Több mint egy évtizednyi várakozás után végre megérkezett a slágeríró legújabb könyve, amelyre számos magyar olvasó izgatottan várt - Pénzcentrum.

Tizenkét év szünet után új regénnyel tér vissza Thomas Pynchon, a kortárs amerikai irodalom kiemelkedő személyisége. A 87 éves, rendkívül titokzatos író legfrissebb alkotása, a Shadow Ticket, részben Magyarországon játszódik, és október 7-én debütál a könyvesboltok polcain - számolt be róla a Magyar Hang.
A Penguin Random House kiadó meglepő bejelentése szerint Thomas Pynchon, akit sokan a legnagyobb élő amerikai íróként tisztelnek, új regénnyel rukkol elő. Harold Bloom neves irodalomtudós korábban Pynchont a kortárs amerikai irodalom négy óriása közé sorolta, Philip Roth, Don DeLillo és Cormac McCarthy társaságában. Jelenleg már csak DeLillo, aki 88 éves, és Pynchon, aki 87 esztendős, élnek közülük.
Pynchon különlegessége nem csupán írói zsenialitásában, hanem rendkívüli visszavonultságában is megmutatkozik. J. D. Salinger mellett ő az elmúlt század legnagyobb amerikai rejtőzködője, aki a nyilvánosság elől eltűnt. Az utolsó hivatalos fényképe az ötvenes évekből származik, és azóta soha nem állt kamerák elé. Nemrégiben egy lapnak, fél évnyi nyomozás után, állítólag sikerült titokban fényképeket készítenie róla, amint fiával együtt szavazni ment.
A "Súlyszivárvány" című könyv valóban különleges ritkaságnak számít, hiszen mindössze egy alkalommal került nyomdába. Ennek következtében egy-egy példány értéke rendkívül magasra rúghat. Ezzel kapcsolatban részletesebben is írtunk egy korábbi cikkünkben:
A mítosz fokozódik, hiszen a Huntington Könyvtár 2022-ben beszerzett, 48 doboznyi Pynchon-archívumában nem lelhetők fel sem magánlevelek, sem fényképek. Az író híres titokzatos életvitele miatt olyan ikonikussá vált, hogy még a Simpson családban is feltűnt – arcát egy kérdőjeles zacskó takarta, de a karakterét saját hangján szólaltatta meg a 2004-es epizódokban.
Pynchon ritkán jelentkezik új kötettel, legutóbbi regénye a 2013-ban megjelent Kísérleti fázis (Bleeding Edge) volt. Legjelentősebb műveiként az 1973-as Súlyszivárványt és az 1966-os A 49-es tétel kiáltását tartják számon. A posztmodern irodalom egyik legfontosabb amerikai képviselőjeként tartják számon, és sokan az irodalmi Nobel-díj egyik legméltóbb várományosának tekintik.
Az október 7-én megjelenő Shadow Ticket a harmincas évek nagy gazdasági világválságának idején játszódik majd, és a főhős váratlanul Magyarországon köt ki, ahol - a regény szerint - "se tengerpart, és a beszélt nyelv is mintha egy másik bolygóé lenne". Érdekesség, hogy Pynchon már A 49-es tétel kiáltásában is említést tett magyarokról: "Egy este kirohant egy buliról, mert valaki azt a szót ejtette ki, hogy köcsög. Menekült magyar keramikus volt az illető, és szakmai dolgokról csevegett, de hát ilyen volt ez a Mucho: mimózalélek."
Az író több műve már elérhető magyar nyelven, köztük olyan klasszikusok, mint a Súlyszivárvány, a Beépített hiba és a Kísérleti fázis. Ugyanakkor a V., a Vineland, a Mason & Dixon, valamint az Against the Day fordítása még folyamatban van, és egyelőre nem ismerjük a megjelenésük időpontját. A Shadow Ticket magyar változatáról eddig nem érkezett hír, de Széky János, aki már fordította A 49-es tétel kiáltását és a Súlyszivárványt, a közösségi médiában megosztotta, hogy "a magyar epizód különösen izgalmas lesz".