Orosz gáz érkezhet az EU-ba új címkézéssel – Trump akár a Gazprom részvényeibe is beszállna.

Egyre több jel mutat arra, hogy az Egyesült Államok közvetítői szerepet vállalhat az orosz gáz újraindításában Európába - mindezt egy lehetséges ukrajnai békefolyamat részeként. A Reuters által megkeresett nyolc különböző forrás megerősítette ezt az irányt. Információk szerint Washington és Moszkva képviselői titkos megbeszéléseket folytatnak arról, hogyan lehetne Oroszországot visszavezetni az európai gázpiacra, akár amerikai vállalatok bevonásával.
Az nem újdonság és már többször is előkerült, hogy az alku részeként amerikai befektetők részesedést szerezhetnének az Északi Áramlat vezetékben vagy az Ukrajnán áthaladó gázvezeték-infrastruktúrában:
Most azonban újabb, eddig nem részletezett forgatókönyvek is felmerültek:
az amerikai vállalatok közvetlenül vásárolnának földgázt a Gazpromtól, amit az európai vevőknek értékesítenék tovább, vagy akár közvetlen tulajdonrészt is szerezhetnének magában a gazpromban.
A cél világosan körvonalazódik: az Egyesült Államok számára a befektetések nem csupán anyagi haszonnal járnának, hanem lehetőséget biztosítanának arra is, hogy befolyásolják az orosz földgáz európai energiapiacra való visszatérésének mértékét. Ráadásul, minél nagyobb részesedést szereznek az amerikai vállalatok az LNG piacon, annál inkább képesek lesznek alakítani a kínálati struktúrát, ami hozzájárulhat a saját hazai LNG piacuk védelméhez is.
A hírügynökség úgy tudja, hogy a Gazprom is nagyon szeretne visszatérni az európai piacra és ezért akár rövid lejáratú, két évre szóló kedvezményes árazású szerződéseket is felajánlana az európai ügyfeleknek, ami éles váltás lenne a cég korábbi, évtizedes távú szerződéses gyakorlatához képest. Ezen nem kell meglepődni, hiszen Oroszország államkasszája nagyon kitett a kőolaj- és földgáz exportjából származó bevételeknek. A földgáz esetében a 2010-es évek közepéhez viszonyítva - amikor csúcsra járt a gázkivitel - jelenleg csak nagyjából a negyedét szállítják az EU-ba. Eközben pedig a világpiaci olajárak a 2022-es csúcs óta lefeleződtek. Ezek kombinációja már komoly nyomást helyez a háborús kiadásokkal nehezített pályán mozgó orosz költségvetésre.
Viszont van egy apró probléma: az egyenlethez szükség van a vevőre is. Míg Washington és Moszkva a zárt ajtók mögött folytatják a megbeszéléseiket, addig az Európai Unió kategorikusan elutasítja az orosz energiahordozókhoz való visszatérést. Ezt a határozott álláspontot tükrözi az a tény, hogy kedden az unió bejelentette az orosz energiahordozókról való leválási stratégiáját:
A Bizottság célja, hogy az Európai Unió 2027 végére teljes mértékben megszabaduljon az orosz földgáz, olaj és nukleáris fűtőanyag használatától. Az EU már a hivatalos dokumentum kihirdetése előtt is világosan kifejezte álláspontját, és akkoriban is hangsúlyoztuk, hogy nem látunk okot arra, hogy a közösség megváltoztassa ezt a határozott elkötelezettségét. Most pedig ezt az álláspontot írásban is megerősítették.
A mostani fejlemények azonban felvetik a kérdést, hogy mi van akkor, ha Amerika is ott szerepelne az Oroszországgal megkötött szerződésben? Vagy hogyan minősítené azt a gátimportot az EU, amely vélhetően orosz forrásokból származna, de amerikai zászlóval lenne címkézve? Bár az Európai Unió jelenlegi helyzetében valószínűleg meg tudja azt csinálni, hogy pár éven belül lemond teljesen az orosz energiahordozókról, de az amerikaival együtt már túl nagy falat lehet, ami akár ellátásbiztonsági kockázatot is jelenthet - amennyiben Amerika az energiadominanciáját használná politikai nyomásgyakorlási eszközként.