Ukrajnai konfliktus - A brit védelmi és külügyminiszter figyelmeztetése: egy kedvezőtlen békemegállapodás káros következményekkel járhat.


David Lammy brit külügyminiszter és John Healey védelmi miniszter szombaton közzétett közös írásukban hangsúlyozták, hogy Ukrajnában egy kedvezőtlen békemegállapodás komoly biztonsági és gazdasági következményekkel járna.

A brit munkáspárti kormány két minisztere a The Daily Telegraph című konzervatív napilap hasábjain hangsúlyozza, hogy a tartós béke eléréséhez elengedhetetlen egy újfajta biztonsági keretrendszer kialakítása.

A szöveg lényegét egyedivé téve: Fontos, hogy Európa saját biztonságáért proaktívan lépjen fel, ugyanakkor elengedhetetlen az Egyesült Államok tartós elkötelezettsége a NATO-tagok iránt, hogy a szövetség stabilitása megmaradjon.

Ezért elengedhetetlen, hogy Ukrajna részvétele nélkül ne folytassunk tárgyalásokat az ország jövőjéről. Sőt, gondoskodnunk kell arról, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a lehető legnagyobb erővel és befolyással léphessen fel ezeken a fórumokon.

A brit kormány már több ízben is kifejezte ezt a nézetet, mióta Donald Trump amerikai elnök a héten telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A beszélgetés során megállapodtak abban, hogy azonnal elindítják a szakértői egyeztetéseket az ukrajnai konfliktus lezárása érdekében.

Keir Starmer brit miniszterelnök a hivatalos londoni álláspontot hangsúlyozta, amikor pénteken telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A Downing Street közleménye szerint Starmer világosan kifejtette, hogy Ukrajnáról kizárólag az ukrán fél bevonásával lehet tárgyalni, és nem fogadható el, hogy az ország érdekeit figyelmen kívül hagyják.

A két miniszter közös álláspontra helyezkedett, miszerint az Egyesült Államoknak jogában áll, hogy magasabb védelmi költségeket várjon el Európától.

A hírek szerint Amerika már hosszú évtizedek óta sürgeti európai szövetségeseit, hogy fokozzák védelmi kiadásaikat. London is határozottan azt hangsúlyozza, hogy Európának felelősebben kellene állnia saját védelmi költségeihez.

A londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) a héten bemutatott éves világjelentése, a Military Balance 2025, rámutatott, hogy Európa tavaly 457 milliárd dollárnak megfelelő összeget költött védelmi kiadásokra. Ez a szám reálértéken számolva 11,7%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. Érdemes azonban megjegyezni, hogy ez az összeg még mindig nem éri el a NATO összesített védelmi költségvetésének harmadát.

Related posts