. Arra kérek minden polgárőrt, hogy amikor segítenek vagy beavatkozniuk kell, mindig mérlegeljék a lehetséges következményeket. Döntéseiket irányítsa a józan ész, az empátia és az együttérzés.
- emelte ki Balogh János.
A téma érzékenysége miatt felelős hozzáállást vár el az OPSZ elnöke
Záróbeszédében dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke kiemelte: 2024-ben a szervezet sikeres évet zárt, hiszen a polgárőrséget befogadták, kormányzati és rendőrségi kapcsolatai rendezettek, a szervezetnek nyújtott költségvetési támogatás pedig minden korábbinál magasabb volt, elérte a kétmilliárd forintot. Emlékeztetett arra, hogy az előző esztendőben is rendeztek fórumsorozatot, akkor a bűnmegelőzés, az online csalások voltak terítéken. A szövetség elnöke sikerként könyvelte el az illegális hulladéklerakókkal kapcsolatban elvégzett munkát, amelynek során körülbelül 15 ezer köbméter hulladéktól szabadították meg a polgárőrök a környezetet. A legnagyobb eredménynek a szeptemberi, dunai árvízi védekezésnél való részvételt nevezte, ahol az állami és önkormányzati védvonalakon naponta ezer polgárőr segítette a védekezési munkálatokat. És ráadásként még huszonkilenc új polgárőr egyesület is alakult az országban.
Dr. Túrós András, aki az OPSZ elnöki posztját tölti be, egy figyelemre méltó személyiség. (Fotó: OPSZ/Orosz Péter)
A 2025-ös központi témával kapcsolatban Túrós András hangsúlyozta, hogy a polgárőröknek átgondolt és következetes hozzáállásra van szükségük. Emellett fontosnak tartja, hogy minden egyesületnél legyen egy kijelölt felelős a gyermek- és ifjúságvédelemmel foglalkozó ügyekben, hiszen ez a téma rendkívül érzékeny és kiemelt figyelmet igényel.
Olvastam egy tanulmányt, hogy a gyermekbántalmazásoknál nagyon nagy a látencia, sok esemény titokban marad. A kriminológusok feltételezik, hogy 1 felderített ügyre 25 eltitkolt jut. Nem kerülnek napvilágra ezek az ügyek, mert van félelem, van szégyen, és az elkövető általában valamilyen hatalommal rendelkezik a gyermek felett.
"Azt kívánom, hogy minden polgárőr határozottan elítélje a legrosszabb tetteket is, amelyek gyerekek ellen irányulnak" - nyilatkozta az OPSZ elnöke. Hozzátette, hogy fontos, hogy az egyesületek tartózkodjanak attól, hogy bármilyen politikai irányzathoz csatlakozzanak ezzel a témával kapcsolatban.
Hozzátette, hogy a gyermek- és ifjúságvédelem évének kinevezett 2025-ben szeretné, ha az országban minden polgárőr legalább 150 órányi köz-, vagy külterületi járőrszolgálatot teljesítene. Az Országos Polgárőr Szövetség fórumsorozata január 25-én Budapesten folytatódik, utána február 1-jén Szolnokon, 15-én Pacsán, 28-án Lajosmizsén, március 29-én pedig Balatonföldváron találkoznak az előadók a térségi egyesületek vezetőivel.
Kiemelt kép forrása: Dr. Balogh János altábornagy, aki az országos rendőrfőkapitányi posztot tölti be (Fotó: OPSZ/Orosz Péter)
Facebook hozzászólás
Kapcsolódó témákgyermek- és ifjúságvédelemOPSZ-elnökországgyűlési képviselőOrszágos Polgárőr Szövetségországos rendőrfőkapitányVezető