Szijjártó véleménye szerint Ukrajnának felelőssége, hogy garantálja a földgáz- és kőolajszállítási útvonalak zavartalanságát.


A magyar külgazdasági és külügyminiszter, Szijjártó Péter, határozottan kiállt amellett, hogy a földgáz- és kőolajszállítási útvonalak blokkolása nemcsak elfogadhatatlan, hanem ellentétes az EU-integrációra vonatkozó elvárásokkal is. Facebook posztjában hangsúlyozta, hogy...

Ukrajna külügyminisztériuma határozottan és éles hangnemben válaszolt a tegnapi hírekre, amelyek arról tudósítottak, hogy az ukrán gáztranzit leállása következtében várhatóan emelkedni fognak a földgázárak.

A miniszter hozzátette, hogy ma olyan törvényjavaslatot regisztráltak az ukrán parlament honlapján, ami arról szól, hogy hadiállapot idején Ukrajna zárja le az Oroszországból induló földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat. Felhívta az ukrán politikusok figyelmét arra, hogy "létezik realitás, vannak jogok és kötelezettségek".

Szijjártó Péter úgy véli, hogy a valóság az, hogy az Európai Unióban a tagállamok közösen és egyhangúan határoznak az új tagok felvételéről. Ez azt jelenti, hogy minden egyes ország szavazata elengedhetetlen a döntéshozatalhoz. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy minden nemzet szuverén joga meghatározni, honnan és milyen módon szerzi be a működéséhez szükséges energiahordozókat. Kiemelte, hogy amennyiben egy ország társulási megállapodást kíván kötni az EU-val, és szeretne taggá válni, akkor elengedhetetlen, hogy hozzájáruljon az EU energiabiztonságához, például a szállítási útvonalak biztosításával.

Az MTI a Jevropejszka Pravda ukrán hírportálra hivatkozva számolt be az ukrán külügyminisztérium magyar kormányt kritizáló megnyilvánulásairól. Kijev álláspontja szerint ezek a nyilatkozatok "politikai indíttatású, belső közönségnek szóló tájékoztató kampány részei", amelyek azt sugallják, hogy Ukrajna az orosz gáztranzit leállításával súlyos gazdasági helyzetbe sodorta az Európai Uniót.

Az ukrán külügyminisztérium hangsúlyozza, hogy az európai energiapiac nehézségeinek gyökere Oroszországban rejlik. A tárca véleménye szerint a Kreml évtizedek óta manipulálja az energiát, hogy zsarolja az európai államokat, ezzel pedig folyamatosan veszélyezteti a kontinens energiabiztonságát.

Related posts