SONLINE - Négy vármegye zenészei gyűltek össze Kaposváron, hogy a rézfúvós hangszerek varázslatos világát bemutassák.


A kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola színpadán ezúttal 24 alapfokú művészeti iskola mintegy 100 tehetséges növendéke mutatkozott be. Az iskola immáron ötödik alkalommal adott otthont a Fehérvári József Dél-Dunántúli Regionális Rézfúvós Versenynek. A résztvevő diákok különböző rézfúvós hangszereiken, mint például trombita, vadászkürt, tenorkürt, baritonkürt, harsona és tuba, adták elő a kötelező és saját választású műveket, bemutatva zenei tudásukat és művészi kifejezésüket.

Voltak, akik még a különtermekben próbáltak, mások már izgatottan várták a színpadra lépést a kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskolában. Somogy, Zala, Baranya és Tolna vármegyéből csaknem 100 rézfúvós diák és felkészítő tanára érkezett az intézménybe.

- Az utóbbi időszakban már több versenyen is részt vettem, és talán mostanra sikerült legyőznöm a lámpalázamat - mesélte Csik Ráhel, aki négy éve kezdett el vadászkürtön játszani. - A nővérem itt, a kaposvári zeneiskolában énekelt, és akkor merült fel bennem az ötlet, hogy én is csatlakoznék hozzá, de inkább valamilyen hangszer mellett döntöttem. A vadászkürt tompa, búgó és lenyűgöző hangját egyszerűen imádom - tette hozzá a fiatal tehetség.

Horváth Zétény mindössze másfél éve fogott bele a vadászkürt tanulmányozásába, de máris lelkesen részt vesz versenyeken, ahol szívesen bemutatja a megszerzett tudását.

A Fehérvári József Dél-Dunántúli Regionális Rézfúvós Versenyt ötödik alkalommal rendezte meg a kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola. A megmérettetésre 24 alapfokú művészeti iskolából érkeztek a növendékek.

- Fehérvári József, iskolánk egykori pedagógusa, a fúvószenekarunk alapítója, akinek munkássága előtt ezzel a versennyel tisztelegünk - nyilatkozta Szabó Klaudia, a kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskola igazgatóhelyettese. - A diákok életkoruknak és tudásuknak megfelelően különböző kategóriákban mutatkoztak be a zsűri előtt. Minden résztvevő egy kötelező és egy szabadon választott darabbal készült, trombitán, vadászkürtön, tenorkürtön, baritonkürtön, harsonán vagy tubán - tette hozzá Szabó Klaudia.

A trombita volt a legkedveltebb hangszer, hiszen az indulók majdnem fele ezzel a hangszerrel lépett a színpadra. A háromtagú szakmai zsűri alaposan mérlegelte a produkciókat, figyelembe véve számos szempontot a pontozás során.

- A legkisebbeknél nézzük a kiállási stabilitást, azt, hogy miként fogja a hangszert a gyermek, jól szólaltatja-e meg, valamint, hogy mennyire tudja fejből játszani az adott művet. A nagyobbaknál, akik már komolyabb darabokat adnak elő, náluk több szempontot figyelünk még részletesebben. A célunk az, hogy építő kritikákkal, a pozitívumok kiemelésével ösztönözzük a növendékeket a további fejlődésre - mondta Solymosi Péter trombitaművész, a zsűri egyik tagja. Mint hozzátette: fontos, hogy a fiatalok örömmel zenéljenek, legyen ez számukra hobbi vagy gondoljanak akár későbbi zenei továbbtanulásra.

Related posts