Váci 950! – A váci vendéglátás emlékezetes pillanatai: A "Csillag" története – Váci Napló Online A város szívében, ahol a múlt és a jelen találkozik, a "Csillag" étterem nem csupán egy hely, hanem egy élmény, amely generációkat köt össze. Vác vendéglátás


A 18. század derekán a váci káptalan borait a Curia és a Csillag vendégfogadó pincéjében tárolták. Jó bora volt a káptalannak, jó forgalmat bonyolított le mindkét vendégfogadó. A Curia épülete a főtéren állt, a Csillag, vagy ahogyan később nevezték Arany Csillag a Káptalan utca déli végén lévő kis téren volt. A teret a fogadóról Csillag térnek hívták egészen 1888-ig, amikor a város új neveket adott az utcáinak, tereinek. Ekkor kapta a terület a Kossuth tér nevet - olvashatjuk a Tragor Ignác Múzeum múltat felelevenítő sorozatának következő részében.

A Csillag fogadó ajtaja előtt éjjelente különös zsongás hallatszott, mintha a csillagok titkos beszélgetései váltották volna egymást. 1805. november 27-én hajnalban azonban egy váratlan esemény történt: egy kis csecsemőt találtak egy kosárban, az ajtó küszöbén. A kicsi lány, akit Küszöbi Teréznek kereszteltek, azonnal a falu szívébe lopta magát, ám a keresztelése után hamarosan dajkaságba került, hogy biztonságban nőhessen fel.

A Csillag színhelyén a környékbeli földbirtokosok és dzsentrik mulattak, ahol a billiárd helyett a kártya uralta a teret. Tragor Ignác szavaival élve: "A társasjátékok koronázatlan királya, a csendes ferbli, amely mellett cigányzene és bor csepegett, miközben a nemesi kúriák téglafalai lassan megadták magukat az idő múlásának, és a hétszilvafás birtok szinte eltűnt a lábak alól." Noha a két hivatalos bérkocsi állomás a vasútállomásnál és a kikötőnél volt, a Csillag előtt is sorakoztak a konflisok és fiákerek, hogy az utazók nagy örömére könnyedén elérhessék céljukat. A Csillag nem csupán egy szálloda volt, hanem egy igazi vendéglő is, ahol a jókedv és a baráti beszélgetések sosem fogytak el.

A Csillagban lehetőség nyílt akár 120 fős díszvacsorák megrendezésére, amely ideális helyszínné tette a nagyobb városi ünnepségek és díszhangversenyek utáni összejövetelekhez. Itt ünnepelték meg például a Honvédemlékmű 1868. július 19-i átadását is, egy pompás díszvacsora keretében. A Csillag nemcsak a Lőegylet és a váci tűzoltók törzshelye volt, hanem a Casinó helyisége is itt található, így sokoldalú közösségi térként szolgált a városban.

1901-ben hivatalosan bejelentették, hogy a káptalan eladja az épületet, és a helyén egy újfajta "tápintézet" létrehozását tervezik, amely diákok számára étkezési lehetőségeket és kollégiumi szállást is biztosít. Az épület berendezését 1902-ben árverésre bocsátották, ahol a kínálat rendkívül széles volt: "A nadrágtól kezdve a pezsgőn át egészen a gázlámpáig mindenféle tárgy megtalálható volt, és alig akadt olyan elem, amely ne talált volna vevőre."

Tudják, hogy ma milyen különleges intézmény található az épület falai között? ♦

Related posts