A patikák válságos helyzetbe kerültek, mivel az állam jelentős összeggel tartozik számukra.

Lejárt határidejű tartozásait sem fizeti meg az egészségbiztosítási alapkezelő, a gyógyszertárak hetek óta hiába várnak a nekik járó gyógyszertámogatásra. A kisebb patikák bevételének akár a fele is kieshetett.
A NEAK nemcsak nem utal, de előzetesen nem is jelezte, hogy csúszás lesz, és még most sem tájékoztatta a gyógyszertárakat, hogy várhatóan mikor áll helyre a rend.
A kisebb patikák bevételének akár felét is adhatja a gyógyszertámogatás, ami nélkül most az ellehetetlenülés szélére sodródhatnak. Sok helyen nem tudnak vagy mernek drágább gyógyszereket rendelni, közben a közelgő ünnepek miatt a következő egy-két hétben a szokottnál nagyobb forgalom várható - írja a 444.
„Ez már tényleg a pofátlanság határait súrolja! Hogy lehet, hogy hetek óta lejárt tételeket nem rendeznek? Aztán itt vagyunk, teljes bizonytalanságban, és még csak egy szót sem szólnak, hogy mi a helyzet! – mondja elkeseredetten egy dél-magyarországi város gyógyszerésze, akit kifejezetten felháborít a gyógyszertámogatások késlekedése. Az utolsó pénzük a NEAK-tól „november második felében” érkezett, és bár támogatásnak titulálják, ő úgy érzi, hogy nem más, mint az ő saját kölcsöneik megtérítése.”
Az ország mintegy 2200 gyógyszertárában az elmúlt hetek során egy váratlan helyzettel kellett szembenézniük: kiesett a költségvetésükből egy jelentős és elvileg stabil forrást jelentő állami gyógyszertámogatás. "A rendszer úgy működik, hogy a gyógyszernek van egy valódi ára, valamint egy térítési díj, amelyet a betegnek kell megfizetnie, ha az adott gyógyszer tb-támogatott. A térítési díj és a tényleges ár közötti különbséget mi, gyógyszertárak hitelezzük meg, majd ezt a különbözetet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől kapjuk vissza, ezt nevezzük gyógyszertámogatásnak. Azonban november vége óta egy fillért sem utaltak" - osztotta meg tapasztalatait egy észak-alföldi kistelepülés kis gyógyszertárának vezetője.