A szurkolók több lehetőséget kapnának, és akár egy jó koccintásra is sort keríthetnének a lelátókon. | Székely Sport

Az elévült törvényt szabnák át egy olyanra, amely napjaink elváráshoz már sokkal jobban illene. Több pontban változtatnák az előírásokat, így a sportesemény élvezhetővé, fogyaszthatóbbá válna.
Napjainkban egyre gyakrabban robbannak ki szenvedélyes diskurzusok a szurkolók, a hatóságok, a rendezők és a román futball világában a több mint egy évtizede életbe lépett 4/2008-as törvény körül. Ez a jogszabály a sporteseményeken tapasztalható erőszak megelőzésére és kezelésére irányul, és nem hivatalosan a "Dragomir-törvény" néven vált ismertté. A téma vitákat generál, mivel sokak szerint a törvény hatékonysága és alkalmazása megérdemelne egy alapos újragondolást.
A törvény bevezetését Dumitru Dragomir, a Román Hivatásos Labdarúgó Liga (LPF) akkori elnöke indítványozta, fő célja pedig az volt, hogy szabályozza és büntesse a stadionokban tapasztalható erőszakos cselekményeket.
Az évek múlásával egyre inkább világossá vált, hogy a jogszabályok nem tudják követni a társadalom és a sport világában bekövetkező változásokat.
Bevezetése óta a szurkolói csoportok folyamatosan kritikával illették az új szabályozásokat, amelyeket sokan túlzottan szigorúnak és visszaélésekre hajlamosnak tartanak. A drukkerek között széles körben elterjedt az a vélemény, hogy ezek az előírások sértik a jogaikat és korlátozzák szabadságukat. Ahelyett, hogy természetes részeként tekintenének rájuk a sporteseményeknek, az intézkedések a hatóságok célkeresztjébe kerültek, ezzel pedig a szurkolók védtelenebbé váltak a szabályozók szigorú figyelme alatt.
A román sport jogi keretei láthatóan új korszak küszöbén állnak, hiszen Ciprian Paraschiv, a Képviselőház Ifjúsági és Sportbizottságának elnöke, jelentős reformokat javasolt. E változtatások célja, hogy modernizálják a sportágakat érintő szabályozásokat, és új lehetőségeket teremtsenek a sportolók és a közösség számára.
Paraschiv, aki a sport világát számos aspektusból ismeri, hiszen a Jászvásári Poli labdarúgóklub egykori csapatkapitányaként és később elnökeként is aktívan részt vett a sportéletben, valamint a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) menedzsereként és UEFA-megfigyelőként is tevékenykedett, olyan innovatív javaslatokkal állt elő, amelyek célja a vitatott "Dragomir-törvény" modern jogi keretek közé helyezése. Nem meglepő, hogy ezt a kezdeményezést már informálisan "Paraschiv-törvényként" emlegetik a sporttársadalomban.
Január 27-én, hétfőn a Parlamentben lezajlott az első munkamegbeszélés, amelyen a Román Labdarúgó Szövetség (FRF), a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) és a Hivatásos Labdarúgók Egyesülete (AFAN) vezetői vettek részt. A rendezvényen a szövetség elnöke, Răzvan Burleanu, valamint Justin Ștefan és Emilian Hulubei is képviselték a szakmai érdekképviseleteket.
A labdarúgás irányítói részletesen bemutatták azokat a lényeges módosításokat, amelyeket megbeszéltek a parlamenti képviselőkkel. Ez a párbeszéd a 4-es törvény átalakítására vonatkozó konkrét javaslatok megfogalmazásának igényével indult.
Jelenleg egy szurkolót kizárólag egy jegyzőkönyv alapján tilthatnak ki a romániai stadionokból, és akkor is tilalom alatt marad, ha az ügyét még nem tárgyalta a bíróság.
Az új jogszabály értelmében a szurkolók jogainak korlátozása kizárólag bírósági határozat alapján lehetséges.
A stadion kapacitásának 10%-ának fenntartására vonatkozó szabály módosítása, amely jelenleg "biztonsági zónaként" funkcionál, új megközelítést igényel.
Ez nem szerepel az UEFA szabályozásában, így a románból is kivennék.
A pirotechnikai eszközök alkalmazása olyan kontrollált környezetben lenne engedélyezett, ahol fény- és színshow-k keretein belül valósulhat meg.
Alacsony alkoholtartalmú italok árusítása a stadionokban, ahogy az már számos európai országban szokás, és ahogyan az utolsó Európa-bajnokságon is történt.
A "Paraschiv-törvény" fontos lehetőséget kínál a romániai sport jogi kereteinek újragondolására. Ha minden releváns szereplőt - szurkolókat, klubokat, hatóságokat és szakértőket - bevonnak, ez a kezdeményezés jelentős előnyökkel járhat, és a romániai sporteseményeket a biztonság és a látványosság mintájává alakíthatja.
Még mindig bizonytalan, miként fogják irányítani ezt a folyamatot, és hogy az új jogszabályi keret valóban képes-e kielégíteni a jelenlegi szükségleteket.