Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország a lehetőségein túl is aktívan részt vállal a terrorizmus elleni globális harcból.


A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ terrorizmus elleni csoportjának ülése előtt arról számolt be, hogy sikerült véglegesen felszámolni azt a méltatlan helyzetet, amely miatt ez a fontos részleg nem volt integrálva a világszervezet normál költségvetésébe. Ez a lépés különösen időszerű, hiszen a terrorizmus folyamatosan növekvő fenyegetést jelent a globális biztonságra nézve.

Kifejtette, hogy többek között Magyarország is azért dolgozott az elmúlt években, hogy a terrorellenes tevékenység végre legyen része az ENSZ költségvetésének, ami mostanra teljesült is. Illetve aláhúzta, hogy a küzdelemből hazánk az erején felül veszi ki a részét, hiszen az ENSZ Terrorizmus Ellenes Hivatalának legnagyobb központja New York után Budapesten van, ahol immár huszonnyolcan dolgoznak a kormány támogatásával.

Rámutatott, hogy ennek a regionális irodának kulcsszerepe van abban a programban, amelynek célja a terroristák mozgásának jelentős korlátozása világszerte. Minél szabadabban tudnak mozogni a szélsőségesek, annál gyorsabban terjeszthetik ideológiájukat, és annál könnyebben valósíthatnak meg merényleteket. Az itt folyó munka eredményességét továbbá az is megerősíti, hogy Vlagyimir Voronkov ENSZ-főtitkárhelyettes javaslatot tett további terrorellenes tevékenységek budapesti központba helyezésére, ahol egy globális központot kívánnak létrehozni a műveletek támogatására. Ennek kapcsán most újabb tárgyalásokra kerül sor.

"Nyilvánvalóan hatalmas elismerés, hogy egy ilyen globális biztonsági kihívás kezelésében az ENSZ ilyen mértékben számít Magyarországra, s ilyen mértékben akarja koncentrálni az erőit Magyarországon. Ez világosan mutatja, hogy a globális diplomáciában Magyarországnak továbbra is kitüntetett helye van" - mondta. Szijjártó Péter ezután jó hírnek nevezte a globális terrorellenes küzdelem szempontjából Donald Trump beiktatását, arra is emlékeztetve, hogy előző ciklusa alatt az amerikai elnök több fontos megállapodást tető alá hozott a fenyegetés visszaszorítása érdekében.

Azt hiszem, sürgősen szükséges fokozni a nemzetközi erőfeszítéseket, mivel egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a terrorszervezetek figyelme elsősorban Afrikára irányul. Az Iszlám Állam több mint 1200, míg az al-Kaida és kapcsolódó csoportjaik több mint 1700 terrortámadást hajtottak végre csupán a tavalyi évben ezen a kontinensen, különösen a szubszaharai térségben és a száheli övezetben – hívta fel a figyelmet. Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy a terrorizmus és az illegális migráció kölcsönösen erősítik egymást, hiszen ahogy nő a terrorfenyegetettség, úgy egyre többen kénytelenek elhagyni otthonaikat. Ez a migrációs hullám pedig megkönnyíti a terroristák számára, hogy eljussanak a világ különböző részeire.

"Magyarország számára így kulcskérdés a terrorizmussal szembeni nemzetközi erőfeszítések fokozása, mert minél sikeresebb a terrorizmussal szembeni globális fellépés, annál eredményesebben tudunk az illegális migrációval szemben is fellépni" - szögezte le. Valamint megjegyezte, hogy Magyarország az utóbbi tíz évben elképesztő erőfeszítéseket tett a határai védelme érdekében, több mint félmillió illegális határátlépést akadályoztak meg a hatóságok. "Nem adjuk fel azt a jogunkat, hogy kizárólag mi dönthetjük el azt, hogy ki jön be Magyarországra, s mi dönthetjük el azt, hogy kivel akarunk együtt élni vagy éppen kivel nem. Ezt se Brüsszelben, se Párizsban, se Berlinben nem dönthetik el helyettünk" - mondta.

A miniszter végül hangsúlyozta, hogy az amerikai vállalatok alapvető jelentőséggel bírnak a magyar gazdaság fejlődésében. E cégek hazánkban való elhelyezkedése kedvező tapasztalatokat hozott, hiszen az elmúlt négy év során töretlenül új befektetésekről döntöttek, még az előző washingtoni kormányzat ellenséges hozzáállása ellenére is. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy rendkívül fontos lenne a "bosszúból" bevezetett amerikai gazdasági szankciók eltörlése. Örömmel számolt be arról is, hogy az új amerikai partnerével, Marco Rubióval folytatott telefonbeszélgetése során ebben a kérdésben egyetértettek. Példaként említette a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás újbóli létrehozását, amely tovább erősítheti Magyarország vonzerejét az amerikai befektetők számára, ezzel pedig új technológiák és munkahelyek áramlását segítheti elő.

Related posts